Ei voi kuin ihmetellä kollegoitani, miksi suostuvat ja vieläpä ylpeilevät ylityötunneillaan tilitoimistoissa. Jopa oman terveytensä, perheensä ym uhraten nämä tekevät palkattomia ylityötunteja. Se kun on ollut tapana..
Lomat ovat sitä, että itse tuurataan itsensä. Nuo ylityöt pidetään tunti tunnista vapaana, mutta pitää toki työt tehdä, eli tehdään lisää ylitöitä, puristetataan viimeisetkin, että saadaan tehtyä itse.
Asiakkat kiristävät, uhkaavat lähteä, jos kirjapitäjä ei tee heidän sanelemassaan ajassa töitään.
Toiset taas toimistossamme ovat niitä jotka häipyvät kun kello pykälässä. Tiedätkös osa tekee tunnollisesti työnsä kotona kaikessa hiljaisuudessa pimeinä ylitöinä.
Aika älytöntä touhua ja pomot vaan nauraa ilmaisille ylitöiden tekijöille..Ihmettelen vaan että onko niinkuin yleistäkin tämä touhu?
Tilitoimistot ilmaisten ylitöiden teettäjinä
2
897
Vastaukset
- jutkulleEI
Jos ei palkkaa niin ei tehdä työtäkään, vain maksetut tunnit ylitöinä voivat kiinnostaa mutta ei joka viikko edes nekään.
Niin helppoa se on jos uhkaillaan niin vaihtaa duunipaikkaa tai lopettaa koko työnteon kokonaan. 10 pistettä ja papukaijamerkki aloituksesta!
On todella yleistä pienissä toimistoissa. Vuonna kivi olin tilitoimistossa eikä koskaan enää.
Meidän toimistossa korvattiin ylkyt portaittain vapaana, prosentti sen mukaan kauan olit ollut töissä.
Nykyinenkin ta on harkinnassa vaihtoon just ylkkyjen takia. Älkää vaan kellekään kertoko, että kirjoittelen täällä. Pitää kuulemma olla lojaali eikä saa netissä olla nega työnantajalle.
*nauraa hulluna ja odottelee sitä ekaaa varotusta *
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533906KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912310Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451972- 221773
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261491- 151162
- 311118
- 1071059
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791022