Juhannusmuistoja menneiltä ajoilta.

pienipellavapää

Joka juhannus tulee mieleeni juhannusaatto 60-luvun alusta. Olin pieni tyttö ja vietin kesälomaa saaressa asuvien ukkini ja mummini luona. Mummi oli aloittanut leipomisen aamuyöllä, koska oli hellekesä ja mökin pärekatto öiseen aikaan kostea, eikä niin herkkä kipinöille. Ukki oli hakenut manteerrella olevasta maatalosta vastakirnuttua voita. Herättyäni sain aamupalaksi lämmintä leipää tuoreen suolaisen voin kanssa. Mummi siivosi ja kuurasi koko pienen mökin ja lopuksi laittoi kamariin valkoiset räsymatot, jotka naulasi kulmistaan lattiaan että varmasti olivat suorassa. Illalla sitten menimme juhannuskokolle, jota olimme edellisen viikon iltoina rakentaneet yhdessä muutamien naapureiden kanssa.

9

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko teillä koivut ovenpielissä?

      • pienipellavapää

        Kyllä oli ja muistan kuinka surulliselta tuntui kun koivujen lehdet sitten nuupahtivat. Niinpä en aikuisiällä ole halunnutkaan kaadettuja juhannuskoivuja portaanpieleen.


      • Nyt kun tuli puheeksi niin muistin itsekin lapsuudesta koivut ovenpielessä. Siitä tuli kesäinen juhannustunnelma.


      • vm63
        pienipellavapää kirjoitti:

        Kyllä oli ja muistan kuinka surulliselta tuntui kun koivujen lehdet sitten nuupahtivat. Niinpä en aikuisiällä ole halunnutkaan kaadettuja juhannuskoivuja portaanpieleen.

        Olen muuten samaa mieltä! Koivujen kaataminen ovenpieliin tuntuisi pahalta. Mutta lapsuudessa ne kuuluivat asiaan aivan kuin joulukuusikin :)


      • pienipellavapää

        No todensanoen kyllä meilläkin oli mökillä pieni koivu portaanpielessä ja solmin tyttärelleni kauniin kukkaseppeleen hiuksille hänen ollessaan pieni.


    • pohdiskelin.asiaa

      Kumma kun kukaan ei ole keksinyt tuosta juhannuskoivuista bisnestä itselleen, samaan tapaan kuin joulukuusista? Metsänhoidollista työtähän se olisi, mutta koivuja voisi siten hyötykäyttää ettei ne jäisi metsään happanemaan!
      Koivuja jos saisi vaikka 10 euron kappalehintaan niin saattaisi olla ostajiakin!

      • nostalgiaaa

        Totta, se vois olla hyvä bisnes, koivunlehtien havina kuulosti niin mukavalta ja todella puhun koivuista en haavasta joka havisee eritavalla. Enpä ole koivuna ovenpielissä nähnyt sitten nuoruuden lapsuus kodin.Lienekkö tapana enää missään ?


    • juhannuspäivää

      Kyllä koivut ulkorapun molemmin puolin ja Suomen lippu tangossa luo sen oikean juhannustunnelman,ei sille voi mitään.

    • Liekarasse

      60-luvulla ajeltiin Anglialla jussina koivuntaimet auton ulkopuolella. Ne oli onnellisia aikoja Lieksassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      569
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe