Tutkija: Eläkkeiden korottaminen söisi työhaluja - tämäkin on Rinteen ehdotuksen varjopuoli
Tänään klo 5:53
Tutkijan mukaan pienimpien eläkkeiden korotusten kannustinvaikutuksena olisi, että into vastaanottaa töitä heikentyisi.
Sanoo nyhverön oloinen tutkija: https://img.ilcdn.fi/2T6QuZkhTab34bvXCwt95L56fjE=/full-fit-in/612x/img-s3.ilcdn.fi/6e287c965ef54a36521a42d295bc1dce3f04cc624cadfe82ade9d7cf8424bb3f.jpg
Tänään klo 5:53
Tutkijan mukaan pienimpien eläkkeiden korotusten kannustinvaikutuksena olisi, että into vastaanottaa töitä heikentyisi.
Sanoo nyhverön oloinen tutkija: https://img.ilcdn.fi/2T6QuZkhTab34bvXCwt95L56fjE=/full-fit-in/612x/img-s3.ilcdn.fi/6e287c965ef54a36521a42d295bc1dce3f04cc624cadfe82ade9d7cf8424bb3f.jpg
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tyhmästi sanottu kuka tämä tyyppi sitten oli , eihän eläkeläinen ole työnhakijana , tässä maassa on niin paljon pienellä eläkkeellä olevia , mutta hallitus on kääntänyt selkänsä täysin , tärkeämpää on huolehtia maahan muuttajista että niillä on asiat hyvin.
Oliko taas vaikeata laittaa asianmukainen LINKKI juttuun?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201807022201048763_pi.shtml
Huvittavan oloinen tuo erikoistutkija. Teoreetikko ja Vartsun rakastaja! Hyypiön logiikkaa seuraten pieniä eläkkeitä ei voi eikä saa ikinä korottaa.
Vain tehty työ kartuttaa eläkettä. Ei sohvalla lorviminen tai työttömyyskorvauksilla makoilu. Pienestä eläkkeestä voi syyttää pääsääntöisesti vain itseään. Liian muhkea kansaneläke ei kannusta kartuttamaan työeläkettä.
Maahan vaan pitäisi saada laki että kaikki pääsee töihin ja kohottamaan eläkettään. Nythän ei ole näin vaan monia ihmisiä pompotellaan esim.pätkätöillä. Laki voisi olla että olemassa olevaa kannattavaa työtä jaettava,työttömiä otetaan töihin ja vastaavasti työtä tehneitä kortistoon ,tuolloun kaikki osallistuisi eläkkeensä rahoittamiseen mitä pystyy.
Eiköhän se ole kuitenkin työnantaja joka päättää kenet ottaa töihin. Tietysti töihin otetaan soveltuvista hakijoista se paras. Muut jäävät tietysti nuolemaan näppejään.
otetaan 1.8miljoonaa työtöntä lisää suomeen niin saadaan talous nousuun?????
Isoja eläkkeitä joudutaan leikkamaan, jos pieniä eläkkeitä korotetaan. Tätä kiistatonta totuutta Suomen hyvävelimedia ei kerro meille ikinä. Yli keskituloiset vastustavat pienituloisten suhteellisen taloudellisen aseman vahvistamista. Tämän takia töitäkään ei voida jakaa työttömyyden poistamiseksi.
>>Tämän takia töitäkään ei voida jakaa työttömyyden poistamiseksi.
Annetaan itse kokkari-kusiaisen se kertoa teille passkahousuille, jotka vielä niitä äänestätte:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15287317/susanna-koski-(kok)-paljasti-jatti-tyottomyyden
Tarkoitusahan kokkarikusiaisella oli synnyttää paskahousulle mielleyhtymä, että kokkarikusiainen ikäänkuin "uhrautuu" verojen maksajana mutta samalla paljstuukin tarkalle mitalin mitalin toinen puoli
Jos eläkkeesi olisi vähintään 1400€/kk eläkettä, niin menetät ainakin asumistukesi. Taitaa siinä mennä muutkin vähätuloisen tuet samantien. Tuon kokoisessa eläkkeessä on sitten saatavat edut plus/miinus 0. Pakollisten kulujen jälkeen on käyttövara sama, kuin noin 800€/kk eläkkeellä.