MItä tehdä, kun kiusaamista ei saada kuriin?

sdfsdf

Pieni työyhteisö, 15 hlöä. Pomo ja pikkupomo. Muut rivityöntekijöitä. Pikkupomo kiusaa kaikkia. Haukkuu, ei myönnä omia virheitään vaan laittaa jonkun muun kontolle, hoitaa omat tehtävänsä surkeasti ja laiminlyö osaa työnkuvaansa kuuluvista tehtävistä. Iso pomo ei välitä. Firmassa vaihtuu työntekijät jo koeajalla. Tänä vuonna lähes 20 henkilöä käynyt, mutta kukaan ei ole jäänyt nimenomaan tuon pikkupomon ja pomon takia. Me muut työntekijät hukumme töihin ja kiitokseksi saadaan haukkuja, että pitää tehdä vielä enemmän ja venyä ja joustaa. Ollaan kaikki lopen uupuneita. Mitä tällaisessa tilanteessa voi enää tehdä? Jokainen ollaan puhuttu pomolle, pikkupomolle. Meillä ei ole työterveyshuoltoa, ei luottamusmiestä, ei mitään apuja. Itse katson vielä kesän yli, jos kesäloma auttaa lepuuttamaan hermoni, että taas jaksaisin, mutta kun mulle ei ole myönnetty kesälomaakaan samaan aikaan kuin siipalle, joten voi olla, että ei enää lomakaan auta. Suunnitelen vakavasti, että joko irtisanon itseni tai sitten alan hutiloida töissä siihen malliin, että potkut tulee.

9

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • derd
    • soittele

      Numerossa 0295 016 620
      Työsuojeluviranomaisten yhteinen valtakunnallinen puhelinneuvonta toimii maanantaista perjantaihin klo 9:00–15:00. Puhelu maksaa lankapuhelimesta paikallisverkkomaksun (pvm) tai matkapuhelimesta matkapuhelinmaksun (mpm) verran. Maksut määräytyvät soittajan liittymäsopimuksen hinnaston mukaan.

      Neuvonta on jaettu neljään aihepiiriin: Työsuhdeneuvonta, Työympäristöneuvonta, Rakennusalan päivystys ja Työhyvinvointipäivystys, joka vastaa työhyvinvointia (muun muassa psykososiaalista kuormitusta, häirintää ja epäasiallista kohtelua ja työsyrjintää) koskeviin kysymyksiin

      http://www.tyosuojelu.fi/tyosuojelu-tyopaikalla/tyosuojelun-yhteistoiminta/tyosuojeluhenkilosto/tyosuojeluvaltuutettu

    • Orvokki_

      Mitä tällaisessa tilanteessa voi enää tehdä? Tiedostaa sen tosiseikan, että meininki ei tule koskaan muuttumaan ja alkaa katselemaan uutta työpaikkaa.

    • UuteenDuuniin

      Kerää kiiruusti kamppeesi ja etsi itsellesi uusi parempi työpaikka. Turhaan kärvistelet nykyisessä. Jousta ja hae uusi firma, jolle myyt arvokkaan työpanoksesi. Firman vaihtaminen kannattaa. Nykyinen firma kyllä pärjää ilman sinua tai on pärjäämättä. Työmarkkinoilla on vaihteeksi enemmän työpaikkoja tarjolla. Se miksi omistaja hyväksyy pikkupomon väärinkäytökset ja oikut on merkki siitä, että pikkupomo kiristää jotenkin omistajaa. Pomon ja pikkupomon suhde on vääristynyt. Luottamusmiehen ja työterveshuollon puute on oikeastansa teidän työntekijöiden omaa suurta saamattomuutta. Ette ole valveutuneita. Siksi teidät jyrätään. Töissä hutilointi on hölmöintä mitä voit tehdä. Miksi haluat että sinulle annetaan potkut ? Tyhmä ei saa olla. Ethän ole lapsi. Sen sijaan haet uuden duunin pikaisesti.

    • Ei.helppo.kohde

      Tee niin että tulosta työsuojelun sivuilta pikaisesti lomakkeet häirintä sekä psykososiaalinen kuormitus. Täytä ne ja lähetä kirjallisesti mielellään sähköpostilla esimiehellesi. Sinulta tullaan myöhemmin kysymään oletko tehnyt tätä.

      Nyt kun olet ilmoittanut kirjallisesti kaikista epäkohdista ja jos työnantaja ei ole tehnyt muutoksia ota yhteyttä työsuojeluun.

      Sitten tulee mahdollinen palaveri jossa kiellät kiusaajaa ja sanot ettet hyväksy hänen/heidän toimintaa koet sen syrjiväksi ja se haittaa terveyttäsi. Ota kaikki asiat esille muuten olet liian helppo kohde.

      Käy työterveyslääkärissä ja kerro kiusaamisesta ja miten se vaikuttaa sinuun.

      Soita AVIn ilmaiseen neuvontaan pyydä yhdistämään hyvinvointi osastolle ja kuvaile tilanne he neuvovat miten tulee toimia.

      Työsuojelulaissa lukee että jos työnantaja kiusaamisesta tiedon saadessaan ei puutu asian korjaamiseksi on se tuomittava rikos.

      Pidä päiväkirjaa kiusaamisesta päivä kellonaika tapahtuma ja mahdolliset todistajat. Säästä kaikki sähköpostit. Lataa työpuhelimeesi sovellus joka äänittää kaikki puhelut. On laillista äänittää jos itse olet keskustelussa mukana. Pyri äänittämään kiusaamustilanteita. Pyydä muistiot palavereista. Hae koko ajan uutta duuni. Älä irtisano itseäsi.

    • mansikkasato

      Etsit töitä ja koitat sietää vielä sitä vaikka ymmärrän tuon hyvin, että henkisesti alkaa kärsiä.
      Jos otat lopputilin niin silloin saat karessin ja omavastuupäivän lisäksi vieläpä.
      Tai sitten kuten kerroit, että hutiloit niin, että potkut tulee ja sekin on parempi sitten ja saat Te-toimistosta kun ilm.työttömäksi niin saat ansiosid. ym tukea siihen tilanteeseen.
      Katso tarkkaan miten työtodistuksessasi lukee, että ei ole itse ottanut loparia.
      Tsemppiä !

    • Painosta

      Saikkua vaan että vittuuntuvat ja irtisanovat, samalla etsit sen uuden yöpaikan saikulla ollessasi.

    • tuik

      Kyllä henkinen kärsimys on sitä,että jos menee ylitöiksi.Syyt kyllä löytyy,mutta kukaan ei välitä mitään.Viikonloppu menee nukkuissa,ja voimia kerätessä.Muuta elämää tuskin jaksaa aatellakkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe