Niin mikähän olisi hyvä, kun niitä on niin monia mitä voisi valita? Onkohan jotain sellaista missä puhutaan levosta ja rauhasta?
Muistolause hautajaisiin
12
3092
Vastaukset
- vaikkakuinkapaljon
Sehän selviää, kun selaat muistokirjoituksia.
- MuistetaanItseVainajaa
Kristityn vainajan muistolauseen voisi löytää jostain raamatunjakeesta, virsikirjan tai muun hengellisen laulukirjan säkeistöstä.
Vähemmän uskonnolliselle ja poliittisesti neutraalimmalle voisi löytyä muistojae jostain suomalaisesta kansanlaulusta, ehkä Kalevalastakin.
Isänmaalliselle suomalaiselle esim. jokin maltillinen suomalaiskansallisen laulun säe. Näitä ovat esim. maakuntalaulut ja muut kansanlaulut.
Myöskin suomalaisten kirjailijoiden ja runoilijoiden lyhyitä värssyjä. (A. Kivi, Eino Leino)
Poliittisesti aktiiville muistolause jostain aatteellisen laulun säkeistöstä.
Kaikkia näitä löytyy oikeilla hakusanoilla ihan netistä.
Sopivaa on, että jae sopii vainajalle itselle, kuvaa hänen maailmaansa, ei esim. läheisten toiveita. Esim. ateistille tuskin sopii raamatunjae, vaikka hänen mahd. uskonnolliset läheisensä sitä hänelle toivoisivatkin.
Ateistin kohdalla sopii hyvin esim. jokin Eino Leinon tai Aleksis Kiven runon värssy.
Huumorimiehelle esim. lainaus jostain Veikko Huovisen Havukka-ahon ajattelijasta. - MuistetaanItseVainajaa
Hautaustoimistoista voisi kysyä! Heillä on esitteitä myös muistolauseista.
- kysyvätietää
Noin yksinkertaisesta asiasta tehdään näin suuri haloo.
- KuolemanJärjestelyt
kysyvätietää kirjoitti:
Noin yksinkertaisesta asiasta tehdään näin suuri haloo.
Kaikki eivät tunne näitä asioita. En olisi ehkä itsekään tullut tietoiseksi asiasta, ennenkuin asioimme hautaustoimistossa ja siellä esiteltiin meille kaikki heidän palvelunsa.
Tilasimme kukkalaitteen arkun päälle. Itse kukatkin olisi voinut sieltä tilata, mutta tämän hoidimme kukkakioskin kautta.
Kaikki muu on nyt hoidettu, enää on hautakivi hankittava.
- siipirikko
Lepää rauhassa.... kulta, ei haudallesi sada unohduksen lunta.
- vihkostakatsoin
Kukkakauppiailla on muistovärssyjä joista voi valkata mieleisensä. Näin ainakin meidän kaupungissa joten eiköhän muillakin.
Miks et olis vähä uueaekasempi ja pistäs iha räpiks:
Ota tämä mun tunnemehu
Kylömee immeist o nii helppo kehuu
Nyt ku sä pusket jo rehuu
Olit jo elläessäs semmone jehu...- EiEhtinyt
"Tohon Marko kuoli. Jos ois ehtinyt, niin ois ehtinyt. Mut ei ehtinyt."
- eräsukkeli
http://www.saustila.fi/muistolauseita
Tässä on mielestäni hyvin aseteltu ja selkeä valikko. On näitä paljon "muistolauseita" haulla löytyy - tarajere1
Vain tuuli ylitsesi käy ja sinua ei enää ole.
Rakkaudella ja ikuisesti kaivaten
äiti ja isä
Lapselleni joka ei kuulunut kirkkoon. - ikäväjakaipaus
"Ikuisuus on hyvin lähellä
vain sydämen matkan päässä"
,Tuo on niin totta, sillä sydämessähän me kannamme rakkaitamme,vaikka emme näe,niin tunnemme sen läheisyyden aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 891629
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151521- 981410
- 1311391
- 731302
- 1161170
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2641059- 691001
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18965- 37947