K-market Simpsiö kieltää koululaisilta reppujen tuonnin kaupan sisätiloihin.
Onko kielto lainvastainen ? tai vaihtoehtoisesti rajattua ryhmää syrjivä ?
K-market Simpsiön Reppukielto
24
791
Vastaukset
- Älä_Yritä
Jos olette rehellisiä koululaisia, teillä ei liene mikään ongelma laittaa reppunne eteisessä oleviin lukollisiin kaappeihin. SITÄ TARKOITUSTA varten ne siellä on. LAILLISESTI.
- liisa-hillevi
et vastannut kysymykseen vaan selität puuta heinää !
- latistetut-kauppakassit
Sitä on aivan turhaan mennä kaseineen kauppaan, jos ei niitä latisteta tai avata kassoilla, koskee kaikkia ikäryhmiä, rehelisethän tämän hävikin makselee mitä noihin työnnetään, ei se jää kaikki kaupan piikkiin maksettavaksi.
- InSben
Kauppa vois kieltää kersoja tulemasta kauppaan
- Kuppelo
Pitäis olla kaikenikäisille täysin selvää se että mitään reppuja ei kaupan tiloihin tuoda. Vois olla myös niinkin kuten edellinen kirjoitti; ei kersoja kaupan tiloihin.
- hilimatäti
Varmaan yli 60 % asiakkaista on laukku mukana kun menee kauppaan ! naisilla käsilaukut ,,,,joillakin reput yms...Ei kauppa voi kieltää yhtä kohderyhmää tuomasta reppuja /laukkuja sisään ,se on rasismia ! Kielto pitää koskea kaikkia tai ei ketään !
Eihän Lapualla oo varkahia, eihän?
- todelliset-pailarit-piil
Lapuahan on aivan normi suomea suomalaisia, kyllä nämä suuret pyöräytykset tapahtuvat ylimmissä kerroksissa ja niitä on vähän lapualla-
https://www.youtube.com/watch?v=DmAqQZOqLfU
Volvo Markkanen Marian haastattelussa (Tekstitys)Lapualaiset eivät kyllä ole mitään normi suomalaisia. Hyvinä esimerkkeinä juuri tämä roisto Markkanen ja kapinanlietsoja Kosola. ( silti kummallekin R.I.P. )
- pysyiskoulussapäivällä
Aivan oikein että noille pennuille laitetaan jotaki kuria edes kaupassa käyntiin. Monikaan ei saa kotona mitään kuria jälkikasvulleen koulusta nyt puhumattakaan....Muutaman kerran olen sattunut paikalle kun kloppilauma siellä karkkihyllyn välissä alkaa vahtaamaan päälle ja kuiskailemaan keskenään. Varmaan ei ollu puhtaat jauhot pussissa niillä. Kerran yksi poika potki hullunkiilto silmissä sitä mainostaulua pihalla. Oli pakko huomauttaa asiasta ku pisti niin vihaksi...Haistateltiin vaan takaisin...
- Kebkä
Reppu lukitussa kaapaapissa voi pelastaa kiusaukselta tehdä varkaus!
- ikl-Lapua
Mielestäni kielto on lainvastainen !
- viekäräjille
Näytä se laki.
- samatha
viekäräjille kirjoitti:
Näytä se laki.
Näytä laki jolla voi kieltää vain tietyn ryhmän reppujen viennin kauppaan.
Laki kieltää syrjinnän mm. iän ,sukupuolen,rodun perusteella ...siinä sulle Lakia DDDD
Tavarat kaupan hyllyillä ovat kauppiaan omaisuutta ja omaisuuttaan saa suojella. Ei tämän vaikiaa luulis olevan.
- Kuriseollapitää
Tosi hyvä juttu, jos ei kerran muuten ymmärrä.
- samatha
suojella saa kunhan lain puitteissa menee.....
- tyytyväinen
Positiivinen juttu. Pitääkin alkaa käydä tuolla vähän useammin, jos nuorisorikolliset ovat siirtyneet muihin kauppoihin näpistelemään.
- Äitienpäivä
On tullut kärpäsestä härkänen,ei kaikki koululaiset ole näpistelijöitä.
- hyysyyttäää
Suames hyysäthän väärintekiöötä varkahia ja näpisteliöötä esim k rauta juttu voi raukkaa sitä varaasta jonka tunnistamaton kuva oli johonakin naamakirias sai kauheeta raumoja ja omistaja oikeuthen ei voi uskoa toreksi
- Eenokki55
Ei nämä nuorisorikolliset osaa muuta kun räkiä ja varastella . Hyvä päätös kauppiaalta
- ikkremimin
päätös voi olla vastoin lakia,,,,,kestääkö kukkaro ?
- Kuriseollapitää
Loistava päätös, älkää nyt puolustako ja suojelko niitä lapsianne pilalle.
- jkljkljklj
Kuriseollapitää kirjoitti:
Loistava päätös, älkää nyt puolustako ja suojelko niitä lapsianne pilalle.
väärä päätös ,....asioihin voi vaikuttaa muutenkin ....huono päätös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889