Äänestän Keskustaa

Jatkossa. Olen viisastunut! Kokoomus ajaa herrojen asiaa ja sosialistit haluaa viedä elämäntyön säästösi lorvijoille. Persut ja siniset ei taida itsekään tietää mistään mitään mitä pitäisi säätää tai fiksata ja muista puolueista ei kannata edes puhua ajavat ihan epäuskottavaa politiikkaa joka on konkurssin ja kreikan tie ... Suomenkansa ei ole tyhmä ja sanokaa minun sanoneen keskusta nousee vaalien kynnyksellä uudestaan galluppien kärkeen ei keskustan mainetta yksi sipilä pilaa vaikkaa hallaa onkin aiheuttanut ja en ole mikään suurin sipilä fani mutta kepussa on paljon hyvää ja hyviä tyyppejä.
9122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Italia siirtymässä tolkun politiikkaan, pois siis Suomen kokoomuksen ja kepun porvarihallituksen harrastaman tyylisestä kusetuksesta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15302205/italia-siirtymassa-tolkun-politiikkaan

Kepun maatalouspolitiikka on kokoomuksen yritystukijärjestelmää ja pakolaisbisnestä vastaava veronmaksajien rahoilla pyörivä miljardihirviö ja tuhokoneisto:


Maataloutta tuetaan jokaista maataloudella tuotettua euroa kohden:

Suomi:........................................................1,90€
Kakkoseksi eniten tuettu EU-maa: 0,90€
EU-maat keskimäärin:..........................0,28€

Maataloutta voi tukea mutta nykyinen tukeminen on järjetöntä. Jokaista maatalouden tuottamaa euroa kohden Suomen maataloutta tuetaan 1,90 eurolla! Kakkosena tukemisessa olevassa EU-maassa tuetaan jokaista tuotettua euroa kohden 0,90 eurolla eli ollaan jo rahtusen plussalla. EU:n maataloustukemisen keskitaso on 0,28 euroa tukea maatalouden tuottamaa euroa kohden. EU-maataloustukemisen keskitaso on 6 kertaa matalampi kuin Suomessa!

Tämä Suomen Euroopan ja maailman korkein maatalouden tukeminen ei riitä, sillä sen lisäksi suomalaiset elintarvikkeet ovat EU:n kalleimpia ja Euroopan toisiksi kalleimpia heti Sveitsin jälkeen, jossa sentään palkkataso puolet korkeampi ja maahan ajettiin jopa 3.000e/kk minimipalkkaa. Sielläkin hintataso vain hieman Suomea kalliimpi.

Tuemme siis maailman kalleinta maataloutta ja EU:n kalleinta ruokaa ensin puolet enemmän kuin toisiksi eniten tukeva EU-maa, ja 6 kertaa enemmän kuin EU keskimäärin. Sen jälkeen kuluttajat tukevat maataloutta EU:n kalleimman ruuan hinnassa. Tämä on todellista hölmölän hommaa johon pitää saada äkkiä muutos. Jokin on nyrjähtänyt kun tällaiseen lopputulokseen on päädytty.

Suomi tukee maataloutta eniten Euroopassa
http://mikkokiesilainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/232378-suomi-tukee-maataloutta-eniten-euroopassa

Jokainen voi katsoa järkyttävän faktan tästä graafista:
Maataloustuet osuutena maatalouden tuottamasta arvonlisästä - Prosenttia, 2015 Lähde: Eurostat
http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-17304/kuvat/maatalous2015.PNG

Äänestä
  • Järkyttävää luettavaa.

    Äänestä

  • Tuo spämmäysjuttu antaa täysion yksipuolisen ja harhaanjohtavan kuvan maatalouden tuesta.
    Asioita ei saisi noin yksinkertaistaa.

    Äänestä

  • järki.käteen kirjoitti:

    Tuo spämmäysjuttu antaa täysion yksipuolisen ja harhaanjohtavan kuvan maatalouden tuesta.
    Asioita ei saisi noin yksinkertaistaa.

    Täyttä totta vaikka kepu haluaa piilottaa faktat.

    Äänestä

  • järki.käteen kirjoitti:

    Tuo spämmäysjuttu antaa täysion yksipuolisen ja harhaanjohtavan kuvan maatalouden tuesta.
    Asioita ei saisi noin yksinkertaistaa.

    Kaikki faktat on spämmäystä, trollausta ja populismia. Annetaan ihmisten tehdä omat johtopäätöksensä faktan perusteella.

    Äänestä

Suomessa on maataloutta tuettu koska se on korvannut osan teollisuudesta joka täältä on puuttunut,maatalous on kuitenkin työllistänyt koneidenrakentajia jotka muuten tekisi konkurssin kun niitä ei ostettaisi.
Suomalaiset osaa vain vähän alemmantason teollisuusvalmistusta,ei heistä Einsteineiksi ole,joten maataloustuet viedään ,suuri osa teollisuudesta loppuu Suomesta paperia ja laivoja ja yhtä autotehdasta ,yms. lukuunottamatta,mutta se johtaa jo maan konkurssiin tai työttömien täydelliseen heitteille jättöön ja kuolemaan.
Tosin nyt EU haluaa maataloistakin enemmän taloudellisesti kannattavia ja omillaan toimeentulevia.

Äänestä

En äänestä ikinä enää Kepua.
Syy : SSi pilä - Ber sner ei kä.

Äänestä

Itse siirrryn nukkuviin - pääsee helpoimmalla, kun ei tule sitä pettymystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fakta.tieto kirjoitti:

Jatkossa. Olen viisastunut! Kokoomus ajaa herrojen asiaa ja sosialistit haluaa viedä elämäntyön säästösi lorvijoille. Persut ja siniset ei taida itsekään tietää mistään mitään mitä pitäisi säätää tai fiksata ja muista puolueista ei kannata edes puhua ajavat ihan epäuskottavaa politiikkaa joka on konkurssin ja kreikan tie ... Suomenkansa ei ole tyhmä ja sanokaa minun sanoneen keskusta nousee vaalien kynnyksellä uudestaan galluppien kärkeen ei keskustan mainetta yksi sipilä pilaa vaikkaa hallaa onkin aiheuttanut ja en ole mikään suurin sipilä fani mutta kepussa on paljon hyvää ja hyviä tyyppejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu