Täytyy sanoa, että on aikamoista vit*uilua rekrytointifirmoilta, kun ensin täytyisi täyttää heidän laatimaansa lomakkeeseensa kaikki tiedot ja sitten lopussa on vielä "liitteet" kohta, johon täytyisi liittää CV ja hakemus. Juuri täytin erään työpaikkahakemuksen, jossa ensin oli lomakkeessa kohta "Kerro itsestäsi", johon laitoin samat tiedot kuin yleensä vapaamuotoiseen hakemukseen. Sitten lopussa olisi vielä pitänyt liittää hakemus ja cv tiedostoina, niin kuin mitä järkeä!? Kerran tai pari olen törmännyt pienempään rekrytointifirmaan, joiden sivuilla luki, että voi JOKO täyttää lomakkeen TAI liittää tiedostot.
Kirjoittakaa tänne järkevimmät rekrytointifirmat, joilla ei ole tuollaisia päällekkäisyyksiä, jotka turhauttavat hakijaa.
Kirjoittakaa tänne järkevimmät rekrytointifirmat, joilla ei ole tuollaisia päällekkäisyyksiä, jotka turhauttavat hakijaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rekrytointifirma+ja+lopullinen+valitsija+ovat+eri+asioita.+
Rekryfirma+käyttää+alkuhaussa+verkkolomakkeita+joihin+tiedot+syötetään.+Automaattinen+algoritmi+pyörittelee+nuo+verkkolomakkeet.+Osa+hakijoista+karsiutuu+pois+tai+saa+suositusleiman+koneälyn+tekemänä.++Varmaan+80+%+hakijoista+karsiutuu+pois+koneälyn+avulla.+Loput+jatkoon+päässeet+20%+saavat+yksilöllisen+käsittelyn.+Silloin+luetaan+ja+arvioidaan+hakijoiden+liitedokumentit+ja+liite-CV:t.++Muutama+hakija+kutsutaan+haastatteluun.+Haastattelussa+esillä+pöydällä+ovat+juuri+liitetiedostot.
Varmasti+turhauttaa+ja+vit...aa+työnhakijaa+ja+on+tuplatyö.+Rekryfirmalle+suuri+työn+helpotus+kun+koneäly+sorteeraa+verkkolomakkeet+automaattisesti+hyviin+ja+huonoihin.
Eli rekrytoijat tienaavat työnhakijan kustannuksella. =(
Ei tuollaisiin paskapuljuihin kannata jättää koskaan hakemuksia. Tyhjentävät vielä tilisi, kun annat henkilötiedot heille.