Käytetty auto jossa erääntymässä ajoneuvovero

Halpisauto

Olen katsonut halpis autoja nettiautosta, melkein kaikissa on tällä hetkellä ajoneuvovero asiat ok, mutta hyvin useassa olisi ajoneuvoveromaksu erääntymässä viikon tai parin päästä. Kestääkö tälläistä autoa ostaa, koska jos vanha omistaja ei sitten maksa tätä ajoneuvoverolaskua parin viikon sisällä, menee ajoneuvo ajokieltoon?

4

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odota kuukausi, niin myyjä on maksanut ajoneuvoveron, jos haluaa pitää auton liikenteessä.

      Tai sitten ei ole. Mitä näitä analysoimaan.

      • cvbcvb5

        Odottaa siis sen aikaa kun eräpäivä on ohi, jos auto on silloin käyttökiellossa niin ei sitä kukaan silloin osta.


    • ei-pitäisi-haitata

      Ei mene ajokieltoon jos kerran heti tekee paprut ja rekisteröin omiin nimiinsä.Trafi saa tiedon tästä ja eka lasku sinullle omista maksuista tulee alle viikossa jossa voi valita 4 tai 1 erä.Näin ainakin minulle kävi ja ei entinen maksanut mitään veroja mutta meni juuri läpi leimasta.Käyttövoimaverosta en tiedä se taittaa tulla auton mukana aina.Kysy vielä Trafilta varoiksi asia.

      • fghfg5

        Autoa ei saa käyttää, jos siitä on maksamatta erääntynyttä veroa. Auto on käyttökiellossa, vaikka kyse olisikin edellisen omistajan tai haltijan maksamattomasta verosta. Jotta uusi omistaja tai haltija voisi käyttää autoa, josta on veroa maksamatta, pitää hänen maksaa kaikki erääntyneet verot korkoineen. Käyttökiellossa olevan auton määräaikaiskatsastusta tai liikennekäyttöönottoa ei hyväksytä ennen kuin erääntyneet verot on suoritettu korkoineen.

        (Ajoneuvoverolaki 58–59 §)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe