mikkelin keskusairaalan toiminta,ihmetyttää.meni sairaalan vastaanottoon kiireellinen hoito lääkitys.neuvoi että mene terveyskeskuspuolelle nurkan taakse.menin ja sanoivat että lääkäriaikoja ei ole moneen kuukauteen.mene takaisin sairaalan vastaanottoon,sanoi että mene yksityiselle,ei ole aikoja.menin terveystalolle ja aika oli heti kello 13.40.menin ja 5 minuttia meni aikaa lääkärissä ja sain reseptin heti ja 3 minutin päästä oli jo ensimmäinen lääke syöty.tätäkö on mikkelin essote toiminta.maksamme miljoonia sairaalasta joka ei toimi.kannattaisi yksityitää koko essote ja myydä terveystalolle ja tuottaisi miljoonia euroja verotuloja kaupungille.
essote mikkeli
1
121
Vastaukset
- Ei_auta
Niin sairaalan poliklinikalla kuin terveyskeskuksessakin tulkittiin ettei kyse ollut akuutista vaivasta ja sen vuoksi lääkäriaikaa tarkasteltiin ei-kiireellisen hoidon mukaan. Silloin jonotusaika on pitkä.
Yksityispuoli pelaa bisnesmielellä. Asiakkaalta laskutetaan riittävän suuri maksu jotta lääkäreitä saadaan palkattua riittävästi. Julkinen puoli ei saa riittävästi varoja palkatakseen lääkäreitä ja sen vuoksi jonot on pitkät. Yksityistäminen ei ole ihmelääke jonojen poistamiseen. Sen saamme kokea tulevaisuudessa kun sote-ratkaisu tuo yksityispuolenkin samalle viivalle. Yksityispuolikin ruuhkautuu ja koska maakuntahallitus ei kuitenkaan suuntaa rahaa sinne niin paljon kuin asiakkaat tuovat nyt, lääkäreitä ei lisätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512852
- 562658
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 692078
- 452072