Rekryfirmojen lomakkeet

jaliitteet

Täytyy sanoa, että on aikamoista vit*uilua rekrytointifirmoilta, kun ensin täytyisi täyttää heidän laatimaansa lomakkeeseensa kaikki tiedot ja sitten lopussa on vielä "liitteet" kohta, johon täytyisi liittää CV ja hakemus. Juuri täytin erään työpaikkahakemuksen, jossa ensin oli lomakkeessa kohta "Kerro itsestäsi", johon laitoin samat tiedot kuin yleensä vapaamuotoiseen hakemukseen. Sitten lopussa olisi vielä pitänyt liittää hakemus ja cv tiedostoina, niin kuin mitä järkeä!? Kerran tai pari olen törmännyt pienempään rekrytointifirmaan, joiden sivuilla luki, että voi JOKO täyttää lomakkeen TAI liittää tiedostot.

Kirjoittakaa tänne järkevimmät rekrytointifirmat, joilla ei ole tuollaisia päällekkäisyyksiä, jotka turhauttavat hakijaa.

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koneäly_algoritmi

      Rekrytointifirma ja lopullinen valitsija ovat eri asioita.
      Rekryfirma käyttää alkuhaussa verkkolomakkeita joihin tiedot syötetään. Automaattinen algoritmi pyörittelee nuo verkkolomakkeet. Osa hakijoista karsiutuu pois tai saa suositusleiman koneälyn tekemänä. Varmaan 80 % hakijoista karsiutuu pois koneälyn avulla. Loput jatkoon päässeet 20% saavat yksilöllisen käsittelyn. Silloin luetaan ja arvioidaan hakijoiden liitedokumentit ja liite-CV:t. Muutama hakija kutsutaan haastatteluun. Haastattelussa esillä pöydällä ovat juuri liitetiedostot.

      Varmasti turhauttaa ja vit...aa työnhakijaa ja on tuplatyö. Rekryfirmalle suuri työn helpotus kun koneäly sorteeraa verkkolomakkeet automaattisesti hyviin ja huonoihin.

      • niiin

        Eli rekrytoijat tienaavat työnhakijan kustannuksella. =(


    • Paskapuljut

      Ei tuollaisiin paskapuljuihin kannata jättää koskaan hakemuksia. Tyhjentävät vielä tilisi, kun annat henkilötiedot heille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      86
      3979
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      52
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      62
      2951
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2296
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1984
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1961
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      165
      1931
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1338
    Aihe