AKNELÄÄKE/ISOTRETINOIN

ihmettelijä

Tätä lääkettä käytetään aknen hoitoon ja hoitokausi on pitkä 4-6kk. Jokaisella käynnillä tarkistetaan verikokeilla maksa-arvot ja nyt kysynkin onko kellään tullut hoidon jälkeen ehkäpä vuosienkin päästä ongelmia haima-arvojen kanssa tai jopa haimatulehduksia? Maalaisjärkeen ei käy että normiterve nuorimies sairastaa haimatulehduksen toisensa jälkeen suht vähilllä juonneilla.Nyt mennään nollatoleranssilla tyyliin edes yksi terassi-ilta ja osastolle.

4

512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikukaanjoopajoo

      Mikä vitun järki on juoda alkoholia jos on ollut haimatulehdus?
      Mitään pomminvarmaa selittävää syytä et tuohon mistään saa, voit vain hallita elämäntapojasi ja hakea aisanmukaiset hoidot.

      • ihmettelijä

        Niinpä,mutta jos haimatulehdus on tullut ryyppäämättä niin jotenkin haluaa syytä etsiä jostakin.


    • 4364634

      Itse kun join liian usein isotretinoiini kuurin aikana joku veren triglyseridi nousi mikä riskeeraa haimatulehduksen. Kannattaa kyllä olla juomatta.

      Toki tuo triglyseriidi voi nousta ilman lääkettäkin, esim ylipaino ja juominen liikaa/liian usein.

    • 77764590251

      Mee terassille, mut juo rasvatonta maitoa kohtuudella. Viinat alkoholi kokonaan pois. Alko on päihde, jos et tiennyt ja kova myrkky. Haimatulehdus tappaa äkkiä. Ota maito mukaan termariin jos sitä ei terassin baarista saa ostettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4486
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2541
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2374
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1722
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1397
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1267
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe