Kauan odotettu ja lupailtu herätyksen kolmas aalto puhaltaa! Ison Kirjan toimintoja sopeutetaan kolmannen aallon vaatimuksiin. Ihmisten silmät ovat auenneet.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15276300/pari-lopetusuutista
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15276300/pari-lopetusuutista
Vastaukset 14
Vanhimmat
Irtisanomisaalto leviää! Maunon tietotoimiston mukaan helluntaikirkon työntekijöitä irtisanottu. LatterRainin siunaus iskee seurakuntiin kuin Marko Selkomaan farkkutakki!
Eipä taida Helluntaikirkossa olla yhtään päätoimista työntekijää, luottamustehtäviä lähinnä. Että se tästäkin ”uutisesta”.
Helluntaikirkossa työntekijä kokee, että jumala on avaamassa uusia ovia, kun potkut ovat tulossa. Miksi kukaan irtisanoutuisi vaikkapa Seinäjoelta suuren herätyksen keskeltä?
Kun jumala siunaa helluntaikirkon toimintaa niin, että rahaa tulee ovista ja ikkunoista, niin miksi hakea verokorttinsa pois? Kun jumala puhuu kaikkien aikojen suurimmasta kolehdista, niin kyllähän jumala on kiinnostunut täyttämään seurakunnan rahakirstun. Ennennäkemätön siunauksen aalto on seurannut toiminnanjohtaja Esko Matikaisen uupumatonta uurastusta. Helluntaikirkkoon liittyneet seurakunnat ovat saaneet nauttia ennenkokemattomasta hengen virvoituksesta. Seurakuntien talous on seurannut tätä herätystä kuin hai laivaa. Seurakunnat eivät tiedä minne rahansa sijoittaisivat, kun satojen uusien sielujen rahat virtaavat joka sunnuntai uhrikoppaan. Jumalan siunauksen mittari on menestys! Seinäjoen helluntaikirkko tietääkin olevansa yhdessä Helsingin Saalemin kanssa matkalla kohti profetaallista taloudenpitoa.
Herätystä totuuteen tässä odotellaan, mutta ei ole näyttöä ainakaan vielä. Rahat kyllä virtaavat, joka sunnuntai uhrikoppaan, mutta Jumalan antama sapatti ei käy pyhäksi. Julistajat julistavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille.
He arkipäiväistävät pyhän sapatin, ja pitävät rukoushuoneidensa ovet auki silloin kun on rukoushuoneiden siivoustalkoot tai myyjäiset sapattisin, niin silloin auki, muutoin tiukasti kiinni sapattisin.
Naiset ovat pastoreina Raamatun vastaisesti. Kyllä tässä herätystä tarvitaan.
Propagandamiehellä on varmaan tilasto helluntaikirkon jäsenseurakuntien työntekijämäärän kehityksestä? Kumpaan suuntaan olette menossa?
Kirkko ja vääryys on saatana antanut ja tässä sitä sanotaan ihan suoraan.. >>
3. Moos. 6:2
"Jos joku tekee rikkomuksen ja on uskoton Herraa kohtaan kieltämällä saaneensa lähimmäiseltään, mitä tämä on hänen haltuunsa antanut tai hänen hoitoonsa uskonut, tahi mitä hän itse on väkisin ottanut tai vääryydellä anastanut lähimmäiseltään,
3. Moos. 6:4
niin hän, jos hän näin on rikkonut ja tullut vikapääksi, antakoon takaisin, mitä hän väkisin on ottanut tai vääryydellä anastanut, tahi mitä hänen haltuunsa oli uskottu, tahi kadotetun esineen, jonka hän oli löytänyt,
Jes. 59:3
Sillä teidän kätenne ovat tahratut verellä ja sormenne vääryydellä; teidän huulenne puhuvat valhetta, teidän kielenne latelee petosta.
Jer. 17:11
Peltokana, joka hautoo, mitä ei ole muninut, on se, joka hankkii rikkautta vääryydellä; päiviensä puolivälissä hänen täytyy se jättää, ja hänen loppunsa on houkan loppu."
Miika 3:10
rakennatte Siionia veritöillä ja Jerusalemia vääryydellä.
Mal. 2:16
Sillä minä vihaan hylkäämistä, sanoo Herra, Israelin Jumala, ja sitä, joka verhoaa vaatteensa vääryydellä, sanoo Herra Sebaot. Siis ottakaa vaari hengestänne älkääkä olko uskottomat.
2. Kor. 6:14
Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
Ainoa herätys, on rahan keräys, sen huomaa ainakin Patmoksen sivulla. Pienikin lahjasi auttaa saavuttamaan 25 000 EURON päämäärän. Mellerin vanhempia, tokaisuja, jos et anna täysiä kymmenyksiä, et ole antanut yhtään.
Harhaisille julistajille ei tule antaa yhtäkään lanttia, ei mitään hyödytä.
Leo Meller: Patmos bogi 2.11.2013. "Joka tuntee minut ja talouskäsityksen, tietää, että raha on minulle suuresti pyhä."
raha on pelkkiä oravannahkoja, itseasiassa nekin ovat euroja arvokkaampia!
Lennellään Israeliin tämän tästä.
Säälikää köyhiä!
Antakaa ruokaa nälkäiselle, jolla rahat finito!
Patmokselle oon antanut fyffee ja annan jatkossakin.Kun oon saanut niin nyt annan. Kaikkinainen Israeliin kohdistunut tuki on asia. Ei niitä rahoja mukaan oteta ylöstempauksessa.
Patmoksen pomojen palkkojen puolittaminen tehostaisi avustustyötä?
Jospa ihmiset heräisivät, kun rahat loppuvat.