Työttömille ilmaiset liput julkisiin?

kulkuneuvoihin

Mielestäni valtio voisi harkita voisiko työttömät saada kulkea ilmaiseksi tai puoleen hintaan julkisilla kulkuneuvoilla. Helsingissä kuukausikortti julkisiin kulkuneuvoihin maksaa noin 56 e. Jos ei ole kuukausikorttia, maksu on noin 4,50-5 e edestakaisin.

Asiassa on kaksi puolta. Kun ihminen pääsee kotoaan liikkeelle hänen mielensä aktivoituu ja myös työnhakuun jaksaa keskittyä paremmin. Jos on päivät vain kotona ja ei pääse kauemmaksi muualle käymään, masentuu mieli ja tällöin myös työnhaku hidastuu. Esimerkiksi jos kävisi 2 kertaa viikossa ilman kuukausikorttia jossakin, tulisi siitä kuukaudessa 40 euroa, joten samantien kannattaisi melkeinpä olla tuo kuukausikortti. Talvi on pitkä ja samoin etäisyydet pääkaupungissa, joten pyörällä ei voi olettaa ihmisten kulkevan koko aikaa.

Toisaalta, voiko käydä myös niin, että jos työtön saa "liikaa" etuuksia, niin työnhaku hidastuu? Tähän en itse usko. Työnhaku on parhaimmillaan silloin, kun mieli on virkeä. Tähän auttaa paljon se, että pääsee liikkeelle.

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        145
        1529
      2. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        90
        1318
      3. haluaisin paljastaa

        Kuka tämä :/ on
        Ikävä
        81
        796
      4. Hyvää yötä kaipaamalleni

        Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
        Ikävä
        28
        747
      5. Taiteiden yö

        Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
        Kuhmo
        11
        730
      6. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        45
        637
      7. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        599
      8. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        563
      9. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        46
        559
      10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        38
        529
      Aihe