Suomalaisten kansallisylpeys Euroopan huippua. Tuloksista ilmenee myös, että suomalaisten kansallisylpeys on länsieurooppalaisittain huippuluokkaa: 59 prosenttia suomalaisista sanoo olevansa hyvin ylpeitä suomalaisuudestaan, ja 35 prosenttia tuntee jossain määrin ylpeyttä kansallisuudestaan.
Yhteistulos 94 prosenttia on korkein kyselyssä mukana olleista 15 maasta. Lähes samoihin lukemiin pääsevät Portugali ja Norja.
Sen sijaan islamiin suhtaudutaan jyrkästi. Tutkimuksen mukaan peräti 62 prosenttia suomalaisista ajattelee, että islaminusko on perustavanlaatuisessa ristiriidassa suomalaisen kulttuurin ja arvojen kanssa. Useampi kuin joka neljäs suomalainen (28 %) ei hyväksyisi muslimia perheensä jäseneksi.
Tosin nämä vasurihyysärit eivät tunne mitään kansallisylpeyttä, he ovat ihastuneita islamiin.
Kansallistunne korkealla - Pew tutkimus kertoo!
10
307
Vastaukset 10
- enoleisänmaallinen
Minä en kuulu niihin vähä-älyisiin jotka ratsastavat kansallisaattella. Suomi ei merkitse minulle sen enempää kuin mikään muukaan maa, kotimaa on siellä missä kulloinkin sattuu olemaan työpaikka ja koti. En heiluttele Suomen lippua mitenkään ylpeänä enkä tunne halua olla erityisen suomalainen, etenkin kun se isänmaallisuus on nykyään sitä Vastarintaliikkeen ja Suomi ensin-natsien öyhötystä ja ihmisvihaa.
- Dfe6llk
Sinä et merkitse mitään. Olet tyhjempi kuin tyhjiö
- MikseinNäy
Suomalaisten kansallisylpeys Euroopan huippua – useampi kuin joka neljäs ei hyväksyisi muslimia perheensä jäseneksi
https://www.suomenuutiset.fi/suomalaisten-kansallisylpeys-euroopan-huippua-useampi-neljas-hyvaksyisi-muslimia-perheensa-jaseneksi/
Kansainvälinen Pew-tutkimuslaitos julkaisi äskettäin laajaan eurooppalaiseen kyselyyn perustuvan tutkimuksen, jossa kartoitettiin ihmisten omaa uskonnollista vakaumusta ja heidän näkemyksiään muista uskonnoista.
Tutkimuksen mukaan peräti 62 prosenttia suomalaisista ajattelee, että islaminusko on perustavanlaatuisessa ristiriidassa suomalaisen kulttuurin ja arvojen kanssa. Useampi kuin joka neljäs suomalainen (28 %) ei hyväksyisi muslimia perheensä jäseneksi.
Jopa 94 prosenttia tuntee kansallisylpeyttä
Tuloksista ilmenee myös, että suomalaisten kansallisylpeys on länsieurooppalaisittain huippuluokkaa: 59 prosenttia suomalaisista sanoo olevansa hyvin ylpeitä suomalaisuudestaan, ja 35 prosenttia tuntee jossain määrin ylpeyttä kansallisuudestaan.
Yhteistulos 94 prosenttia on korkein kyselyssä mukana olleista 15 maasta. Lähes samoihin lukemiin pääsevät Portugali ja Norja.
Puolet pitää omaa kulttuuria parhaimpana
Terve kansallisylpeys ei kuitenkaan estä suomalaisia tuntemasta itseään myös eurooppalaisiksi: 87 prosenttia suomalaisista tuntee ylpeyttä eurooppalaisesta identiteetistään. Tämäkin luku on tutkittujen maiden kärjessä.
Puolet (49 %) suomalaisista oli täysin tai suurimmaksi osaksi samaa mieltä väitteestä ”Emme ole täydellisiä, mutta meidän kulttuurimme on parempi kuin muiden”. Toinen puoli kansasta (46 %) taas ei moiseen väitteeseen suomalaisen kulttuurin ylivoimasta uskonut.
Laajan tutkimuksen tuloksia voi selata Pew-tutkimuslaitoksen
http://www.pewforum.org/2018/05/29/nationalism-immigration-and-minorities/
Kansallistunne huippukorkealla!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15301436/kansallistunne-huippukorkealla!
Pew-tutkimus kertoo, että suomalaisten kansallisylpeys on Euroopan huippua.
Se on omituista ettei tätä Euroopan huipulla olevaa kansallisylpeyttä juuri havaitse suomalaisessa keskustelussa tai politiikassa?! Enemmänkin tunnetaan syljettävän suomalaisuuden ja sen tunnusmerkkien päälle. Onko tämä sittenkin marginaalin järjestämää organisoitua toimintaa monikulttuuristamisen agendan toteuttamiseksi? - LutherinOpissa
SOROKSEN maksama trolli saitilla.
Joo, Unkari on myrkkyä globalisteille ja eliitin diktatuurin ja islamin totalitärianismin puolesta liputtaville tahoille.
Kyllä tämä tiedostetaan.
Ateisteja raivostuttaa se tosiasia, että koko länsimainen sivistys nojaa kritilliseen perinteeseen.
Me täällä länsimaissa olemme tähän asti olleet pääosin kristillisen kulttuurin vaikutuspiirissä. Tämä alkuperäinen kulttuuri on vaikuttanut ajatteluumme, tekoihimme ja asenteisiimme. Moni ei tiedä, että vapaus, rehellisyys, työnteko sekä toisten ihmisten kunnioittaminen oman edun ja ahneuden sijasta, nousevat kristillisestä perinnöstämme ja Raamatusta. Koko länsimainen sivistys oikeuskäsityksineen on nojannut kymmeneen käskyyn, Kristuksen opetuksiin ja evankeliumin sanomaan.
- Bvcxvv
Yleensä ne suomalaiset joiden vanhempien suvut jne. ovat Suomen maaperästä tuntevat oikeutettua kansallisylpeyttä. Tämä johtuu osalta siitä, että joka ikisestä suvusta löytyy sotia käyneitä miehiä ja tämä fakta on kova juttu, sitä ei vaan voi ohittaa olankohautuksella. Toki muitakin syitä on.
- Röhäygh
Koko kansa venyi kovaan suoritukseen, poislukien tietyt mätämunat.
- PoliittinenManipulointi
Vaan kummasti on tämä kansallisylpeys ja kansallistunne mediassa poliittisen ja taloudellisen eliitin sekä EU-ohjailun toimesta piilotettu.
Valtamediasta saa pikemminkin kuvan että kaikki kansallinen ja isänmaallinen on suomalaisille suoranaisesti rasistista ja hävettävää.
Jos näin kansallistunnetta jo ohjaillaan piiloon, niin mitenhän kansan tahtoa laittaa haittamaahanmuutto sekä rajat auki -politiikka kuriin Puolan ja Unkarin tyylisellä "maassa maan tavalla" ja "isänmaan eduksi" ideologialla manipuloidaankaan, koska seuraamme porvarihallituksen toimesta EU:ta Saksan Merkelin ja Ranskan Macronin mamutuspolitiikalla.
No tämän politiikan takanahan on poliittisen ja taloudellisen eliitin rahamafiatahot, jotka pelaavat Euroopassa upporikasta ja rutiköyhää maailman suurimmalla pyramidi-bomzihuijauksella, jossa ensin eurokriisin pankkitukemisella ja sen jälkeen matumassainvaasion pakolaisbisneksellä siirretään EU-kansallisvaltioiden omaisuutta ja EU-kansalaisten verovaroja mafiahyväveljien taskuun kiihtuvään vauhtiin.
Valtioille jää vain valtionvelka, jonka takia ne saadaan EU-liittovaltion käsiin ja ohjailuun kauas Brysselin siirretyllä päätöksenteolla. Samalla vuosikymmeniä Euroopan maihin rakennetut julkiset hyvinvointipalvelut, palkkaus, työehdot, eläkkeet, sosiaaliturva saadaan alasajettua ja infra yksityistettyä sekä luonnolliset monopolit siirrettyä ulkomaisten sijoittajien haltuun.- RahallaMuokattuTulos
Jos kansan mielipidettä eliitti jo manipuloi noin paljon niin mitä samat EU-kansallisvaltioita kuppaavat rahamafiatahot tekevät saadakseen vaalivoittoja? Tästä syystä on siirryttävä turvallisempaan äänestys- ja vaalijärjestelmään jota ei voi manipuloida hallinnon taholta
Suomeen on ehdottomasti saatava huijausvapaa vaalijärjestelmä kansan turvaksi eliittejä vastaan.
Ehdotus: Vaalihuijausvapaa vaalijärjestelmä!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15167254/ehdotus-vaalihuijausvapaa-vaalijarjestelma!
Idioottivarma vaalijärjestelmä estämään ulkoiset ja maan sisäiset vaalivilpit. Jokainen suomalainen tai ulkomaalainen voi tarkistaa vaalituloksen ja sen kaikki yksityiskohdat.
Kokoomuksen gallupkannatus petosta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15221750/kokoomuksen-gallupkannatus-petosta - UlkoaOhjattu
Goldman Sachs päättää Suomen vaalituloksen
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14807120/goldman-sachs-paattaa-suomen-vaalituloksen
Eiköhän ne samat tahot päätä jo suomalaisten kansallisylpeydestäkin, siis ainakin sen näkymättömyydestä yhteiskunnassa ja valtamediassa.
- uilkyuk
Samaan aikaan Niinistö, orpo ja Sipilä sekä Soini pilaavat maata valtavalla vauhdilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201134
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396