Kevätväsymystäkö?

konttorirotta

Tiedän, että vielä pari vuotta sitten halusin ennen kaikkea saada töitä. Olin työttömänä ja suuri haaveeni oli saada töitä. Nyt minulla on töitä, enkä ole siltikään tyytyväinen. Työ on oman alan työtä, mutta alipalkattu. Työt tehdään aataminaikuisilla välineillä ja tietokoneohjelmilla. Alkuun luvattiin uudistuksia, mutta mitään ei ole saatu. Työ on jo tuttua ja siinä mielessä se sujuu. Työilmapiiri henkilöstön keskuudessa on kireä ja tulehtunut.

Nytkin olisin mieluummin vaikka kotona siivoamassa, ulkoilemassa kauniissa keväisessä auringonpaisteessa tai mieluiten peiton alla nukkumassa. (Kirjoitan tätä ruokatunnilla, niin ei kallisarvoinen työaika tuhlaannu.) Minua taitaa siis hieman masentaa. Työ on suorittamista. Enää en edes koe onnistumisen iloa tai tyytyväisyyttä, kun jokin työ valmistuu. Korkeintaan koen helpotusta aina, kun työpäivä on ohi. Kotona lojun sohvalla ja katselen tv:tä, kun pakolliset kotityöt pyykinpesuineen ym. on tehty. Kunnes puoliyhdeksän uutisten jälkeen kömmin uupuneena petiin.

Syksyllä olin 1½viikkoa sairaslomalla stressin takia. Nyt ei ole edes talvilomaa tiedossa. Vitamiinikuurin aloitin, viikonloppuisin ulkoilen. Mikä neuvoksi?

3

645

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...miettiä jotain harrastusta, jolla voisit korvata ainakin osan siitä ajasta, joka nykyisin menee telkkarin katsomiseen. Esim. kävelylenkki, luistelu, hiihto. Tai mene käymään jonkun hyvän ystävän luona iltateellä (kahvia ei kannata iltaisin yleensä juoda, ettei yöunet mene). Tai käy kirjastossa ja lainaa jotain mielenkiintoista luettavaa. Vaihtoehtoja on monia. Itse pidän karaokesta ja sulkapalloilusta. :)

      Jos työpaikka ei tunnu mukavalta, voit alkaa katsomaan jotain parempaa paikkaa. Siinä on kyllä oma hommansa, mutta kyllä se kannattaa jos et viihdy nykyisessä työssä.

    • Tikka

      Pidä se lakisääteinen talvilomasi ja etsiskele sen aikana vaikka uutta duunia itsellesi. Kyllä työhön menee niin suuri osa elämästä, että sen pitäis olla vähintäänkin mielekästä.
      Itsekin tässä etsin aktiivisesti muita töitä kun mitta nykyisen työnantajan suhteen alkaa olla täpötäysi.
      Harrastusten antamalla voimalla minäkin jaksoin monta vuotta, mutta enää ei auta nekään.
      Aika vaihtaa taloa ja aloittaa uusi elämä. ; )

    • työpaikan

      ilmapiiriä voisiko sille tehdä jotakin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      153
      1641
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      543
      1412
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1304
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      247
      849
    5. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      172
      842
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      796
    7. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      56
      698
    8. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      54
      696
    9. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      690
    10. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      52
      599
    Aihe