Kokemuksia kiinalaisnaisista

Kellään kokemuksia pohjoiskiinan mantsunaisista. Miten ne niinku oikein eroo eteläkiinalaisista?
10969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

eroavat todellakin kuin yö päivästä!samanlailla kuin oululaiset eroavat helsinkiläisistä jne.

Äänestä
  • eivätkä eroa muuta kuin kieli-ja kulttuuritaustaltaan katos kun olin kiinassa n.8kk
    ja tututustuin vähemmistöihin työnikin puolesta!
    www.tigerleapinggorge.com

    ps/ voihan sitä tietysti spekuloida...
    mutta epäilijät lukekoot vaikka www.wildchina.com ja sieltä vähemmistökansat

    Äänestä

  • Laowai kirjoitti:

    eivätkä eroa muuta kuin kieli-ja kulttuuritaustaltaan katos kun olin kiinassa n.8kk
    ja tututustuin vähemmistöihin työnikin puolesta!
    www.tigerleapinggorge.com

    ps/ voihan sitä tietysti spekuloida...
    mutta epäilijät lukekoot vaikka www.wildchina.com ja sieltä vähemmistökansat

    eroavat "vain" kieli ja kulttuuritaustalta

    Äänestä

  • eh heh kirjoitti:

    eroavat "vain" kieli ja kulttuuritaustalta

    kaikki on vain samanlaista kaikkialla ja kaikilla... ainoastaan kieli-ja kulttuuri ovat erinlaisia..
    www.wildchina.com

    Äänestä

  • Laowai kirjoitti:

    eivätkä eroa muuta kuin kieli-ja kulttuuritaustaltaan katos kun olin kiinassa n.8kk
    ja tututustuin vähemmistöihin työnikin puolesta!
    www.tigerleapinggorge.com

    ps/ voihan sitä tietysti spekuloida...
    mutta epäilijät lukekoot vaikka www.wildchina.com ja sieltä vähemmistökansat

    Jaa,jaa..

    eiköhän tuo fysiikka ole kaikialla sama/miettikää viisi lasta maailmaan saattanutta naista. no miehet ovat eri juttu? harjoitus tekee mestarin.. www.kamasutra.com

    Äänestä

Kysymykseni tarkoitus oli parodisoida täällä kirjoittelevien naisten yleistä maantieteellistä ja kulttuurillista tietämättömyyttä.

Joka päivä joku aloittaa uuden ketjun tyyliin: syyrialaiset, marokkolaiset, turkkilaiset tai irakilaiset miehet. Kysynkin, onko näillä mitään suurtakaan eroa, arabeja ja muslimeja kaikki tyynni...

Nyt varmaan joku vastaa kertomalla mitä eroa esim. turkkilaisella ja marokkolaisella kulttuurilla on, ja kerää siitä itselleen pisteet.

Ihan selvästi kuitenkin näkee, että näitten kyseisten ketjujen aloittajien kulttuuritietämys on todella heikkoa. Tuskin tietävät mitään esim. syyrialaisista.

Näitä ketjuja aloittavat naiset jotka haluavat osoittaa, että heille olisi enemmän kysyntää ulkomailla kuin miehillä jotka tyytyvät edelleen puhumaan lähinnä thaimaalaisista ja venäläisistä.

Thaimaalaisten ja venäläisten välillä on huomattavasti enemmän eroa kuin esim. syyrialaisen ja irakilaisen. Marokkolainen ja syyrialaisista erikseen puhuminen voi olla juuri ja juuri perusteltavissa sillä yleisellä tietopohjalla, millä täällä keskustelua käydään.

Äänestä
  • Hyvä,tulihan sitä tietoa sieltä...
    kotiin pisteet ja vieläpä tyylikkäästi!

    Äänestä

  • Sillehän emme voi mitään, että toisilla on tarvetta kirjoitella provoja (kuten sinulla). Mutta ei tämä palsta ole mikään miesten yksinoikeus. Jos sinua naisten kirjoitukset ärsyttävät, niin ne voi jättää lukematta, tai ainakin omata itsehillintää sen verran ettei tarvitse kirjoitella perään. Niin minäkin aion tehdä. En lue mitä tähän perään kirjoitat.

    Äänestä

Vähänkö ois hienoa tietää, miten valkovenäläiset naiset eroaa venäläisistä. Voisko joku valaista. Ois aivan ihquu, jos joku ois sattunu seurusteleen valkovenäläisen kanssa, ja vois yleistää vähän tietoa niistä... Entä Dnestrin alueen venäläiset ja ukrainalaiset?

Tän tasoista on läppä täällä viime aikoina ollut. Valitan todellakin.

Tumppu

Äänestä

Mä oon kuullu että kiinalaisilla miehillä on pieni (tiedätte varmaan mikä) ja naisilla on kans pieni reikä. Onko totta? Onhan ne kyllä aika pienikokoista kansaa! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumppu kirjoitti:

Kellään kokemuksia pohjoiskiinan mantsunaisista. Miten ne niinku oikein eroo eteläkiinalaisista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu