Jokainen auto jossa ilmastointi, uudet ja käytetyt vuotaa kokoajan kylmäainetta ilmaan liittimien, letkujen, kompressorin kautta koska se ei ole 100% tiivis.
Ongelma on että aine menee suoraan tuhoamaan otsonikerrosta ja pilaa ilmanlaatua.
Tarvitaan tiukempaa lainsäädäntöä eu:hun että saadaan täysin ympäristöystävällinen kylmäaine vaikka teho olisi paljon pienempi. Ilmastointi voisi olla myös vain lisävaruste ja WLTP versiohan laskee sen pääset jossakin vaiheessa.
Autojen ilmastoinnit vuotaa kylmäaineet ilmaan
17
3367
Vastaukset
- RMB54
Koko ajan yritetään löytää sellainen kaasu joka on mahdollisimman ympäristöystävällinen.
Joissakin merkissä (mb) on käytetty CO2 eli hiilidioksidia. Sitä yhdistettä löytyy ympäristöstä rajattomasti. Ongelmana on kuitenkin korkea käyttöpaine. Miten laitteet kestää korkeassa paineessa toimivan ilmastoinnin? - mualaes.järkkee
Näyttää siltä että liiallinen otsonivouhotus on tuhonnut joidenkin aivomassaa merkittävästi.
- Keksitty_jo
R-134A:n tilalle saa korvaavan kylmäaineen, minkä ei pitäisi tuhota otsonikerrosta eikä aiheuttaa kasvihuoneilmiötä:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/1,3,3,3-Tetrafluoropropene
Esim Wurthin kylmäspray on tuota ainetta. - EiTodellinenOngelma
Usko tai älä. Mutta autojen valmistajilla on erittäin aika h*lvetin kovat paineet saada autoistaan mahdollisimman vähäpäästöisiä/ympäristöystävällisiä ja mahdollisimman vähän polttoainetta kuluttavia, silti saada moottorista irti enemmän litratehoja. Jos jokin osa tai kemikaali luotettavasti mahdollistaa yhdenkin näistä, Se osa tai kemikaali kyllä varmasti tulee tehtaalta vakioksi uusiin autoihin viimeistään muutaman vuoden kuluessa. Kylmäaine ei ole poikkeus. Vaan se mahdollinen ympäristöystävällisempi kylmäaine tulee käyttöön myös vanhempiinkin autoihin huoltojen yhteydessä, jos se kylmäaine vain saadaan yhteensopivaksi vanhempien autojen kanssa. Samalla se vanhempi ja haitallisempi kylmäaine poistetaan markkinoilta.
- vanhus
EI autoissa ole enää reonia joka höyrystää otsonioa
- Otsonikerrospelastuu
Miksi suomessa autossa pitää olla ilmastointi?, täällä niin lyhyt kausi jolloin sitä oikeasti tarvitsee, ajetaan kuten ennenvanhaan ikkunat auki ja luu ulkona ;))
- köyhät_selitykset
Ilmastointi on turvavaruste. Liika kuumuus vaikuttaa enemmän henkiseen kuin fyysiseen suorituskykyyn, vaikka asian voisi kuvitella olevan päin vastoin. Ääriesimerkki kylmästöinnin puutteen seurauksista löytyy vajaan 10 vuoden takaa Helsingistä, jossa vanhan, kylmästöimättömän, raitiovaunun kuski pyörtyi/uuvahti kuumassa vaunussa ja jyräsi huomaamattaan moottoripyöräilijän kuolleeksi.
BTW, ilmastoinnille saattaa löytyä tarvetta jo reilun 15 ulkolämpötiloissa, kun aurinko oikein paahtaa. Tai ukkoskuuron yllättäessä. Kylmä sadevesi saattaa vetää ikkunat huuruun ja kylmästöimättömässä ritsassa on tällöin pakko laittaa lämpö täysille ja puhallus tuulilasille. Oikein kiva, jos autossa oli jo ennestään 30 sisällä, nimim. kokemusta on. Kylmästöinti kuivaa ilmaa, poistaen em. ongelman.
Olenkin hlökohtaisesti päättänyt, että kuljen mieluummin a) polkupyörällä b) bussilla (joissa nykyään on ilmastointi) kuin tyydyn autoon, josta ilmastointi puuttuu!
Noh, köyhän henki on halpa ja työttömällä on aikaa. Voi körötellä moottoritiellä max. 90 km/h. Lujempaa ei viitsi ajaa, koska avoimien ikkunoiden kohina nousee silloin sietämättömäksi. Juuri tästä syystähän autoihin taannoin kattoluukkuja kovalla innolla väkerrettiin. Siinä kulminoituukin essonbaarin tietäjien logiikka - ei ilmastointia, joka voi mennä rikki, mutta vuotava ja ruostuva reikä katossa on OK ;-D
Toisaalta voit lohduttautua sillä, ettei ikkunoiden auki pito haittaa turvatyynyjen toimintaa kolaritilanteessa, koska ruosteisessa ritsassasi ei ole turvatyynyjä. On vaan kuski, joka hukuttaa murheensa kaljaa ja polttaa tupakkaa lyhentääkseen eloaan tässä murheen alhossa ;-D
Menee siis täysin samaan sarjaan kuin nämä "pihlajanmarjat ovat happamia", "käsin tiskaten tulee puhtaampaa", "tosi mies ajaa polkuautolla".... - salli_mun_nauraa
Höpö höpö. Ei ilmastointia ole ollut suurimmassa osassa autoja kuin ehkä n. viimeiset kymmenen vuotta ja ennen sitäkin pärjättiin vuosikymmenet ilman mitään turhaa ilmastointia, miksipä ei pärjättäisi nytkin?
Ei ilmasto ole niin paljon muuttunut että autojen ilmastoinnille olisi suomessa mitään tarvetta. Varmaan jossain saharassa jossa on 40 astetta lämmintä ja aurinko porottaa täysillä koko ajan niin voi ilmastointia tarvita mutta suomen kesässä ihan turha ja naurettava varuste.
Ja eihän se sitten kuitenkaan toimi kun sitä käyttäisi kun ne kylmäaineet on karannut pois ja pitäisi taas mennä täytättämään, no siinä kerkeää mennä se käyttökerta ohi ja toista tuskin tulee, sitten vuoden päästä kaasut on taas taivaalla. - autoritari
salli_mun_nauraa kirjoitti:
Höpö höpö. Ei ilmastointia ole ollut suurimmassa osassa autoja kuin ehkä n. viimeiset kymmenen vuotta ja ennen sitäkin pärjättiin vuosikymmenet ilman mitään turhaa ilmastointia, miksipä ei pärjättäisi nytkin?
Ei ilmasto ole niin paljon muuttunut että autojen ilmastoinnille olisi suomessa mitään tarvetta. Varmaan jossain saharassa jossa on 40 astetta lämmintä ja aurinko porottaa täysillä koko ajan niin voi ilmastointia tarvita mutta suomen kesässä ihan turha ja naurettava varuste.
Ja eihän se sitten kuitenkaan toimi kun sitä käyttäisi kun ne kylmäaineet on karannut pois ja pitäisi taas mennä täytättämään, no siinä kerkeää mennä se käyttökerta ohi ja toista tuskin tulee, sitten vuoden päästä kaasut on taas taivaalla.''Ja eihän se sitten kuitenkaan toimi kun sitä käyttäisi kun ne kylmäaineet on karannut pois ja pitäisi taas mennä täytättämään, no siinä kerkeää mennä se käyttökerta ohi ja toista tuskin tulee, sitten vuoden päästä kaasut on taas taivaalla. ''
Sellaiset roskapuheet sieltä. Jos auton ilmastointijärjestelmä on täysin kunnossa, niin se haihtuva kylmäaineen määrä on normaalisti noin 10% verran per vuosi, järjestelmän kokonaistilavuuden ollessa yleensä noin litran verran. Jos kylmäainetta pitää lisätä joka vuosi niin jossakin kohdassa ilmastointijärjestelmää on vikaa/paha vuoto. Kylmäainetta pitäisi lisätä/vaihtaa viimeistään 3-4 vuoden välein, ettei kylmäaineen määrä pääse liian vähäiseksi ja tule riskiä ilmastoinnin kompressorin vaurioitumisesta( jonka vaihto tai korjaus on monesti yli 500 euroa). Toki suositeltu ilmastoinnin huoltoväli on kaksivuotta ja tämä onkin sellainen varmuuden vuoksi suositeltu väli.
"Tarvitaan tiukempaa lainsäädäntöä eu:hun".
Ei todellakaan tarvita enää yhtään lisää sääntöjä. Sen sijaan tarvitaan EU:n romahtamista, sivistyksen, tasa-arvon, humanismin vähentämistä ja ympäristönsuojelioiden kuten linkolalaisten, eläinaktivistien. yms.hävittämistä maapallolta.
- Tiivis
Ei todellakaan kaikki ilmastoinnit vuoda mitään 10% vuosi! 14 vuotta vanhassa Toyotassani ilmastoinnissa on "tarkastussilmä". Ilmastointia ei ole kertaakaan huollettu, edellenkin toimii hyvin, eikä näytä tarvitsevan lisäystä.
- Kgibreöl
Mulla 15 vuotias auto eikä ilmastoinnille ole tehty mitään ja nappia kun painaa niin kylmää tulee.
- paineet-karkaa
En ole sen paremmin aihetta seurannut, eli en ole tietoinen onko uudempia yleisesti käytössä olevia ympäristöystävällisempiä kylmäaineita markkinoilla tai onko EU niiden suhteen luonut uudempia direktiivejä.
2014: "Auton ilmastointi kannattaa huollattaa - edessä voi olla iso lasku"
"Laittessa käytettävä kylmäaine (R134a) on kasvihuonekaasu ja sen ilmastoa lämmittävä vaikutus on yli tuhatkertainen verrattuna hiilidioksidiin."
- https://www.is.fi/autot/art-2000000784438.html
*
Sitten kulkineeni keissi, paineet eivät pysy systeemissä.
Viime kesän lopussa muuan alan firmassa laittoivat systeemin kiinni laitteistoonsa ja paineet eivät nosseet, mutta heillä ei tuolloin ollut aikaa sen tarkemmin selvitellä missä vuoto voisi olla.
Onkohan tuohon vuotoon olemassa kovinkin monta vaihtoehtoa ja onko hankala alan firmassa selvittää, kun eihän siellä merkkianettakaan voi käyttää (?) kun paineet eivät pysy.
Systeemi oli / on ollut 'sattuneesta syystä' ilmeisen tyhjillään useamman vuoden.
Kompura liikkuu / pyörii herkästi käsin, mutta lieneekö silti takuu siitä ett'ei ole vahingoittunut?- siitävastaus
"Laittessa käytettävä kylmäaine (R134a) on kasvihuonekaasu ja sen ilmastoa lämmittävä vaikutus on yli tuhatkertainen verrattuna hiilidioksidiin."
Tuo R134a on juurikin jo se markkinoilla pitkään markkinoilla ollut vanha kylmäaaine. Joka on poistumassa kokonaan markkinoilta uudempien HFO-1234ze ja HFO-1234yf, HFO-1233zd ympäristöystävällisempien kylmäaineiden tieltä. - vanhus
Lamelit kiinni ei tule painetta, vastusta. Komressorin vaihto
- jdslkflkslkjlk
siitävastaus kirjoitti:
"Laittessa käytettävä kylmäaine (R134a) on kasvihuonekaasu ja sen ilmastoa lämmittävä vaikutus on yli tuhatkertainen verrattuna hiilidioksidiin."
Tuo R134a on juurikin jo se markkinoilla pitkään markkinoilla ollut vanha kylmäaaine. Joka on poistumassa kokonaan markkinoilta uudempien HFO-1234ze ja HFO-1234yf, HFO-1233zd ympäristöystävällisempien kylmäaineiden tieltä.Ne uudet kylmäaineet ovat yhden valmistajan käsissä ja niinpä ne mulkut ovat nostaneet hinnat kohtuuttoman korkeaksi.
Otsonikerros on jo eheytynyt paljolti, nyt ovat vaan keksineet oikeiden saasteiden kadottua että hiilidioksidi on muka myrkky mutta tosiasiassa se on osa luonnon kiertokulkua!! On ihan täyttä mielipuolisuutta yrittää ihmisten elämänlaadun kustannuksella saavuttaa jotain utopistista nolla co2 "päästö" tasoa, ihan suoraan verrannollista hitlerin saksaan jossa hitlerin oikusta keksittiin nollatoleranssi erästä kansanosaa vastaan...
- Anonyymi
köyhä asialla halvin ilmastoinnin huolto vmautojakone.fi
- Anonyymi
Mä lasken aina ilmastoinnin kylmäaineet ulos, kun teen ilmastointiremppaa. Sinne taivaalle ne kaasut hälvenee. Vain vihreää väriainetta jää maahan ja senkin sade huuhtoo pois.
Rempan jälkeen täyttö ilmastointifirmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata411456Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3031299- 1091125
- 191081
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176888Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841