Eikö ole aika mukavaa oikeastaan olla luterilainen

Lutelilaisuus

Eikö ole oikeastaan aika mukavaa olla luterilainen? Ei tarvitse teurasuhreja, ei tarvitse kuunnella Rooman ohjeistusta, ei tarvitse olla uskomatta, ei tarvitse virittää itseänsä ylihengellisyyteen, voi katsella tv:tä ja ottaa vähän kuppia. Tekemällä ja yrittämällä ei kuitenkaan pelastu. Kaikki on jo tehty valmiiksi. Kunhan nautitaan elosta ja olosta.

25

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös se teurasuhri riipu raksilla jokaikisen luterilaisen kirkon seinällä?

      Iljettävä näky.

    • CaptainXO

      Ateistina olo on ainakin yhtä mukavaa.

      • Arvidsson

        Mukava jumalankieltäjä huomaa kerran, että tulipan järkyttävä virhe, kun iäisyys avautuu. Ikuisesti kadotuksessa.


    • Itse asiassa on, on aika mukavaa olla luterilainen. Kirkko on hitaasti, mutta varmasti menossa hyvään suuntaan, kun taikauskoiset harhat haihtuvat vähitellen yhä useamman seurakuntalaisen ja seurakunnan työntekijän mielistä. Luterilainen kirkko alkaa vähitellen yhä enenevässä määrin (toivottavasti) lähentymään Jeesuksen todellista opetusta ja merkitystä.

      • Rienausta!!! Riisut kirkon Pyhästä Uskosta kaiken totuuden ja nimität julkeasti sitä Jeesuksen opetukseksi. Antikristuksen opetuksia levittelet. Miksi et pitäydy siinä -Allahissasi?


      • "Luterilainen kirkko alkaa vähitellen yhä enenevässä määrin (toivottavasti) lähentymään Jeesuksen todellista opetusta ja merkitystä. "

        Tästä olen samoilla linjoilla.


    • Sen vielä lisäisin, ettei kristityn kivoituksen kuulu olla "mukavaa" tämän maailman mittapuulla, vaan tulevan autuuden seppeleen toivossa.

      • ajattele.positiivisesti

        Mutta helpomminhan se kilvoittelu onnistuu kun se tuntuu kivalle.

        Vähän niin kuin naiminenkin. Herra asetti seksin nautinnolliseksi, että ihminen varmasti tulisi noudattaneeksi käskyä maan täyttämisestä.


    • Herättelevä

      Mitä eroa on luterilaisuudella ja ateismilla, nehän elää käytännön arkielämässa samalla maailmallisella tavalla! Ei kaikille hyväksi Raamatun UT mukaisella / Kristillisellä tavalla ja tarkoituksella, ja päämäärisesti. Joita kumpiakin "piru" vie, vetää, johtaa ja hallitsee, jossa PAHA perii!! Se pelkää vain nimeksi krist. uskonnollisuus, vain jollain tavalla usko, Ei ole Kristillisyyttä, sitä Jumalan tuomiolta pelstukseksi riittävää. Samalla tavalla joutuvat kmmatkin syystä Jumalan Sanan (Raamatun UT) vastaisuudesta tuomioksi, seuraamusten uhreksi.

      • Herättelevä

        Niin että mitä eroa heidän käytännön arkielämässä näette? Samaa ns. "venettä" ja samaan väärään, tuomoiksi suuntaan, ovat soutamassa!!

        Kummatkaan ei ole kaivannut Raamatun UT mukaista ja perustuvaa, kaikille hyväksi Oikeaa, ne Raamatun UT mukaisen Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentävää ja täyttävää Kristillisyyttä!!


    • Luterilaisuudessa ihmiset eivät kontrolloi toisiaan eli luterilaisuudessa uskonnolliset vakoojat eivät ole soluttautuneet keskuuteemme, kuten jossain herätysliikkeissä ja uskonnoissa on käynyt.

      Lisäksi luterilaisuus on suostunut jäämään sivuun maallisesta vallankäytöstä.

      Eli on ihan hyvä asua luterilaisessa maassa.

      • Herättelevä

        Ai että, eivät käy jäsenensä äänestelemässä?! Valitsemassa ja valtuuttelemassa "pimeyden" puolta edustvien puoueiden ehdokkaitako?

        Herätykseksi muistuttaen, miten maailmallista valtaa käyttävät = mihin SYYLLISTYVÄT


    • Eikiitosjeesus

      Uskonnon paras puoli on että voi jättää hommat herran haltuun, paeta totuutta ja vastuuta. Mitä jyrkempi kultti, sitä kauempana metsässä.

    • >> Eikö ole oikeastaan aika mukavaa olla luterilainen? <<

      Tämän päivän suvaitsevainen luterilaisuus on suht ok, mutta vähänkin vanhempi, esim. Simojoen aikainen luterilaisuus ei todellakaan ollut sitä. Syystä että se perustui ahdasmieliseen moraliointiin ja "syntisten" häpäisemiseen. Tämä kansa onkin kasvatettu konservatiivisen luterilaisuuden häpeällä ja rankaisemisella. Lisäksi silloin kirkolla oli huomattavasti enemmän valtaa levittää sairasta ahdasmielisyyttään. Ja näkeehän se aikaisen "kasvatuksen" tulokset, olimme maailman kärkimaa itsemurhien määrällä mitattuna ja osin olemme vieläkin, kiitos perinteisen luterilaisen "kasvatuksen".

      Nykyinen luterilaisuus on paljon parempaa.

    • Lähetyshiippakuntalainen

      On mukavaa olla luterilainen ja se on Jumalan tahto.

      • Ahaa, Jumala on siis luterilainen. Miten ne muut, katoliset ym, helvettiin koko porukka vai?


      • eläpä.rietastele.siinnä
        qwertyilija kirjoitti:

        Ahaa, Jumala on siis luterilainen. Miten ne muut, katoliset ym, helvettiin koko porukka vai?

        Eihän toki. Jos Jumala on nykyluterilainen, Hän on silloin oikeasti suvaitsevainen ja hyväksyy erilaisuuden ja jopa itseensä kohdistuvan kritiikin.


      • eläpä.rietastele.siinnä kirjoitti:

        Eihän toki. Jos Jumala on nykyluterilainen, Hän on silloin oikeasti suvaitsevainen ja hyväksyy erilaisuuden ja jopa itseensä kohdistuvan kritiikin.

        Israelin Jumala on vain Israelin Jumala. Pitää keksiä itselle joku muu jumala.


    • jyrkkämielipiteeni

      Luterilaisuus on ollut aina uskontoni, aina. Silloin kyllä kirpasi, kun muka homoja vihittäisiin kirkossa.
      Se sai sappeni kiehumaan ja oli tosi lähellä, etten eronnut kirkosta.
      Mielestäni kirkko on saastunut, jos siellä homopareja vihitään ja se ei voi olla enää minun kirkkoni. Se ei ole sen jälkeen enää pyhä paikka.

      • Herätyys

        Minä, vähäinen Kristuksen Jeesuksen palvelija ja seuraaja, taas olen vaihtanut luterilaisuuden Raamatun UT mukaiseen, kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi Kristilliyyteen.

        Siihen Ihan Lain / Laillisuuden, kaikille Luvallisuuden täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, puolesta eläväksi, puhuvaksi ja toimivaksi. Ja niitä muita tähän, vasta Oikeasti Raamatun UT mukaiseen Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttuja, ja muita tähän Krist. yhteyteen niillä kaikille hyväksi Krist. ehdoilla yhtymään haluavia etsiväksi / peräänkuuluttelevaksi.


      • Minä eron pian kirkosta jos ei homoja ja lesboja aleta vihkiä siellä.


    • PasiToivonen

      >>On mukavaa olla luterilainen ja se on Jumalan tahto.>>

      Jos tarkoittaakin että on Jumalan tahto että on mukavaa.

      • Tai tarkoittaako Jumala, että pitäis olla ikävää?


    • Onhan se hienoa seurata suurta oppi-isää, erehtymätöntä teologian tohtoria ja uskonpuhdistajaa Martti Lutheria ja hänen oppejaan.

    • Näinhän se on. Kun tälläkin palstalla monesti on sitten nämä "toisenlaiset uskovaiset" kivittelemässä luterilaisia, niin joskus kannattaisi heidän pysähtyä miettimään sellaista, että juurikin siksi, että yhteiskuntamme on järjestäytynyt ja suurin uskonnollinen yhteisö on liberaali niin teilläkin on mahdollisuus kuulua niihin omiin ryhmiinne (miksi noita sitten kukakin kutsuu)Pointti on siis, se, että mielelänne tekin harjoitatte sitä uskonnonvapautta ja sananvapautta ,jonka teille ovat antaneet kamalat ateistit ja kenties kamalammat liberaali luterilaiset. Sanon tuon siksi noin, että se teidän oma "ryhmänne" tuskin antaisi vastaavassa asemassa muille uskonnonvapautta saatika sananvapautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      526
      4404
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3521
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2312
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2179
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      87
      1507
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1373
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      102
      1321
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1291
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1224
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1144
    Aihe