Kesäloma alkoi mutta oivoi...

Octavian ilmastointi oli tyhjentynyt päivän aikana.

Kun parisen tuntia sitten lähdin töistä, ihmettelin parkkipaikalla kummallista hajua autoni ympärillä ja päätin kurkistaa konepellin alle. Ilmastoinnin kylmäainehan se oli vuotanut ulos lauhduttimen kennoston välistä. Oivoi. Kallista. Ja kuuma.

Meidän oli tarkoitus lähteä heti tänään iltapäivällä kohti Kalajoen hiekkasärkkiä mutta perheenjäseniltä tuli täystyrmäys kun kerroin mitä oli käynyt. Tavaramme ei myöskään mahtuneet Janican Poloon joten tunnelma oli aika kireä reilu tunti sitten.

Bicky Jr. soitti viikonloppuiskälleen ja kysyi voisiko tämä auttaa jotenkin. Bicky Royal mies sanoi että voi heittää meidät Kalajoelle 7-paikkaisella Cadillac Escalade -taksillaan ja sanoi että voisi itsekin jäädä lomailemaan sinne viikonlopun ajaksi.

Oivoi... Taas täytyy kestää tuon yhden nahkatukan rehvasteluja ja pinkeää virnettä. No, ainakin perhe on tyytyväinen kun saa matkustaa ilmastoidussa autossa ja hienoa kyytiähän tämä Bickyn auto tarjoaa, vaikka kulutusta ja C02-päästöjä en halua edes tietää.

10

434

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelen mikset ota vuokra-autoa jos on vaikeuksia kestää Bicky Royal miestä?

      • Markku_Näätä

        Se ei kuulu periksen käsikirjoitukseen tässä jutussa.


      • Gjjgghj

        Kallista oivoi


    • Oliko puhetta laskutuksesta? Jos bicky veloittaa sulta kilometreittäin ja odottelutunnit päälle tulee kalliiksi, kannattaa varmaan neuvotella joku könttähinta niin ei tule konkurssia.

      • Sehän tässä vähän närästääkin kun Bicky sanoi että pistetään bensakulut puoliksi, kuultuaan mitä mulla kävi Octavian kanssa. Ja sanoi että onpa kiva viettää viikonloppuloma perheenjäsenien kanssa, viitaten ilmeisesti Bicky Jr:ään.

        Tavallaan tosi reilu ele Bickyltä, mutta tuntuu että hän ottaa tilanteesta kyllä kaiken ilon irti. Kovin tuntuu juttu luistavan myös vaimoni kanssa. Minunhan tässä piti olla perheen pää ja tarjota perheenjäsenilleni mukava automatka ja lomaviikko.


      • liljalaakson_timppa kirjoitti:

        Sehän tässä vähän närästääkin kun Bicky sanoi että pistetään bensakulut puoliksi, kuultuaan mitä mulla kävi Octavian kanssa. Ja sanoi että onpa kiva viettää viikonloppuloma perheenjäsenien kanssa, viitaten ilmeisesti Bicky Jr:ään.

        Tavallaan tosi reilu ele Bickyltä, mutta tuntuu että hän ottaa tilanteesta kyllä kaiken ilon irti. Kovin tuntuu juttu luistavan myös vaimoni kanssa. Minunhan tässä piti olla perheen pää ja tarjota perheenjäsenilleni mukava automatka ja lomaviikko.

        Kyllä tuo mun mielestä on tosi reilu diili sulle, äläs nyt valita kun lahjahevostahan ei suuhun katsella vai miten se sanonta meni? Bicky maksaa escaladen osarit, vakuutukset mitkäö ei varmaan oo halvat, kaiken kuluvista osista ja jos vielä bensoistakin puolet puhumattakaan siitä että vois olla tuonkin ajan tienaamassa sillä autollaan. Tuohan on miljoonadiili sulle kun ei tarvitse kuin kyydissä istua ja nauttia matkasta. Aatteles miten hyvä tuuri sulla oikeastaan onkaan kun Bicky jr:n isä on toi Bicky, nytkin hoitaa teidän lomamatkan hankalimmat osuudet, jos sinä oisit oikee isä ei ois varmaan kukaan suostunu auttamaan ja loma ois ollu pilalla jo heti lähdössä.


      • mies_86__

        Jotenkin tuntuu että Bickyllä ja Janicalla luistaisi jokin muukin hyvin kuin pelkkä jutustelu.


    • nihhhhhhhhhhh

      Aika jännä, että sulla alkaa jo kesäloma nyt. Kaltaisesi jeesmiehet kun yleensä alistuvat työpaikoilla siihen, että kaikki muut pitävät lomansa kesä-heinäkuussa, ja itse suostuvat järkkäämään kesälomansa yleensä sinne syksyyn, kun kesäilmat ovat jo ohi. Tosin onhan tärkeä juttu sun kaltaisellesi perheelliselle miehelle, että voit pitää lomasi näin heinäkuussa, kun lapsillakin on lomaa koulusta.

      Voit joka tapauksessa lohduttautua sillä, ettei sillä Bickylläkään ole ihan kaikki kaket saramäessä, kun jaksaa vuodesta toiseen roikkua eksänsä ja tämän uuden perheen perseessä kiinni. Onkos Bickyllä muuten muita äpärälapsia kuin tämä Bicky jr?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      36
      1725
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      90
      1005
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      291
      852
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      75
      780
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      267
      751
    6. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      45
      735
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      694
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      645
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      59
      608
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      603
    Aihe