Terve
Pitäisi hommata Grand Cherokeehen uudet kesärenkaat. Merkkivaihtoehtoja tuntuu olevan tasan kaksi; Michelin ja Cooper.
Onkohan missään alan lehdessä testattu 225/75-15 renkaita? Onko kenelläkään omakohtaisia kokemuksia esimerkiksi tuosta Cooperista?
Pitäisi hommata Grand Cherokeehen uudet kesärenkaat. Merkkivaihtoehtoja tuntuu olevan tasan kaksi; Michelin ja Cooper.
Onkohan missään alan lehdessä testattu 225/75-15 renkaita? Onko kenelläkään omakohtaisia kokemuksia esimerkiksi tuosta Cooperista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
nyt oikein muistan..niin nimenomaan Coopereita ei kannata ostaa, mielummin ne Michelinit, vaikka on tietenkin kalliimmat, mutta muuten on erinomainen renkas
mulla on caminossa 205/75/14 coopperin rainmasterit alla ja ne on kyllä hyvät renkaat ajaa. Eikä pidä paljoo metakkaa..
Terve taas
Kiitoksia kommenteista, vaikka olivatkin aika lailla toistensa vastaisia. Eli lisämielipiteistä ei olisi suoranaista haittaa.
Mutta 225 vai 235? (Alkuperäiset olivat 215.) Niissä pikkuisen korkeus kasvaa numeroiden kasvaessa, mutta onko tuo 235 jo semmoinen lällykkä, että se lähtee herkästi vesiliirtoon? Entä rengasmelu koon kasvaessa?
Osta kotimaiset renkaat. Tuet suomalaista työtä ja kannatat kotimaista valmistajaa. On vähintään yhtä hyvät kun Michelinit ja paljon paremmat kun jotkut Cooperit
niinpä, ostaisin juu minäkin
mutta kysypä hiukka mitä ton kokoluokan pallot
maksaa nokian tekeminä?
itse ostaisin cooperit, koska erot ovat marginaaliset ja cooperit on jenkkien jenkkivehjettä varten valmistamat.
jos rahalla ei ole väliä niin osta misukat -jos
saa valkosivulla...
Ennen minäkin ihan tosissani kuvittelin että renkaiden erot ovat aivan marginaalisia ja ajattelin että siellähän ne pyörivät merkistä riippumatta. Ostelin Stomileja, Hankookeja, BF Goodrichejä ja taisi siinä olla yhdet pinnoitetutkin. Kaikki mitä sattui saamaan HALVALLA kelpasi. Kaikki nuo ajoivat ihan asiansa ja olivat ihan "hyviä".
Sitten tuli taas aika ostaa renkaat. Soittelin rengasliikkeet läpi ja tutkin mistä saa renkaat HALVALLA. Päätin ostaa taas hankookit kun ne edellisestkin oli ollut "ihan hyvät". Parin päivän päästä kun menin niitä hakemaan sain kuulla että ne oli myyty ja sopivan kokoisia löytyy ainoastaan Bridgestone -merkkisenä ja hinta oli paljon kalliimpi. Kyllä vitutti ankarasti. Hetken emmittyäni päätin ottaa ne vaikka hinta olikin kalliimpi kun olin ajatellut.
Jo kotia kohden ajellessa ajateltua suuremmasta rahan menosta aiheutunut vitutus katosi. Silmäni avautuivat ja tajusin: NÄÄHÄN ON AIVAN VITUN HYVÄT RENKAAT!! Tämä oivallus muutti koko elämäni. Ennen ostin mitä tahansa paskaa kunhan sen vaan sai halvalla. Enää en osta paskaa halvalla, maksan enemmän ja ostan hyvää. Olen ansainnut hyvät renkaat koska olen sen arvoinen.
Tämän heräämisen jälkeen olen käynyt pari kertaa jo rengas ostoksilla. Viimeksi autoon tuli Michelinit. Seuraavat renkaat ovat merkiltään Nokian. Näin olen itselleni luvannut. Ne on Suomalaiset ja uskoakseni myös HYVÄT. Ja tämä tarina on tosi.
olen just tän iltapäivän katellut renkaita, 225/75/15 farmariini!
Tulos:
Rengas-Jeppe,Kumho (Korea?) 340e/sarja töineen
T.Suojanen, Taiwanilaiset 297e/sarja vapaasti Helsinki,työt erikseen
Us-Parts, Cooper 306e/sarja, työt erikseen
Näillä näkymin ostan Cooperit..