Kun olen koeajalla, niin täytyykö minun suostua joustamaan yli sen, mitä vanhemmat työntekijät suostuvat tekemään, painostus on kova. Jos kieltäydyn, menetänkö työpaikkani? Kun useimmilla on oma vastuualue, niin minun pitäisi siirtyä tuuraamaan toista henkilöä ja tehdä hänen tehtäviään tuo aika. Olen ollut töissä vasta muutaman viikon ja uusia asioita on tullut paljon. Jos työni laatua tarkkaillaan, mitä tapahtuukin, ei se ole ehkä niin hyvä kuin henkilöillä jotka saavat keskittyä omaan tehtäväänsä.
Koeajalla
daffodil
91133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
joustaa ihan mihin vaan. Koeajalla oleva on aika heikoilla nykyään. Joutuu tekemään kaiken, mitä työnantaja käskee ja paremmin kuin muut. Ja joskus sekään ei riitä pitämään työpaikkaa.
tuo on kyllä aivan paskapuhetta. Kyllä sitä koeajalla aika lailla saa perseillä, jos sen jälkeen työsuhdetta ei jatketa. Itseasiassa en ole koskaan kuullut keneltäkään, että koeajan jälkeen työsuhde olisi purettu. Olen ollut monissa työpaikoissa, nykyisin vakituisena it-alalla, ja jannuja kohdannut joka lähtöön. Vaikka kaveri ei osaisi edes niin hyvin, mitä työhaastattelussa tms. kuviteltiin, niin kaveria koulutetaan ja otetaan täysin rinnoin työporukukkaan mukaan.
Ainoastaan jos viinan tai päihteiden kanssa sekoilee koeajalla, niin sitten voi tulla ongelmia. Sinun ei tarvitse tehdä mitään ylimääräistä. Ole itsekäs ja röyhkeä vaan rohkeasti.
muita kokemuksia, kuin tuo IT-ala. Itselläni aivan päinvastaisia kokemuksia. Ja työhistoriaa takana 25v.
Ei sitä edes tarvitse odottaa koeajan loppuun, kun voidaan tulla sanomaan, ettei palveluksia tarvita ja ilman perusteita tän saa tehdä. Sairasloma on pahin synti, mutta yleinen epämiellyttävyys (pomon mielestä) riittää myös.
Olet kivalla alalla, jos ei tarvinnut pelätä.
Aloitin puolen vuoden koeajalla, joka meni mielestäni hyvin. Työ on mukavaa ja työkaverit mukavia. Ainakin uskoisin niin, en tiedä mitä puhuvat selkäni takana, miten minua arvostellaan. Kova kolaus oli, kun puolen vuoden työskentelyn jälkeen pomo ei ollutkaan tyytyväinen työpanokseeni, vaan jatkoi työsuhdetta uudella kolmen kuukauden jatketulla, "pidetään tätä nyt sellaisena opiskelujaksona". En kuulemma ollut tarpeeksi nopea, jotkut työtehtävät roikkuivat liian pitkään, en aina tajunnut mitä minun olisi pitänyt tehdä (näin hän sanoi ja oli KUULLUT MUILTA). Tarkoitus oli, että puolen vuoden jälkeen minusta tulee vakituinen. Nyt elän veitsenterällä, olen surullinen, en tiedä keväästä mitään. Teen vaikeita hommia toisen työntekijän äitiysloman takia, varmasti tulee virheitä, en ehdi määräajassa kaikkea. Olen melkein varma, ettei työsuhdettani enää jatketa. Pomo käy penkomassa työpöydälla papereitani aamuisin ennen kun tulen paikalle (kai se vahtii kuinka nopeasti teen töitäni). Oikeasti en ole mikään tyhmä, mutta nyt pelkään ihan hirveästi tekeväni virheitä, suorastaan oksettaa kun ajattelenkin. On vaan niin paljon uutta opittavaa enkä muista kaikkea. En ole ollut sairaslomalla kertaakaan, ei poissaoloja (kerran myöhästyin kun auto hajosi), ei päihteitä, ei kahvihuoneessa lusmuilua...
Älä vaan väitä että tuo on totta? Eikö koeajan vähimmäismäärä ole 4 kk?
pitkä kuin paparuihin on kirjotettu ja olet itse allekirjoittanut sopimuksen. Sitä voi myös jatkaa yhteisellä sopimuksella. Niinhän se käytännössä menee, et jos et jatka niin lähdet. Saat siis hetken lisäaikaa ja sinut on helpompi sanoa irti, jos et ollutkaan tarpeeksi hyvä ja nöyrä.
Laki määrää maksimipituuden. Se on totta, että toiset antavat kusta itseään silmille ja pyytävät vielä lisää. Jotkut jopa rehvastelevat sillä.
Jos nyt oli kyse vakkaripaikasta, niin koeajan jälkeen ollaan töissä toistaiseksi. Ja ihan heppoisesti ei kenkää voi saada. Ellei sitten ole lammas. Määräaikaiset sopparit itse kiikuttaisin suoraan mökin puuceen naulaan täydennystä odottamaan.
Tässä maassa pitäisi saada loppumaan tuo määräaikaisilla kyykytys. Lehdissä itketään kun ei saada esim. hoitajia tarpeeksi. No olisihan niitä. Mutta kun halutaan aina tarjota vain määräaikaisuutta, voi sitten paremmin "antaa kenkää".
Myymäläketju pitää myyjiään vain määräaikaisena työntekijänä. itselläni oli neljä määräaikaista sopparia, joten paikka oli tavallaan vakkari, mutta piti tsempata koko ajan et saa uuden määräikaisuuden....jos myynti kovasti laski vähennettiin henkilökuntaa ja näin se oli helppoa työnantajalle. Kas kas ne jotka ei jaksanut tsempata oli ekana lähtövuorossa, osa tuli hoitamaan osastonsa paperihommat vapaapäivinään et ehtis tehdä duunit... et silviisii