Fiat 850 Spider vm. 1975

Avokuumetta

Otsikon mukainen auto on tällä hetkellä Nettiautossa myynnissä. Olisi kivan näköinen kesäkäyttöön. Mahtaako kenelläkään olla kokemuksia tuollaisesta harvinaisemmasta mallista; millainen on esim. osien saatavuus ja hinta? Onko autossa jakohihna vai -ketju?

Kokemuksia lähinnä tekniikasta, toimivuudesta, korjauksista kaipailisin. Pienihän tuo auto on, mutta kyytiin kyllä mahtuisin :) Kannattaako lähteä pidemmän matkan takaa autoa katsomaan?

Asiallisista ja perustelluista vastauksista kiitokset.

2

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FiatDinoV6

      Eiköhän tuohon kulutusosia saa, yleinen auto ollut Euroopassa ja täälläkin yleinen perus 850. Korin osat kuten umpiot, lokasuojat jne. voi olla hankalampia löytää.. Katsopas vaikka varaosat24.fi sivustolta löytyykö osia.
      Vanha tekniikka on aina arvoitus. Jos itse ostaisin ja jos vaikka jakohihnan vaihdosta ei tietoa, niin vaihtaisin. Myös vanhoissa jakoketjulla olevissa koneissa ketju kannattaa joskus vaihtaa.
      Useimmissa tuon ikäisissä on Fiatissa jakopää hihnalla.
      Useimmat uudemmat Fiatin koneet myös hihnalla, mutta niiden vaihdattaminen on kyllä edullista, esim. Grande Punton bensakoneet (1.3 multijet ketjulla), Bravo, Tipo jne.

    • asentajaarska

      850 koneessa on jakopää hammaspyörillä kun ei ole ohv kone. Kestää kyllä.
      tekniikkaosat on samat kuin 850 ja osin vielä 127 / 128. Niitä löytyy. Korin ja sisustusosien kanssa hankalampaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe