Haluan erota hullusta miehestäni. Voinko saada avioeron ilman että puolison täyty se paperi allekirjoittaa?? Olen ystäväni luona piilossa, sillä sekunnilla kun hän saisi eropaperit allekirjoitettavaksi, hän lähtisi etsimään minua ja uhkaisi henkeäni. Jos saisin avioeron suoraan ilman hänen allekirjoitustaan, ehtisin pakoon vaikka ruotsiin. Nykysysteemillä en voisi, koska ero ei tule voimaan ilman toisen allekirjoitusta, eikä kesken prosessin voi oikein kadota ulkomaille. Ei ole provo, valitettavasti. Olen vaihtanut numeronikin jo, prepaidiin koska sitä hän ei voi löytää.
Avioero. -Miten tässä tilanteessa?
Eijaksaenäämiestä
3506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Monet hakevat yksin. Eli hakemus käräjäoikeuteen, siitä se lähtee. Kysele oikeudesta joko puolisosi on saanut asian tiedoksi; siitä lähtee 6kk harkinta-aika.
Jos tuollainen tilanne kerran on niin, sitä varten meillä on oikeuslaitos. Ei muuta kun menet poliisiasemalle kertomaan tilanteestasi. Kyllä ne siellä sinut ottavat vakavasti. Jos eivät ota, niin onpahan viranomaisilla ainakin tiedossa se kuka sinut tappaa. Sori tämä viimeinen oli vähän surkea heitto, mutta realistinen, jos kerran tilanteesi on tuollainen.
Hei hakeudu ensi-ja turvakotiin täksi ajaksi. kai se paskaläjä on jo sua piessytkin.