Tiedän, että vielä pari vuotta sitten halusin ennen kaikkea saada töitä. Olin työttömänä ja suuri haaveeni oli saada töitä. Nyt minulla on töitä, enkä ole siltikään tyytyväinen. Työ on oman alan työtä, mutta alipalkattu. Työt tehdään aataminaikuisilla välineillä ja tietokoneohjelmilla. Alkuun luvattiin uudistuksia, mutta mitään ei ole saatu. Työ on jo tuttua ja siinä mielessä se sujuu. Työilmapiiri henkilöstön keskuudessa on kireä ja tulehtunut.
Nytkin olisin mieluummin vaikka kotona siivoamassa, ulkoilemassa kauniissa keväisessä auringonpaisteessa tai mieluiten peiton alla nukkumassa. (Kirjoitan tätä ruokatunnilla, niin ei kallisarvoinen työaika tuhlaannu.) Minua taitaa siis hieman masentaa. Työ on suorittamista. Enää en edes koe onnistumisen iloa tai tyytyväisyyttä, kun jokin työ valmistuu. Korkeintaan koen helpotusta aina, kun työpäivä on ohi. Kotona lojun sohvalla ja katselen tv:tä, kun pakolliset kotityöt pyykinpesuineen ym. on tehty. Kunnes puoliyhdeksän uutisten jälkeen kömmin uupuneena petiin.
Syksyllä olin 1½viikkoa sairaslomalla stressin takia. Nyt ei ole edes talvilomaa tiedossa. Vitamiinikuurin aloitin, viikonloppuisin ulkoilen. Mikä neuvoksi?
Kevätväsymystäkö?
3
645
Vastaukset 3
...miettiä jotain harrastusta, jolla voisit korvata ainakin osan siitä ajasta, joka nykyisin menee telkkarin katsomiseen. Esim. kävelylenkki, luistelu, hiihto. Tai mene käymään jonkun hyvän ystävän luona iltateellä (kahvia ei kannata iltaisin yleensä juoda, ettei yöunet mene). Tai käy kirjastossa ja lainaa jotain mielenkiintoista luettavaa. Vaihtoehtoja on monia. Itse pidän karaokesta ja sulkapalloilusta. :)
Jos työpaikka ei tunnu mukavalta, voit alkaa katsomaan jotain parempaa paikkaa. Siinä on kyllä oma hommansa, mutta kyllä se kannattaa jos et viihdy nykyisessä työssä.- Tikka
Pidä se lakisääteinen talvilomasi ja etsiskele sen aikana vaikka uutta duunia itsellesi. Kyllä työhön menee niin suuri osa elämästä, että sen pitäis olla vähintäänkin mielekästä.
Itsekin tässä etsin aktiivisesti muita töitä kun mitta nykyisen työnantajan suhteen alkaa olla täpötäysi.
Harrastusten antamalla voimalla minäkin jaksoin monta vuotta, mutta enää ei auta nekään.
Aika vaihtaa taloa ja aloittaa uusi elämä. ; ) - työpaikan
ilmapiiriä voisiko sille tehdä jotakin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581646Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651162- 136938
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14764Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 45529
- 45498
- 47475