Saako työnantaja urkkia?

Antt1_ahkera

Mitä työnantaja saa urkkia työntekijästä?
Saako käydä työntekijän tietokoneella kysymättä lupaa vaikka viikonlopulla ottaa läppärin kotiin ja tutkia sen?

Saako kirjautua Facebookiin työntekijän nimellä ja tunnuksilla jos ne on jääneet tietokoneen muistiin?

Saako kirjautua työntekijän Messengeriin ja lukea yksityisviestit?

Mitä laki näistä sanoo?

7

773

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnTykännyt

      Ex-Työpaikassa kävi kohnimassa pukukopin vaatekaapissa.

    • lainelauta

      K: Saako käydä työntekijän tietokoneella kysymättä lupaa vaikka viikonlopulla ottaa läppärin kotiin ja tutkia sen?
      V: Saa viedä pois. Tutkimisesta katso alla olevia linkkejä. Sehän ei ole sinun oma läppäri vaan työnantajan.

      K: Saako kirjautua Facebookiin työntekijän nimellä ja tunnuksilla jos ne on jääneet tietokoneen muistiin? Saako kirjautua työntekijän Messengeriin ja lukea yksityisviestit?
      V: Ei tietenkään saa. Herää kuitenkin kysymys, saako työntekijä pörrätä Facebookissa työaikana työnantajan koneella. Onko se työnantajan sallimaa toimintaa?

      Tämän jutun perässä on lisää lukemista https://www.kuntaliitto.fi/ajankohtaista/2016/tyontekijan-tietokoneen-valvonnasta-mita-jalkia-verkkoon-jaa

      • Jaahas_

        Paitsi, että eri tietokoneet, kännyt sun muut yhdistetään yhdeksi ja samaksi kokonaisuudeksi. Tietojen yhdistelijä ei välttämättä osaa tai kykene erottelemaan työtä ja vapaa-aikaa, työminää ja henkilökohtaista minää toisistaan millään tavalla vaan data sulautuu yhdeksi ainoaksi kokonaisuudeksi jolloin työminä on sama kuin henkilökohtainen vapaa-ajan minä. Tästä taas tulee tietojen analysoijalle sekaannuksia ja tulkitsee väistämättä tietoja väärin enemmän tai vähemmän. Työntekijän taas oletetaan käyttäytyvän vapaa-ajalla kuin olisi töissä työminän vaadittavassa työroolissa, vaikka ei ole töissä vapaa-ajalla eikä saa tästä mitään rahallista korvausta.

        Toisaalta miksi kukaan ottaisi työkonetta kotiinsa tai kirjautuisi työkoneelta mihinkään muuhun? Miksi edes käyttää jotain Facebookkia? Ihan hölmöläisen hommaa muutenkin. Onhan sitä pärjätty ennenkin ihan ilman Facebookkeja ja Twittereitä.


      • Antt1_ahkera

        K: Saako käydä työntekijän tietokoneella kysymättä lupaa vaikka viikonlopulla ottaa läppärin kotiin ja tutkia sen?

        Vastaus: Mistä olet lukenut että niin saisi tehdä?

        K: Saako kirjautua Facebookiin työntekijän nimellä ja tunnuksilla jos ne on jääneet tietokoneen muistiin? Saako kirjautua työntekijän Messengeriin ja lukea yksityisviestit?

        V: Ei tietenkään saa. Herää kuitenkin kysymys, saako työntekijä pörrätä Facebookissa työaikana työnantajan koneella. Onko se työnantajan sallimaa toimintaa?

        Vastaus: Kun niin ei saa tehdä niin onko jollain tietoa minkä nojalla niin ei saa tehdä? En käytä työaikana Facebookia henkilökohtaiseen käyttöön enkä pörrää muilla sivuilla netissä mitkä ei liity työhöni. Joten tämä ei liity kysymykseeni.


      • Jaahas__

        Ei kannata käyttää Facebookkia työ-eikä vapaa-aikana ts. ei kannata käyttää sitä ollenkaan ikinä mihinkään. Ihan turha sivusto. Oikeisiin ystäviin voi pitää yhteyttä ihan muulla tavoin ja muut mukaystävät ovat ihan turhaa humpuukia. Kyllä sitä ennenkin on pärjätty ilman kyseisen tyylisiä sivustoja ja jopa ilman nettiä!


      • täydellinenamatööri

    • TuulahdusMenneisyydestä

      Ei maalaiset käytä nettiä. Elämmehän muutenkin menneisyydessä. Ei silloin mitään nettejä, läppäreitä ja kännyjä ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2559
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      1007
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      75
      829
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      82
      684
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      100
      599
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe