Rukous yhdessä tai yksikseen?

etsikääensin

Vaimoni väittää, ettei Raamatussa missään sanota, että aviopuolisoiden on hyvä rukoilla yhdessä?

Minä taas koen, että siinähän se voimavara onkin, että molemmat ovat siinä yhdessä rukoilemassa.
En tiedä tukeeko Raamattu aviopuolisoiden yhdessä rukoilemista vai ei? Pitäisi alkaa etsimään.
Mitä mieltä olette asiasta. Minä olen vakaasti sitä mieltä, että olen oikeassa.
Hän sanoo usein, että esitän yhdessä rukouksen aina väärässä ajankohdassa, joku ohjelma on meneillään tms. Minä taas koen, että sitä oikeaa aikaa ei sitten tule koskaan jos sitä rukousta siirtää. Se tilanne vaan menee ohi ja uutta "tärkeää" tekemistä kyllä tulee, se on koettu ja niin se rukous jää.

3

331

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhfffd

      Aviopuolisoiden yhteisen rukouksen kuuluisi olla mitä luonnollisin asia, jos toinen ei halua, on kyllä juteltava miksei? Yksin kammioon meneminen on toinen asia.
      Onhan siellä Raamatussa ainakin sellainen paikka missä sanotaan jotenkin näin, mistä tahansa te keskenänne sovitte rukouksessa anoen , sen te saatte, en tiedä oliko juuri noin, mutta ajatus on tuo.

      • Puolisoiten yhteinen rukous on Jeesuksen tahto tapahtuisi,heidän elämässään.


    • Iennesnnd

      Se vastuu mitä ihmiselle on yksityishenkilönä annettu on paljon suppeampi kuin se pintavastuu (näköisvastuu), mitä vaikkapa työpaikalla ihmiselle sälytetään. Vasta ymmärryksen kautta tulee vastuulliseksi, Pyhän Hengen osoituksen kautta. Sitä ennen ei ole vastuuta eikä sitä voida ihmisvoimin luoda omaan itseen eikä keneenkään toiseen. Henki itse vastuuttaa ihmiset. Jumala ensin poistaa edellisen rakennuksen ennenkuin laskee uuden rakennuksen perustuksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1414
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      108
      1008
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      797
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      672
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      76
      669
    Aihe