Kaikkien yritysten ja mahdollisten työnantajien on myös saatava aktivointiin. Joka ikinen työpaikka oli se sitten tunnin tai kuukauden pesti on ilmoitettava lailla. Ilman tätä aktivointia tulee kova vero ja sanktio! On täysin väärin, että työttömien on etsimällä etsittävä kuin neulaa heinäkasasta voidaakseen kysyä työtä. Tässä on nyt väärä osapuoli aktivoitu!! Aktivointi uhkavaatimuksineen kuuluu työnantajille!!!
Työnanajat on aktivoitava!
Sakon_uhalla
31989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tässä on järkeä ja vielä kun vaatimukset liiallisten koulutusten käymisestä unohdettaisiin. Suomessa on paljon työttämiä ja heitä ei huolita töihin koulutuksen puuttumisen takia ja todellisuudessa suurin osa yli 90 prosenttia töistä oppisi työssä suoraan ilman koulutusta ja pois voi sulkea harvat ammatit joita ei opi ilman ammattitutkintoa esim kirurgi. Nyt huudetaan ulkomailta tuotavien työntelijöiden perään jotka ei osaa edes suomenkieltä! Ei ihme että on työttömiä kun pitää aina olla ammattialan tutkinto tai vuosien kokemus alalta, vaikka todellisuudessa ihminen oppii parhaiten työssä vaikka ei olisi sitä ikinä tehnyt tsi opiskellut. Suurin osa koulutuksista on täysin turhia. Sori vaan teille vuosikausia ammattiin lukeneille paitsi kirurgeille ja lääkäreille.
Vaatimukset työkokemuksesta muodollisesti päteviltä pois. Työkokemusta ei saa ellei ole työkokemusta ts. työkokemusta saa vain suhteilla ja tämä eriarvoistaa kansalaisia todella paljon. Ei vastavalmistuneella voi olla 5-15 vuotta työkokemusta ja rautaista ammattitaitoa. Ei kaikilla ole äitiä hr-johtajana ja isää toimitusjohtajana eikä kaikkien vanhemmat omista omaa menestyvää yritystä, johon voi suoraan palkata lapsensa ja näin hän saa työkokemusta. Sitäpaitsi ne rautaiset ammattilaisetkin ovat joutuneet joskus aloittamaan työnsä ilman merkittävää alan työkokemusta.
Jos nyt omaa työpaikkaani käytän esimerkkinä, niin kyllä toimihenkilöpaikoista ilmoitellaankin. Työntekijäpuolella taas ei yleensä tarvetta ilmoitteluun ole, koska työpaikan vapautuessa soitellaan niille, jotka ovat olleet aktiivisia ja töitä aiemmin kyselleet. Kesätyöpaikoista kyllä ilmoiteltiin, kun tarvittiin parikymmentä henkilöä kerralla.
Eli tomit väärin. Ilmoitat asiasta vain tutuille työntekijöille ja muut ei saa mahdollisuutta löytää yrittää tarjoamaasi työpaikkaa. Samaten toimit väärin ja omaa napas tuijottaen kun tarvitsetkin monta tekijää kerralla, silloin näemmä kelpaa kaikki kun hätä on itselläsi suurin. Hätä on monilla työttömillä, mutta he eivät edes saa mahdollisuutta kun työpaikat pimitetään ja aktiivisimmat kuten sanoit tietävät tarjoamasta paikasta
Eivät ne mitään tuttuja ole, vaan aktiivisia työnhakijoita. Työntekijöitä palkataan liki viikottain, kun uusia tarvitaan ja entisiä lähtee. Kyllä aktiiviset työnhakijat ovat aina etusijalla. Ei niillä mainitsemillasi työttömillä kovin iso hätä ole, jos eivät edes töitä ole kyselleet.
Ja esim. nyt kun tarvittiin 20 kesätyöntekijää, niin siitä kyllä ilmoiteltiin, sillä eipä siellä jonossa niin montaa ole, jotka ovat halukkaita määräaikaiseen työsuhteeseen.
Palkkaa sitten kokoaikaiseen työhön, äläkä hyväksikäytä työttömien tilannetta!! Törkeää ihmisriistoa ottaa pätkätöihin ja jos kaikki ei ole siihen suostuvia leimaat heidät, kun pätkätyösi ei houkuta
Kerran yhden yrityksen rekryvastaava sanoi päin naamaa, että ei me palkata kuin työntekijöiden sukulaisia. Silti kehtas pyytää haastatteluun vain todetakseen tuon.
Palkatessa vain sukulaisia muut, kenties pätevämmät ja motivoituneimmat sekä enemmän työpaikkaa tarvitsevat jäävät täysin huomioitta. Ainoa kriteeri kun on vain sukulaisuus niin työn laatukin tuppaa olemaan sutta ja sekundaa.
Samaten tarjotessa vain pientä pätkää ja lyhyitä sijaisuuksia rekrytessä rekryhenkilöt syyllistävät työnhakijaa, että miksi sinä et ole tehnyt/et ole halunnut vastaanottaa pidempää työtä tai että se on työnhakijan vika kun cv:ssä on pelkkiä lyhyitä määräaikaisuuksia, vaikka haettaessa töitä tarjotaan vain ja ainoastaan pientä pätkää, vaikka kuinka itsekin haluaisi sen pidempikestoisen työn niin sitä ei kukaan anna. Sen sijaan kaikki pidempikestoiset työpaikat menevät suhteilla omille kavereille, sukulaisille yms. Ei ole työnhakijan vika jos ei ole syntynyt kultalusikka suussa rikkaaseen, kuuluisaan ja menestyvään perheeseen, jolla on paljon kontakteja eri yrityksiin.
Jaaha, tällainen kommentti poistettiin tuosta ylempää minulta sääntöjenvastaisena: "Kesätyöntekijät palkataan lomasijaisiksi..." Mielenkiintoinen moderointilogiikka tällä palstalla.
Ja sanokaapas nyt nimeltä yksikin yritys, joka palkkaa vain työntekijöiden sukulaisia. Siis joku muu kuin joku kolmen hengen perheyritys.
Mm. opiskelijat tarvitsee määräaikaisen kesätyöpaikan, koska opiskelija ei saa opintukea/asumislisää kesällä kun ei voi opiskella. Eli kesätyö on nyt vähän erijuttu ja se ei ole tarkoitettu työttömille, jotka tarvitsevat vakituisen kokoaika työn sellaisella palkalla, että työssäkäynti on kannattavaa.
Tämä on asia josta vaietaan ja syytetään työttömiä työttömyydestä. Kaiken lisäksi työnantajat tarjoavat töitä vain palkkatuella ja kun tuki päättyy, päättyy työkin! Lisäksi työntekijöitä valitaan iän, sukupuolen, ulkonäön, aatteiden jne mukaan epäreilusti. Tässä tosiaan olisi nyt työnantajille syy aktivointiin!!! On aika muuttaa käsitystä ja kohdistaa aktivoinnit työnantajiin.
Niin ja tietysti aatteet on mun vaatteet eli pelkästä ulkonäöstä voi siis päätellä aatesuunnan. Samoin jos näyttää ikäistään 20-30 vuotta nuoremmalta niin ei se kelpaa jos paperilla on toisin. Ja mitäpä sillä ulkonäöllä niissä toimihenkilötehtävissä tehdään kun ei olla hakemassa missiä, mallia, escorttia, rakastajatarta tai omaa tulevaa puolisoa, eihän? Eihän? Eikös se ole ihan sama leimaako paperin sataviiskytkiloinen huonokuntoinen sotanorsu vai 50 kiloinen anorektinen malli? Sitäpaitsi viiskymppinen voi olla paljon reippaampi ja hyväkuntoisempi kuin kaksikymppinen.
Ei+pidä+paikkaansa.+Palkkatuki+on+tarkoitettu+siihen,+että+työtekijä+palkataan+vähintään+TES:n+mukaisella+palkalla+palkkatuen+loppumisen+jälkeen.+Ei+TE-toimisto+myönnä+sitä+työntekijöiden+kirrättämiseen.+Palkka+tuessa+maksataan+vähäntään+aina+TES:n+mukainen+palkka+kuten+ohjelmoijalla+se+on+2200+€+/+kk+ja+TE-toimisto+maksaa+tuosta+50+%+sen+ajan+kun+palkkatuki+on+myönnetty.+Ei+maailma+ole+nyt+niin+paha+paikka+kun+te+työttöt+luulette.+Ymmärrän+toki,+että+mitä+ajatuksia+tulee+kun+on+ollut+liian+pitkään+työttömänä+maailman+pahuudesta.
Ikävä kyllä vedätystä ja raakaa hyväksikäyttöä on liikaa. Ja asenneilmasto on kokoomus persiiseestä,,, ahneus, keinottelu, herätys on ne termit...
Tästä vaietaan, mutta oma kokemukseni on se, että ensin työnantaja lupailee kokaikaista työtä ja kuitenkin roikottaa pätkätöissä vuosikausia. Tätä samaa käytäntöä on suurin osa käyttänyt hyväkseen. Lupaillaan ja mielistellään ja käytetään hyväksi pienellä palkalla. Työnantajat saa käyttäytyä miten haluaa ja työntekijän oltava aina valmis ja kaikkeen. Miksei työnantajia valvota samoin kuin työntekijöitä jotka pompottaa työntekijöitä mielinmäärin.
Aina kun haen töitä ja ikäni paljastuu 54v on vastaus...me otamme yhteyttä takaisinpäin ja koskaan ei ole otettu vaikka kokemusta alalta jonne haen on runsaasti. Tämä työnantajien aktivointi on nerokas idea!
Olen lähettänyt satoja työhakemuksia ja kukaan työnantaja ei ole aktivoitunut edes vastaamaan. Mielestäni työnantajien tulee aktivoida vastaamaan jokaiseen hakemukseen kuten minunkin on niitä heille määrätty aktiivisesti lähettämään. Tämä on epätasa-arvoa työttömiä kohtaan ja tähän on tultava muutos. Kannatan lakialoitetta "työnantajien aktivointipakko"
Tosi Mielenkiintonen ajatus ja järjeenkäypä asia, nimittäin on epäkohteliasta olla vastaamatta ihmisille monissakin asioissa, miksi siis työhakemus olisi poikkeus jossa hakija kertoo vielä yleensä itsestään henkilökohtaisia asioita. On oikeastaan todella törkeää työnantajan olla vastaamatta ja jättää toinen odottamaan päiväkausia jopa viikkoja vastausta. Kannatan työhakemukseen vastauspakkoa ja selitystä miksi ei valittu.
Vielä törkeämpää on, että sanotaan me ilmoitamme sitten valitsisimme tai emme sinut, mutta koskaan vaan ei kuulu työnantajasta mitään.
Emmä jaksa vastailla joillekin saatanan rupiperseille. On parempaakin tekemistä.
Hyvä ajatus kyllä mutta kun on nitä hakemusia 100 kpl johin kaikkiin pitäisi vastata niin on se aika iso vaatimus työn antajan näkökulmasta vastata kaikille manuaalisesti. Mulle työn antajat vastaa useinkin mutta eivät aina. Sitten on tietysti niitä automaattivastauksia, jotka tulee työn antajan rekrytointijärjestemästä. Ja kyllä työn antajatkin soittelee työn hakijoille ilmankin, että ne varsinaisesti hakee työtä muuta kuin pitämällä omaa www-sivua jossa on CV. Sen ne työn antajat löytää Googlettamalla kyllä. Tämäkin on yksi tapa hekea töitä.
Työnantajat luulevat olevansa työntekijöittensä yläpuolella ja todellisuudessa he eivät olisi mitään ilman työntekijöitä ja itse istuvat toimistossa juomassa kahvia pulla suussa. Työnantajat ovat liian narsistisia luonteenominaisuuksiltasn ja siksi tykkäävöt olla asemassa jossa helppo leikkiä suurempaa ja mahtavempaan kuin onkaan
Aina syyllistetään työttömäksi joutuneita ja syy on aina työnantajassa joka ei hallitse hommaansa.
Olen jo eläkkeellä, mutta seuraan vielä tuota nykyajan sairasta työelämää.
Tosiaan työnantajilla ei ole mitään vastuuta, syyllinen joka asiaan on se työntekijä parka.
Työnantajille aktiivimalli voimaan ja työvelvoitteet myös, jos firmat ei työllistä niin sanktioita, sakkoja vaan työnantajille myös.
Miksi edes hakea töihin kun kusetetaan kuitenkin aina palkoista lähtien ja työ on jotain
ala-arvoista vuokratyötä millä ei elä?
Mielummin kotona lopunikää kuin orjana jollekin paskafirmalle joka käyttää sua vaan hyväkseen ja lemppaa pihalle kun saa halvemman ja nuoremman tilalle.
Yritystuet vastikkeellisiksi. Jos yritys ei palkkaa uutta työntekijää tietyssä ajassa, niin tuet pois.
"Kaikkien yritysten ja mahdollisten työnantajien on myös saatava aktivointiin"
Siellähän ne työnantajien tiedot on aktivoituna esimerkiksi TE-keskuksen sivuilla, katso sieltä.
"Kun työtön laittaa hakemuksia olemattomista työpaikoista, ei mikään velvoita siihen antamaan palautetta!" :lainaus eräältä toiselta palstalta saman sisältöisestä ketjusta kuin mitä tämä ketju on. Olisin tuohon lainaukseen vastannut allaolevasti mutta jostain syystä se palsta ei vastaustani ottanut vastaan.
Ensinnäkään viime jouluna itse joulupukki kertoi minulle että ei ole olemattomia työpaikkoja vaan ne on ujoja eli piilotyöpaikkoja.
Toisekseen eihän yrityksiltä useimmiten saa mitään palautetta edes silloin kun on hakenut niistä olemassaolevaa eli julkista eli epäujoa työpaikkaa.
Onkin siis kansalaisaloitteen paikka varsinkin jos aktiivimalli 2:sen myötä niin ja niin monen työpaikan työhakupakko tulee. Olisi saatava laki joka jonkin kirpakan ylimitoitetun taloudellisen seuraamusten uhan , kuten aluksi erityistilintarkatus. velvoittaisi yrityksia ja työpaikkoja aina vastaamaan eli lähettämään vahvistuskuitin jokaisesta niille tulleesta kirjallisesta työhakemuksesta sekä hakijalle itselleen että myös lähimmälle työvoimatoimistolle, ainakin aina silloin jos hakemus ei johda työsuhteen solmimiseen..
Moinen olisi työttömien oikeusturvan kannaltakin perusteltua jos kerran työttömyysturva voi 2 kk:ksi mennä jos työtön ei pysty todistamaan että on edellisessä kuussa hakenut 4 olematonta eikun ujoa eli piilottelevaa työpaikkaa,
Lisäksi moinen kuittikäytäntö laskisi työpainetta valtioneuvoston kansliassa koska muutenhan aina työpaikkaa sähkö- tai postipostilla kysellessä olisi varminta että työtön lähettää siitä hakemuksestaan kopiot sekä pää- että työministerille.
Ja miksi maamme työnantajilla muka olisi mitään sitä vastaan jos he joutuosovat kuukausittain sähkö- tai postipostaamaan noin 2 * 1 600 000 = 3 200 000 kuittia saapuneista työhakemuksista, joista hakemuksista valtaosa kohdistuu olemattomiin eikun ujoihin eli piilotyöpaikkoihin.
Työnantajat pitäisi nimetä työnottajiksi, sillä he ottavat tekijöitä tekemään työtä heidän puolestaan. Eivöt he mitään työtä anna vaan ottaa!!
Työnantajat ovat työntarvitsijoita. Lopettakaa nyt ainakin ne ylitöiden tekeminen. Kaikki jotka teettävät ylitöitä palkaamisen sijaan pitäisi rankaista ta maksut tuplana
Työnantajien vuoksi on työttömiä ja syy siis ainoastaan työnantajissa kun eivät palkkaa ihmisiä kunnolla pitkäaikaiseen työhön vaan ainoastaan hyväksikäyttävät ja käyttävät kaikki keinot saada ilmainen työntekijä.
Pula on rehellisistä palkka töistä !!
Muu puihe on kokoomus progandaa, jota kokoomus pravda levittää ahkerasti !!