Näkyy taas näitä rikollisten järjestämiä tietojen kalastelu-profiileja tupsahdelleen tuonne treffeihin kuin sieniä sateella. Yleensä kuvassa joku hemaiseva bimbo ilman sen kummempia tietoja ja flirtin jälkeen tulee hoonosoomi-viesti, jossa pyydetään joko sähköpostiosoitetta tai on linkki, joka ohjautuu jollekin ulkomaiselle pornosivustolle, josta saa 100% varmuudella viruksen tai muun haittaohjelman koneelleen.
Ainoa järkevä reagointi näihin on ilmoittaa ylläpidolle. Itse tehnyt tänæiltana pelkästään . Eihän ne näille varmaan mitään voi, niin kauan kun ei kiinnosta, mutta kun kaikki tekee ilmoituksen, niin hukkuvat sitten edes niihin :D Saattaa alkaa jossain vaiheessa kiinnostaa, kun palvelimet tukkiutuu ilmoituksista..
Tietojen kalastelu-profiileja
2
273
Vastaukset
- Norsu
Olen huomannut saman asian. On se kyllä niin ärsyttävää. Jotkut koittaa tehdä rahaa tuollaisella puuhalla. On ihan selvä, että aina joku puutteessa oleva ressukka lankeaa näihin ansoihin. Voi perkel# ! Menisivät vaikka pesemään norsuja tai apinoita sinne savannille tai tekisivät jotain muuta aikansa kuluksi.
- huihait
Jep. Minäkin saanut pari . kohtuullisen selvästi googelilla käännettyä viestiä mm turkista. toisessa viestissä tuli kuvia. kolmannessa pyydettiin 700 e lähettämään jollekkin turkkilaiselle äijälle nimeltä Tobby . odotin pari päivää ja vastasin neitosen nimellä että lainaa rahat kaveriltasi Tobbylta kun minä en "pääse" lähettämään. Sit se halusi tulla suomeen mun luo mökkeileen kunhan maksan lentoliput hänelle ja hänen siskolleen. Ajattelinpa että sovin niin et kun tulee suomeen johonkin hotelliin ensin omin kustannuksin niin sit katotaan. Ei taida tulla ja rahoja en lähetä. Eikä kannata lähettää missään tapauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095