Työnantaja halusi vaihtaa työehtosopimusta firmalle sopivammaksi. Nyt hän haluaisi ottaa uudesta sopimuksesta vain ne hänelle sopivat rusinat ja muokata sopimusta huonommaksi kuin hänen haluamansa sopimus on. Olen ollut siinä käsityksessä, että jos työehtosopimus vaihdetaan, niin se on se paketti ja sillä siiti eikä siihen saa tehdä mitään paikallisia huononnuksia? Mitä mieltä asiantuntijat on? Sen ymmärrän että talokohtaisista eduista voidaan edelleenkin sopimuksettomassa tilassa neuvotella, mutta että alettaisiin höylään sitä surkeeta perussopimusta vielä surkeemmaksi?
Työehtosopimus
hmoilanen
6205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paikallinen sopiminen, etsi tietoa. On ihan mahdollista, mutta ei kaikilta osin. Vähintään yleisten työehtojen mukaanhan on mentävä.
-Lomat ja lomapalkat. Ylityöt, yötyöt jne.
-Kiky?
-Viikkovapaat, arkipyhät jne.
Kun teettää ulkopuolisella työt, joka on itse yrittäjä, niin tessistä ei tarte välittää. On silloin mitä on keskenään sovittu tekijätahon ja työn teettäjän välillä.
Nyt on lähinnä kiistan aiheena lepoaikojen pituus. Esimiehen mielestä 7 tuntia riittää iltavuoron ja aamuvuoron välissä?Ihmiset tulee pitkistä matkoista töihin ja siihen kuluu jo paljon aikaa. No se on kuulemma ihan oma valinta missä asuu, mutta hiukan inhimillisyyttä silti ihmisille toivois. Tessissä olisi ollut 10 tuntia.Jos tuo 10h pudotetaan 7,niin oikeesti eihän siinä jää kuin 5 tuntia nukkumiseen jos sitäkään? Ehka tarkoitus olisikin, että työntekijät nukkuis retkipatjoilla firman takahuoneessa? Ylitöitä pitää tehdä, mutta ilman korvauksia.Vapaata saa tunnista tunnin, ellei sitä joku muu pykälä satu syömään? Tessissä oli 3 viikonlistaa kohden yksi viikonloppu vapaa, joka olisi nyt hänen mielestään aivan liian hyvä. Ilmeisesti yksi viikonloppuvapaa riittäis kerran kaudessa?
Työaikalain mukaisia lepoaikoja ei voi alittaa! Googlaa ja lue. Tarvittaessa voit kysellä lain noudattamista valvovalta viranomaiselta. tyosuojelu.fi
Kannattaa lukea työehtosopimuksesta sekä työaikapykälät vuorokausilevosta että paikallista sopimista koskevat pykälät. Paikallinen sopiminen ei ole työnantajan yksipuolista sanelua vaan molemminpuolista sopimista.
Esim. kaupan työehtosopimus 6 § 8. Vuorokausilevon tulee olla vähintään 11 tuntia. Työnantaja ja työntekijä voivat sopia (Huom. siis SOPIA!) vuorokausilevosta toisin (23 §:n mukaisesti, s. 81). Sen tulee kuitenkin olla vähintään 7 tuntia.
Nythän on olevinaan työvoimapula, loikkaa toiseen firmaan
Kauheaa valittamista vain siksi,että" heiluri"vain jatkaa kiihtyvää liikettään päinvastaiseen suuntaan kuin tapahtui radikaaleina vuosikymmeninä alkaen 1960 alkuvuosista. Pitäkääpä mielessä tosiasia : voima luo aina vastavoimansa .
Siitä asuinpaikan valinnasta ! Minulla oli "työmatkaa" karkeasti mitoittaen 800 km .
Perhe ja omakotitalo lähellä Turkua ja itse opettamassa Rovaniemellä. 10 v. pätevänä mutta ei sopivana jouduin kiertelemään vuoden "keikkoja" kerrallaan tehden ympäri Suomea vuokrakämpissä majoittuen. Revisionistinen ja uppiniskainen virheeni oli se etten suostunut ottamaan minkään puolueen jäsenkirjaa! Pidin hyvin ristiriitaisena, että viimeisen kertausharjoitukseni jälkeen reservin sijoituksekseni tykistön luutnanttina merkittiin sotilaspassiini liikekannallepanoupseeri ,sijoituspaikkana Santahamina . Miten siis uskallettiin jäsenkirjattomalle ; peruskoulun ja lukion vakituiseen virkaan "virkaheitolle" ( mat,.fys., kemia,teoreettinen fys. auskultointi )
"ei edistykselliselle" henkilölle uskoa itseään oikeusvaltiona pitävän maan melko suurta luottamusta edellyttävä tehtävä? Selittäkää nykyisin suureen ääneen epäinhimillisistä ajoista valittelevat politrukit!
Olen jo lähes 70v. eläkeläinen enkä usko " heilurin" vaihtavan liikesuuntaansa ainakaan 50 vuoteen joten taitaa olla "korpivaellusta" edessä vappumarssijoille, julkisilla paikoilla v...tun huutelijoille, autonrekaiden puhkojille, Nikaragualle taksvärkkirahojen keräilijöille, solidaarisuuslakkoilijoille jne...
Meitä jäyhiä suoraselkäisiä kaiken vittuilun kestäneitä akateemisia jäsenkirjattomia ja asiallisesti työnsä tehneitä duunareitakin on äänestyskelpoisina ja järjissään vielä
riitävästi ylläpitääkseen muutama vuosi sitten alkanutta yhteiskunnallista trendiä.
Eikä nuorisokaan nykyisin vaikuta uskovan anarkistien ,hippien ja perverssien propagandapuheita.
Pieni vihje vielä ASIALLISILLE päättäjille: valtion velka on maksettava pois noususuhdanteen aikana.
Ei mulla muuta . Kiitän huomiostanne.