Suurin y yöttömyyden syy on ylisuuret yritystuet.
Jos kaikki yritystuenmiljardit käytettäisiinsuoraan työlis t ämiseen ei suomessa olisi lainkaan työttömyyttä.
Nykyään yritystuki on vastikkeetona rahaa yritysjohdonoptioihin bonuksiin.
Sijoituksiin veroparatiiseihin.
Samoin maataloustuki vero t onta sosiaalitukea muka yrittäjille jitka ei tuletoimeen.
Ilman sa t o korvauksia kalliita traktoreita ja mersuja.
Mitä vihan lietsontaa on todeta että maataloustukea on korotettu kahden viime hallituskusen aikana ennätys suureksi.
Maataloustuki vaatikkeetonta tukea.
Kaukkia muita tukia ja etuuksia.on leikattu sipilän hallituksen toimesta.
Paitsi maataloustukea ja yritystukea.
Onko se oikein ja tasapuolista
Kansalaisten kohtelua.
Samoin todetaan että kaupanhinta ei ole kotimaisten kasvisten kilohinta . Vaan ae on noin 50€ kilo
Koska jokainen kansalaonen maksaa veroissa noin ,100€' kuukaudessa maataloustukea.
Sipilän mukaan tukien leikkaminen tehostaa aktiivisuutta.
Miksi sipilä ei halua tehostaa maatalouden aktiivisuutta. Ja vähentää kustannus vajetta
Samoi. Todetaan vaaanettä maanviljelijät jo huutellevat satokorvauksia vaikka viljaa ei ole vielä kylvetty.
Samoin eivät kastele peltoja.
Samoin todetaan että keksimäärin maataloustuki on tilata kohden n.,70 000€ vuodessa verotonta tuke.
Sekoira älähtää mihin kapula kolahtaa
Suurin y yöttömyyden syy on ylisuuret yritystuet.
6
137
Vastaukset
- Veroparatiisisale
Eivoi olla totta .
Hyvä mielipide - OstovoimaOnHyvinvointi
kepu kieltänyt maataloustuotteiden myynni suoraan tiloilta- jolloin maajussit saisi rahaa- ja kansa saisi halvalla ruokaa- nyt kkk-S marketit vetää 80 prosssaa välistä ja LIDLikin mennyt samaan vaikka myi aluksi euroopasta tuoduilla tuotteilla 10 kertaa halvemmalla ruokaa- maksamme EU: n ja koko maailman kalleinta ruokaa suomessamme?
--------- ostovoima on hyvinvointia- suomessa lännen heikoin ostovoima kansallamme ---------
Toki maailmaa viedään alaspäin kaikkialla, mutta suomen EU-eliitti on ottanut oikein asuiakseen köyhistää ja kurjistaa suomen ennätysajassa?
---
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14720792/vastikkeeton-yritystuki--vastikkeeton-maataloustuk
http://nwohavaintoja.blogspot.com/search/label/vapaamuurarit - 5124lkp
Eivät ole vaan yritysten maksamat suuret sivukulut ja muut lakien pakottamat kalliit korvaukset niin kuin sairaslomat, terveydenhuolto jne. Ainakin pienet yritykset ovat kusessa niitä maksaessaan varsinkin jos sattuu vielä palkkaamaan nuoren miehen, jota ei työnteko kiinnosta, ja jota ei vielä voi irtisanoa vaikka autokuski jäisi ajokieltoon rikkeiden takia.
- eroon
Eikös alanasiantuntijat voisi perustaa sen malliyrityksen, jossa ei maksettaisi tarpeettomia sivukuluja? Eihän kukaan reipas työllistetty tarvi mitään palkallisia sairaslomia, terveydenhuoltoa eikä lomarahoja.
Mallinnöyttöä yritysporvareille, turhat palkanmaksuun liittyvät kulut pois! Työläinen maksaa innolla itse omat lääkäri- ja sairauskulunsa.
- otappa-selvää-asioista
"Nykyään yritystuki on vastikkeetona rahaa yritysjohdonoptioihin bonuksiin.
Sijoituksiin veroparatiiseihin."
---lopeta jo toi sekoilu, ja ota selvää mitä yritystuet ovat!
mm. yrityksen startti raha, tai investointituki tai vienninedistämistuet eivät todellakaan
mene mihinkään optioihin!! HALOOO!
Uusien yrityksien perustamiseen tulevat starttirahat ovat juuri sitä oikeaa työllistämistä!
OTTAISIT SELVÄÄ ENSIN ASIOISTA - sikamaista
Kansa maksaa yritystuet joillekin kannattamattomillekin yrityksille, jotka muuten joutuisivat lopettamaan.
Älytöntä rahan hassaamista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261882
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy541243Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521121Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38807Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798