Yhteenmuutto

Tietämätön11

Heippa. Olen muuttamassa poikaystävän kanssa saman katon alle, ja aloin pohtimaan, että miten vuokranmaksu nykyään toimii? Onko tosiaan niin, että jos toinen käy töissä ja toinen ei niin ei saa minkäänlaisia tukia? Eli periaatteessa työssäkäyvä maksaa kokonaan vuokran?

9

472

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinennenvanhaan

      Työttömiä on tällä hetkellä noin 400.000.
      Jos yhteiskunnan pitäisi maksaa kaikille työttömille asumistukea, toimeentulotukea ja työttömyyskorvauksia sun muuta avustusta, niin tämä maahan on konkurssissa alta aikayksikön.

      Se on tasan tarkkaan sun ja sun puolison asia, miten te kaksi kulunne keskenänne jaatte!
      Ei yhteiskunnalla ole mitään tekemistä teidän asumisvalintojen kanssa. Katsos kun voittehan te vuokrata sellaisen kämpän johon teillä on varaa ns. omilla rahoillanne. Ei ole pakko Kaivopuistoon tai Eiraan mennä.

      Ennen vanhaan ei tullut pieneen mieleenkään mennä ruikuttamaan apuja yhteiskunnalta. Silloin asuttiin aina hintaisessa asunnossa mihin itsellä oli varaa, ja vielä jäi rahaa säästöön oman asunnon hankintaa varten joka kuukausi!

    • Avomiess

      No työtön saa työmarkkinatukea, ei saa asumistukea jos kumppanis tienaa tarpeeksi. Kumppanian pitää tukea toista ja se joka käy töissä maksaa vuokran. Työtön voi maksaa 70 euroa vuokraa siitä 500 eurosta jonka saa.

      • flfp

        Mikä on tarpeeksi?


    • Oppeliini1

      Sinä tietenkään et voi kirjoittaa mitään vuokrasopimusta rahattomana.
      Oletko aivan varma ettei mitään hommaa löydy? Edes vaatimattomampaakaan? Varsinkin kesäaikana yleensä saa farmeilta ja kasvitarhoilta hommia, myös lomitaajia tarvitaan alalla kuin alalla.

      Miksi muuttaisit toisen ihmisen taloudelliseksi taakaksi?

    • larissax

      Asumistukea et luonnollisestikaan saa, kun teidän tulot lasketaan yhteen saman katon alla ollessa. eli siis asumistuen kannalta ajateltuna, ette ole enää kaksi yksilöä, vaan yksi ruokakunta yhdessä.

      Voitte keskenään sopia miten asumiskuluja maksetaan. Varmaankin poikaystäväsi on tietoinen työttömyydestäsi, ja kannattaa keskustella tämä asia hänen kanssaan ja kysyä miten sovitte asumisen maksamisesta. On teidän välinen asia miten asia hoidetaan. '

      Oman kumppanin kanssa molemmilla on ollut työttömyysjaksot toisen ollessa töissä ja luonnollisestikin on sitten sovittu näille ajoille sellainen summa, mikä työttömän on ollut mahdollista maksaa, ja toinen on maksanut enemmän. On tehty samalla myös sopimus siitä, että se työtön osapuoli tekee kotitöitä enemmän kuin toinen. Siis minua itseä ainakin omana työttömyysjaksona rauhoitti henkisesti paljonkin se, että pystyin näin tekemään oman osuuteni, kun jotenkin nolotti ettei pystynyt saman suuruisesti osallistumaan asumiskuluihin. Ja kaikki omat kulut oli tuohon aikaan niin minimissä kuin vain voi.

    • tyuili

      Saahan sitä työttömyyspäivärahaa tai ansiosidonnaista riippuen tilanteesta, minä ainakin saan normaalisti vaikka avopuoliso töissä.

    • 845321

      Jos te olette avopari, teidän tulot lasketaan yhteen asumistuen osalta ja te itse katsotte miten rahanne käytätte ja laskunne jaatte keskenään.
      Mutta jos olette vain kämppiksiä, niin uuden lain mukaan teidän tulee kummankin tehdä vuokrasopimus erikseen asunnon vuokraajan kanssa. Silloin kumpikin hakee asumistukea erikseen.

      Kun sitten muutat avoliittoon, niin muista säilyttää kaikesta ostamastasi kuitit. Esim. televisiot, pyykkikoneet ym. sillä eron sattuessa se omistaa sen jonka nimiin se on ostettu riippumatta kuinka rahanne jaatte. Kannattaa myös vuokra-asunto laittaa kummankin nimiin. Näin ei ole pelkoa että joutuu taivasalle kun toinen suuttuu ja potkasee ulos.

      Muista että avoliitto ei ole avioliitto.

    • Hejdå

      Hei! Toivottavasti sinäkin saat töitä :-) siihen asti voit kokeilla vaikka kela.fi laskureita siihen, että minkälaisia tukia on mahdollista saada. Onnea uuteen kotiin :-)

    • vetelys

      Joo, kelaa vain nettiä ja käytä laskureita miten voisit parhaiten nyhtää yhteiskuntaa ja lojua laiskana.
      Työtä on !!!! jos vain haluaa tehdä!!
      Tarpeettomasti valehtelet lukijoille että et muka "saa" töitä, aivan kuin työ pitäisi tarjota sinulle hopeatrjottimella, kuten sosiaaliset edutkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      98
      2941
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1400
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe