Suku juhlii?

Kivatkojuhlat

Kutsuin kummit ja mummit rippijuhlaan
Kummi 1: ok kiitos
Kummi 2: mitä eihän mua koskaa kenenkää kummiks ole pyydetty!
Selitin ystävällisesti että kyllä pyydettii ja olit läsnä ristiäisissä kummina.
Kummi 3: no katotaa
Mummi1: en varmaa tuu. Ai vaan kirkkoonko? Ai ku kiva ku ei tarttis kahville!
Samainen mummi muutaman viikon päästä: kyllä minä ehdottomasti haluun sinne kahvitilaisuuteenkin
Kuukautta myöhemmi: oon nyt päättäny etten tuu kirkkoon enkä kahville
Mummi 2 tottakai tulee mutta esittää hiljaista paheksuntaa ruuasta ja juhlapaikasta
Kummi 4 ok
Kummi 5 ok kiitos
Kummi 6 matkoilla.
Kyytimies sukulainen on vetäny herneen nenää jostai vanhasta jutusta ja katso asiaksee kertoo sen nyt.
Näistä siis törpöimmät oli sukulaiste kommenttii. Muut kutsutut tajus sanoo ok, kiitos tai matkoilla. Hyvät ruuat oon ravintolas tarjoomas. Onks tulijoita jos nää ei tajuu tulla?

1

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ontyhmiäkin

      Siis sukulaiset useinkin on tosi taukkeja. Olen sitä mieltä , kiitetään kutsusta sa notaan selvästi ,että tullaan tai ei tulla.Jos ei päästä,ilmaistaan sekin selvästi,miksi ei.
      Etenkin mummit ja papat, sairaudet on eri asia ,jos vointi vaihtelee,mut silloinkin voi sanoa ,että olisi mukava päästä,ja että toivottavasti jaksetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14300
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5934
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5495
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4349
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4097
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3582
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2635
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1428
    Aihe