Apteekkarivähennys eli yrittäjävähennys tuo Apteekkareille, lakimiehille, lääkäreille ja metsänomistajille keskimäärin 10 000 euroa vuodessa lisää nettotuloja. Tätä varten työläisiltä, työttömiltä, köyhiltä ja huono-osaisilta pitikin leikata ja lisätä kuluja mm. suurin jopa 30%:n palvelumaksu-ja omavastuukorotuksin.
Lindström sinisestä kidutuksesta ja Sipilä keskustasta, joka pettää aina, nauttivat heikkojen kidutuksesta. Unohtamatta hallituksen muita psykopaatteja.
Metsälahjavero ja miljoonaperintöjen verohuojennukset ovat vain esimerkkejä kevennyksistä, jotka rahoitetaan leikkaamalla työttömiltä ja muilta heikoimmassa asemassa olevilta suomalaisilta. Hallitus ei vaivaudu edes perustelemaan näiden toimien väitettyä oikeudenmukaisuutta tai talouspoliittisia perusteita, Gustafsson jatkaa.
Hallituksen yrittäjävähennys on apteekkarivähennys. Siitä hyötyvät ensisijaisesti apteekit ja asianajajatoimistot. Jokaista apteekkaria hallitus auttaa vähennyksellään keskimäärin 10 000 euroa. Ja tämänkin huojennuksen laskun maksavat tavalliset suomalaiset. Kauppojen myyjille ei jää muruakaan hallituksen verolinjan kauhoessa euroja jo entisestään varakkaiden johtajien taskuihin.
Apteekkari vei työttömän perheen lapsen leivät
20
349
Vastaukset
- sjjkkjjhj
"jotka rahoitetaan leikkaamalla työttömiltä"
Tuo alkaa olla jo tosi vanha vitsi. Menisit nyt vaan vauhdilla töihin varsinkin, kun työpaikkoja
on nykyisin vaikka kuinka paljon. Työttömyydestä paranee menemällä töihin tai opiskelemaan.- KerroVaanPaikka
Hei! Annapa nyt se työpaikka sitten. Tulemme sitten tunnin päästä aloittamaan työmme.
- wytrefdg
KerroVaanPaikka kirjoitti:
Hei! Annapa nyt se työpaikka sitten. Tulemme sitten tunnin päästä aloittamaan työmme.
Täältä esimerkiksi löytyy runsaasti työpaikkoja.
https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/ - NoAnnaSeTyöpaikka
Luuletko etten tiedä kyseisen sivuston olemassaoloa?
Minä kirjoitinkin, että anna se työpaikka niin tulemme töihin.
Luonnollisesti minä ja muut olemme jo hakeneet Mollin sekä monen muun rekrysivun kautta töitä.
Eli nyt puuttuu enää vain se työnantaja, joka antaa sen työn.
Paskan jauhamisen työnhakijoistaan suomi24-palstalla sijasta voisi työnantaja(t) palkata sen työntekijän.
Katsos kun työntekijä ei voi päättää itse omaa palkkaamistaan. Jos voisi, minä ja muut olisimme jo töissä. - TarkistutaPääsi
Etkö ymmärrä lukemaasi. Kyse ei ole vitsistä, kyse on todellisista tapahtumista.
- KääntyköTakki__
Ai, mitä?! Etkö halunnutkaan, että työtön menee töihin?
- PieniPiruVasempaan
Minä olen ymmärtänyt, että tuo apteekkarien raha on otettu heidän itse maksamastaan tuloverosta. Lasten leivän ovat vieneet ne, jotka eivät suostu muuttamaan työn perässä.
Voisi kokeilla niin, että ottaa setelin sarjanumeron ylös ja katsoo minne se menee. Sehän voi mennä vaikka Vasemmistoliiton toimistoon puoluetukena :D- ApteekkariOnPummi
Apteekkari ei maksa mitään, verot maksaa apteekin asiakas.
- PieniPiruVasempaan
ApteekkariOnPummi kirjoitti:
Apteekkari ei maksa mitään, verot maksaa apteekin asiakas.
Entä, jos asiakaskin on pummi, niin kuka sitten maksaa?
Jeesus?
- HyiOlkoon
Apteekkarit ovat yhteiskunnan syöpäläisiä.
- PieniPiruVasempaan
Kielletään apteekkitoiminta.
Lääkärit ja sairaanhoitajat toimii yhdessä apteekien kanssa. Kielletään nekin.
Kielletään myös mämmin valmistus. Se ei liity suoraan tähän, mutta mämmi näyttää epäilyttävältä. - TasoParemmaksi
PieniPiruVasempaan kirjoitti:
Kielletään apteekkitoiminta.
Lääkärit ja sairaanhoitajat toimii yhdessä apteekien kanssa. Kielletään nekin.
Kielletään myös mämmin valmistus. Se ei liity suoraan tähän, mutta mämmi näyttää epäilyttävältä.Apteekkitoiminta pitäisi vapauttaa sääntelystä. Sääntely aiheuttaa vääristyneen kilpailutilanteen ja turhia kuluja kaikille lääkkeiden käyttäjille. Sääntelystä johtuvat korkeat hinnat ja lääkkeiden saatavuusongelmat kohdistuvat eniten sairaisiin henkilöihin eli yhteen ihmisryhmään.
Mikäli apteekin pitäjä on pätevä ja "yrittäjäkelpoinen" ei sääntelyn purku vaikuta hänen toimintaansa mitenkään. Sääntely ylläpitää tehottomia ja ammattitaidottomia henkilöitä sekä rakenteita. - PieniPiruVasempaan
TasoParemmaksi kirjoitti:
Apteekkitoiminta pitäisi vapauttaa sääntelystä. Sääntely aiheuttaa vääristyneen kilpailutilanteen ja turhia kuluja kaikille lääkkeiden käyttäjille. Sääntelystä johtuvat korkeat hinnat ja lääkkeiden saatavuusongelmat kohdistuvat eniten sairaisiin henkilöihin eli yhteen ihmisryhmään.
Mikäli apteekin pitäjä on pätevä ja "yrittäjäkelpoinen" ei sääntelyn purku vaikuta hänen toimintaansa mitenkään. Sääntely ylläpitää tehottomia ja ammattitaidottomia henkilöitä sekä rakenteita.Samaa mieltä, mutta jollain tavalla pitäisi varmistaa lääkkeiden saatavuus myös syrjäisillä alueilla. Nykyinen järjestelmähän myös tukee kannattamattomia pisteitä.
Myös yliopistoapteekkien etuoikeudet pitää poistaa koska ne vaikuttavat erittäin haitallisesti kaikkeen apteekkitoimintaan.
Aloitajan väitteeseen, että apteekkari veisi leivän lasten suusta en usko. Taitaa olla niin, että joku pelkää kiplailua eikä halua päästää muita omalle hillotolpalleen viemään lasten leipää :D - Pummivieleivän
Etuoikeutettu feodaalinilkki vie leivän lasten suusta, koska byrokratialla sekä muilla turhilla kilpailunrajoituksilla on haitallinen vaikutus talouteen.
- EliitinTaskuihin
SDP:n Antti Rinne lupasi poistaa tämän isotuloisten Apteekkarivähennyksen ja siirtää sen menot alle 1.400e/kk tienaavien eläkeläisten 100e/kk eläkelisään (1.200e/vuodessa).
Kyllä pienituloiset eläkeläiset tuon ansaitsevat paremmin kuin ökyt. Nythän 5% nettotulojen Apteekkarivähennystä saa keskiverto apteekkari, juristi, lääkäri ym. yli 10.000 euroa lisänettotulona vuodessa. Tarkoittaa että henkilö jonka tulot ovat jo valmiiksi 200.000 euroa nettona vuodessa saavat Orpon kokoomukselta ja Sipilän kepulta 10.000 euroa vuodessa puhtaana käteen kädenojennuksena. Muistakaa työläisten KiKy-leikkaukset ja työttömien Aktiivimallin leikkaukset samaan aikaan!- RinneOnRehti
Hallituksessa on pelkkää paskasakki. Pitäisi jokaisen muistaa, että VEROVARAT OVAT KANSALAISTEN OMIA RAHOJA. Ei ole olemassa mitään valtion rahoja.
- Eteläranta10Tiedotus
Me hybridijarot olemme nyt hyvin huolestuneita että tätä SDP:n vaalityötä ohjataan ulkoa ja siksi vaadimme kokoomuksessa tiedustelulakia ja sen massavalvontaa sekä perustuslakiheikennyksiä ja hybridijarojen verorahoitusen turvaamista heti voimaan, jotta eduakuntavaaleissa 2019 ei tapahtu kauheita. Kukaan suomalainenhan ei voi olla kyllästynyt kokoomuksen ja kepun EKokoomus-rahamafiapolitiikkaan ja kannattaa SDP:n hyvinvointivaltiopolitiikkaa ilman ulkoista ohjausta.
- Sairasbääns
Sairaan hallituksen sairas valinta!!
- PsykoSipi
Sipilä nauttii, kun köyhien lapset itkee ja sairastaa.
- KiitosUrpo
Rahat veks ja isotuloisille lisää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135