mitä ihmeen riistatarhausta?
Kaupallinen metsästys ja riistatarhaus mitä se on?
aapelismies
191916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onko se sitä kun sotien aikana ja sotien jälkeenkin pyydettin mehtälintuja ansoilla eli permeillä.
otetaan elättivaris
Kaupallinen metsästys on yksi tapa ansaita elantonsa maaseudulla ja syrjäalueilla. Suomessa tätä ei ole oikein oivallettu, vaikka potentiaalia olisi runsaasti. Annetaan vaan muiden korjata jatkossakin tämänkin potentiaalin sato ja jatketaan vaan kynsienpureskelua
onko tuo sitä mitä luulen, jotain ihan käsittämättömän typerää ja lapsellista touhua joillakin.
Myydään vaikka pari hirvilupaa saksalaiselle pörhölle, ei sen kummempaa.
Metsäpeura, hirvi ja metsäkauris potentiaalisimmat metsästyskohteet. Sorsastus ja kyyhkyn metsästys ehkä myös sekä fasaanijahdit. Kausiluonteisena sivuelinkeinona toisi työtä syrjäseudulle, niitä tulonlähteitä tarvitaan.
Luomuhemmot tarhaa kanoja pihakopeissaan, syövät munat ja laittavat päätä pölkylle. Se on varmaan pari piirua eettisempää ;)
Ottakaa mallia vaikka Lounais-Hämeestä:
Korpimaan fasaanitila, Markku Laihonen, Konttilantie 155, 31170 Savijoki, Forssa.
Täällä joillekin outo idea, siellä toimivaa businesta. Eikä haise edes ketunpaska.
Mitenkä toi homma käytännössä menee, millaista puuhaa, tietääkö joku, siis ett lappajärvellä, eeei koskaan kuullutkaan, trofeetako vai mitä tää on?
Mee kuuntelemaan niin pääset kärryille http://www.mahdollisuuksienmaaseutu.fi/riistatalous-riistatarhaus-ja-kaupallinen-metsastys-15-6-saaksjarvella/
kuinka metsästehän kaupallisesti-mitä tarkoittaa
Asiakas maksaa, majoitus, ruoka, metsästyslupa, saalismaksu ekstra maksut.
mikä onkaan ns. saalismaksu
Se on niinku yleisillä naisilla
Mutta maksat vain, mikäli laukaus onnistuu.
Ketju on vanha mutta heitetään bensaa liekkeihin. Täällä Hangossa on kaupallinen metsästys lähtenyt käsistä. Paikallinen yrittäjä rahtaa viljaa 250 kg joka päivä läheisille luodoille. Metsästys- kauden alkaessa luodoille rahdataan asiakkaita , tuollainen ravinnon määrä houkuttelee vesilintuja laajalta alueelta sen lisäksi paikka on lintujen muuttoreitin varrella. Aamusta alkava pauke kestää iltahämärään, patruunoita ei säästellä laskin 20 minuutin aikana 70 laukausta. Vieressä on sotilasalue metsästäjät saavat aikaan aivan samanlaisen melun, tykin laukaukset vain puuttuvat . Maa ja metsätalousministeriö on tehnyt esityksen houkutusruokinnan kieltämisestä, ainoa mikä täytyisi laittaa valvontaan on kaupallinen metsästys, kuka tarvitsee sellaista metsästystä missä haulikolla ammutaan päivän mittaan satoja riistalaukauksia, näyttivät olevan autoista päätellen varakasta väkeä.
Oliko rekisterinumerot autoissa sieltä päin mistä aurinko nousee?
Lappajärven saariin riistametsästysalueita turisteille.
Hirvemmetästys alakaa kohta.
Kaikki Suomesta pois ni hyvä tuloo. https://www.facebook.com/636478969/posts/pfbid02Q6Nr38HSoCEW7Kvpu5KZhNibBN2d2whDhiq8K2g2fXxdo9VGkozY37JxGAguoV7Kl/?sfnsn=mo
Rahallinen vuokra metsästys maista. Maanomistajien on vaadittava kunnon rahallinen vuokra metsästysoikeuden vuokraamisesta. Maattomat metsästäjät maksamaan harrastuksistaan