Hänet pitää erottaa virastaan koska hän viittaa ihonvärinsä yhteyttä mustaan eläimeen.
Se on rasismia!
"Mustaksi leijonaksi itseään tituleeraava vasemmistolainen valtuustotoveri Suldaan Said Ahmed"
https://m.iltalehti.fi/politiikka/201805082200930080_pi.shtml
Se on rasismia!
"Mustaksi leijonaksi itseään tituleeraava vasemmistolainen valtuustotoveri Suldaan Said Ahmed"
https://m.iltalehti.fi/politiikka/201805082200930080_pi.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikös Hesan valtuustossa ole muita, kuin afrikkalaisia ja venäläisiä? Ja nekin riitelee ihonväristä!
Onkohan sekin rasistista, jos sanoo jollekin "onpa sulla hyvä rusketus". Tietysti noin sanotaan kantasuomalaiselle.
Yrittääks "suklaa-sulttaani" tehdä uuden ammattiloukkaantumisen suomenennätyksen sen saamelaisakan jälkeen, ku äijä jonka omassa, ilmeisesti itse itselleen antamassa, lempinimessä koreilee sana "musta", mut jos valkonen sattuu sanomaan jossain kansallisuuksista puhuttaessa paljon lievemmän "tumma" niin se on sit ton vajakin mielestä rasismia vai!? :D Ja mitähän vitun rasismia, ja mistä lähtien, on ollu kutsua mitä tahansa kansaa heidän ihonvärillään, olkoon se sit valkonen, musta, tumma, keltanen tai vaikkapa vihreä!? :/ Naurettavaa muka-närkästymistä.
Nimenomaan.
Saako vaarasta varoittaa?
Saako varoittaa että pienet vihreät miehet tulee rajan yli? Jos sanoo "vihreä" niin se on rasismia.
Varoittaminen ei ole rasismia. Värin mainitseminenko sitten on rasismia? Se on tuntomerkki.
"ruskeat ei saa istua tällä penkillä" = rasismia
"penkki vain valkoisille" = rasismia
"valkoinen mies ryösti naisen" - ei ole rasismia
"ruskea mies ryösti naisen" - ei ole rasismia
SORTO on rasismia jos se perustuu ihonväriin kuten suomalaisia mummoja sorretaan sosiaaliavussa ihonvärin eli suomalaisuuden takia suhteessa ulkomaalaisten eli eriväristen sosiaaliapuun.
Entäs onko rasismia sanoa: "Valkoinen mies ei saa kutsua muita ihmisiä näiden ihonvärisillä nimillään, mutta minä musta ukko saan aivan hyvin kutsua valkoihoista miestä valkoiseksi"? Jos niin: Niin kukahan tässä nyt sit on ollu se rasisti? :)
Eikös täällä ollut joku somalian ryhmä neuvottelemassa palautuksista nyt sulttaani heti kotiin vaimot odottaa.
Kirjoitus oli kummallinen, Suomi on vapaa maa, ei täällä tarvita mitään erityistä syytä hengailuun.
Kun seuraavan kerran näet ulkomaalaisen jengin hengailevan kesämökkialueella ilman että heillä on siellä mökkiä niin älä vaan soita 112 murtoepäilyksistä koska olet muuten rasisti.
Jos näet ulkomaalaisia miehiä hengailevan lastentarhan liepeillä niin älä soita poliisia koska muuten olet rasisti.
Jos näet ulkomaalaisten miesten seuraavan yöllä yksinäistä naista niin älä soita hätänumeroon koska muuten olet rasisti.
Älä siis ennakoi vaaraa äläkä varoita ketään vaarasta koska saatat syyllistyä rasismiin.
Oikeastihan mikään näistä EI ole rasismia mutta valitettavasti fobiat pakottavat ihmiset nimittämään muita rasisteiksi kaikenlaisista syistä.
Yleisin syy lienee oma vallanhimo. Halutaan eliminoida muut ryhmät, jotta oma ryhmä pääsee valtaan.