Se ammatti kiinnostaisi. Ei tarvis kun määrää muita ja itse istua ison tammipöydän takana juomassa viskiä ja pelaamassa korttia.
Rahaa tulee ovista ja ikkunoista ja savupiipusta.
Rahaa tulee ovista ja ikkunoista ja savupiipusta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Sen kun perustat yrityksen ja ryhdyt itse sen toimitusjohtajaksi. Tammipöydän, viskin ja korttipakan joudut ostamaan toki itse, puhumattakaan ovista, ikkunoista ja savupiipuista.
Sipilänjäyhällä itsepäisyydellä. Hallituksen toimet ovat nakertaneet ostovoimaa, vaikka verotus on pysynyt ennallaan tai keventynyt – "Nyt sitä satoa niitetään".
Koiran hommaa on olla toimitusjohtaja.
Uuno Turhapuro, toimitusjohtajä syntyessään ; )
https://www.youtube.com/watch?v=dgbAm9pT0Wc
...
Toimitusjohtajaksi pääsee 2500€:lla kuka vaan.
Ei öle 2500€ kjähähää.
No, ei sulla ole sitten muutakaan...
Ei toimitusjohtajaksi tarvitse olla edes sitä 2500€, kun voi perustaa itse yhtiön, tekstinkäsittelyohjelmalla kirjoittaa tarvittavat paperit ja pistää paperit vetämään. Valmiita pöytälaatikkoyhtiöitäkin myydään usein aika sopivasti, muutamalla satasella.
Takavuosina oli muotia ns. Delaware-yhtiöt, on halpaa perustaa sellainen. Delaware-yhtiöt toimii tänäkin päivänä moneen hommaan.
Hyvätuloinenkin+toimitusjohtaja+voi+olla+virallisen+60%:n+määritelmän+mukaan+köyhä+jos+pystyy+ottamaan+palkkansa+osinkoina+ja+vielä+kierrättämään+ne+bulvaaniyhtiöiden+kautta.
Eikä moni toimitusjohtaja nosta omasta yhtiöstä lainkaan verotettavia ansiotuloja. Sitä paitsi ei ole lainkaan kiellettyä, etteikö kuka hyvänsä voi perustaa yhtiötä ja pitää verosuunnittelulla verotus optimaalisena.
Minullakin oli aikoinaan hyvin laajalla alalla toimiva osakeyhtiö lähes 30 vuotta, en nostanut kertaakaan itselleni sieltä palkkaa ansiotuloina. Otin ainoastaan rahaa ulos yhtiöstä verottomina päivärahoina ja matkakorvauksina. Matkustin ulkomailla pelkästään tuon yhtiön "piikkiin" ja sain matkoiltani aina päivärahat verottomina.
Osakeyhtiön voi sitten myydä aikanaan ja tehdä sitten sen lopullisen tilin.
Osinkoja maksetaan yhtiön omistajille, ei toimitusjohtajalle. Tokihan toimitusjohtaja voi olla myös omistaja, mutta niin voi olla yrityksen siivoojakin.
Siivooja voi omistaa osakkeita mutta määrä on todennäköisesti vaatimaton. Palkastaan siivooja maksaa kuitenkin veron!
Toimitusjohtaja - omistaja tai osaomistaja yhdistelmä on yleisempi ja paljon todennäköisempi.
Lue "köyhänyhtiö"! Hyvä kuvaus.
Asiaa sivuten "Sipilän kuoret". Ko. järjestely ei ole päämistierin eikä rikkaan etuoikeus.
Niin+kirjoitin+kyllä+toimitusjohtajan+OMASTA+yhtiöstä.+Toki+toimitusjohtajana+voi+olla+omistamatta+pätkääkään+ko.+yhtiöstä.+++
Eikös+nyt+olla+köyhyyspalstalla,+joten+kyseessä+on+hieman+pienemmät+kuviot,+jolloin+toimitusjohtajat+omistavat+yleensä+100%+yhtiön+osakkeista.++Köyhä+voi+perustaa+yhtiön+ja+harjoittaa+sillä+toimintaa+siinä+missä+rikkaatkin.++Ja+osakeyhtiö+on+monen+köyhän+ainut+mahdollisuus+ponnistaa+rikkauksiin,+koska+varsin+vaatimattomalla+pääomalla+pääsee+perustamaan+osakeyhtiön.
Ei+ole+osakeyhtiöt+rikkaiden+etuoikeus!
Kyllähän sitä monenlaista toimitusjohtajaa olla mutta on kylläkin sellanen koiranvirka ni melkein sama kuin rakennusmestari työmaalla.
Niin kauan toki toimitusjohtajana jos homma pyörii ja toimii.
Riippuu omistajasta ja johtajasopimuksesta mutta tj_lla on mahdollisuus itsensä toteuttamiseen paremmin kuin rividuunarilla.
En usko, että kukaan tj on vapaa vallan tunteesta ja sen tuomasta tyydytyksestä.
Serkkupoika on isossa yhtiössä toimitusjohtajana, sama koulutus kuin pääministeri Sipilällä. Serkkupojalla palkka vain toimitusjohtajana kuusinkertainen pääministeri Sipilään verraten, lisäksi optiot ja pääomatulot. Pääministerin palkka Suomessa todella surkea, ei siihen kukaan lähden rahan vuoksi!
No täytyy sanoo että ei kukaan fiksu siihen lähdekkään. Sipiläkin täysin tietämätön kaikista asioista jopa perustuslaista!! Asiat tekee miten itse lystää tietämättä mitä tekee. Juuri sen tietämättömyyden vuoksi suomi on niin metsässä kuin voi olla.
Kun ei osata niin sutta syntyy.
Miten suomessa voi päättäjän paikalla olla noin tumpelo ihminen?
Ei Sipilä ole tumpelo, vaan tilanne nyt oli tälläinen, että ruuhkaa ei ollut tähän pääministerin vakansiin tällä kertaa. Tiedossa oli ihan paskahomma kenelle hyvänsä, joka politiikasta ja taloudesta jotain ymmärsi. Sipilä ei ole oikein poliitikko, joku toinen olisi osannut varmaan vielä hurjemmat leikkaukset ja muut säästötoimet markkinoida niin, että kansalaiset olisivat ne nielleet. Nyt olisi juristin ja kauppamiehen koulutuksesta ollut apua, kuten aikoinaan Väinö Tannerilla, joka pystyi melkoisiin suoritukseen.
Eikä nämä leikkaukset tähän pääty Antti Rinne jo TV-haastattelussa kertoi, että lapsilisien maksua kaikille pitää tarkastella. https://www.suomenmaa.fi/uutiset/sdpn-rinne-ylella-lapsilisia-ei-ole-tarkoitettu-lasten-tulevaisuuden-pesamunaksi-6.3.373145.53840a6d15
Osaatko kertoa, että kuka olisi ollut parempi pääministeri nykyiseen hallitukseen? Itse en pidä Sipilää parhaana ratkaisuna, mutta aika vaikea on nimetä sellaista henkilöä siihen niistä tarjolla olevista taikka edes virkamieshallitukseen, jos siihen olisi pitänyt mennä! Tilanne oli kuitenkin Suomen kannalta melkoisen huono. Ja kyllä sitä ongelmia riittää vielä seuraavallekin hallitukselle ja pääministerille!
Voi maailma on täynnä köyhiä toimitusjohtajia. Yksittäinen elinkeinonharjoittaja kun on oman firmansa hallitus tj palkolliset.
Juu jos on yksityinen elinkeinoharjoittaja niin saa nauttia heh toimitusjohtajan hommista, tehdä itsekkin tuotannossa hommia.
Se sitten eri jos jossain isossa yrityksessä toimitusjohtaja esim, Kone,saarioinen,hk,alko
On niillä omat juttunsa isojenkin yritysten toimitusjohtajilla, sattuu olemaan muutama muukin tuttu serkkupojan lisäksi. Joku viisas on sanonut kateudesta, että jos tietäsi kaikki kateuden kohteesta, niin kateus muuttuisi sääliksi.
Olen kasvanut itse sellaisessa perheessä, missä he olivat vain Rolle (Rolf), Pekka, Kusti (Gustav), Kilpertti (Gilbert) jne. Olin sitten opiskelemassa samaiset kaveruksien jälkeläisten kanssa, osa oli heistä kämppiksinäkin, kun asuttiin porukalla opiskeluasunnossa. Pidetään vieläkin yhteyttä.
Niin ja sulla parta irtoaa vielä froteepyyhkeellä. Voi voi kuinka jonkun muunkin serkku ollut hyvissä hommissa.
Äidin sisko 1970 luvulla osti nokian kumitehtaalla ollessaan töissä nokian osakkeita ja sen takia mulla nykypäivänä 1100eur pääomatulot heh heh mutta pärjään.
Eipä irtoa parta froteepyyhkeellä ainakaan meikäläiseltä! Et sitten ymmärtänyt kirjoituksiani lainkaan.
Hyvi mahollist vois alkaa hapettaa.
Nokian kumitehtaalla naurettiin äidin siskolle että mitä nokian osakkeisiin rahoja laitat ni lopputulos oli 4,3 miljoonaa markkaa.
Nii, hauskaa taisi olla just niin kauan kuin osakkeiden arvo taas laski.
Raha on jo vanha keksintö, jotta nykynylkyjään sit on kaikilla.
Järki käteen, pyyhi sil persees.