Kesäloma alkoi mutta oivoi...

Octavian ilmastointi oli tyhjentynyt päivän aikana.

Kun parisen tuntia sitten lähdin töistä, ihmettelin parkkipaikalla kummallista hajua autoni ympärillä ja päätin kurkistaa konepellin alle. Ilmastoinnin kylmäainehan se oli vuotanut ulos lauhduttimen kennoston välistä. Oivoi. Kallista. Ja kuuma.

Meidän oli tarkoitus lähteä heti tänään iltapäivällä kohti Kalajoen hiekkasärkkiä mutta perheenjäseniltä tuli täystyrmäys kun kerroin mitä oli käynyt. Tavaramme ei myöskään mahtuneet Janican Poloon joten tunnelma oli aika kireä reilu tunti sitten.

Bicky Jr. soitti viikonloppuiskälleen ja kysyi voisiko tämä auttaa jotenkin. Bicky Royal mies sanoi että voi heittää meidät Kalajoelle 7-paikkaisella Cadillac Escalade -taksillaan ja sanoi että voisi itsekin jäädä lomailemaan sinne viikonlopun ajaksi.

Oivoi... Taas täytyy kestää tuon yhden nahkatukan rehvasteluja ja pinkeää virnettä. No, ainakin perhe on tyytyväinen kun saa matkustaa ilmastoidussa autossa ja hienoa kyytiähän tämä Bickyn auto tarjoaa, vaikka kulutusta ja C02-päästöjä en halua edes tietää.

10

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelen mikset ota vuokra-autoa jos on vaikeuksia kestää Bicky Royal miestä?

      • Markku_Näätä

        Se ei kuulu periksen käsikirjoitukseen tässä jutussa.


      • Gjjgghj

        Kallista oivoi


    • Oliko puhetta laskutuksesta? Jos bicky veloittaa sulta kilometreittäin ja odottelutunnit päälle tulee kalliiksi, kannattaa varmaan neuvotella joku könttähinta niin ei tule konkurssia.

      • Sehän tässä vähän närästääkin kun Bicky sanoi että pistetään bensakulut puoliksi, kuultuaan mitä mulla kävi Octavian kanssa. Ja sanoi että onpa kiva viettää viikonloppuloma perheenjäsenien kanssa, viitaten ilmeisesti Bicky Jr:ään.

        Tavallaan tosi reilu ele Bickyltä, mutta tuntuu että hän ottaa tilanteesta kyllä kaiken ilon irti. Kovin tuntuu juttu luistavan myös vaimoni kanssa. Minunhan tässä piti olla perheen pää ja tarjota perheenjäsenilleni mukava automatka ja lomaviikko.


      • liljalaakson_timppa kirjoitti:

        Sehän tässä vähän närästääkin kun Bicky sanoi että pistetään bensakulut puoliksi, kuultuaan mitä mulla kävi Octavian kanssa. Ja sanoi että onpa kiva viettää viikonloppuloma perheenjäsenien kanssa, viitaten ilmeisesti Bicky Jr:ään.

        Tavallaan tosi reilu ele Bickyltä, mutta tuntuu että hän ottaa tilanteesta kyllä kaiken ilon irti. Kovin tuntuu juttu luistavan myös vaimoni kanssa. Minunhan tässä piti olla perheen pää ja tarjota perheenjäsenilleni mukava automatka ja lomaviikko.

        Kyllä tuo mun mielestä on tosi reilu diili sulle, äläs nyt valita kun lahjahevostahan ei suuhun katsella vai miten se sanonta meni? Bicky maksaa escaladen osarit, vakuutukset mitkäö ei varmaan oo halvat, kaiken kuluvista osista ja jos vielä bensoistakin puolet puhumattakaan siitä että vois olla tuonkin ajan tienaamassa sillä autollaan. Tuohan on miljoonadiili sulle kun ei tarvitse kuin kyydissä istua ja nauttia matkasta. Aatteles miten hyvä tuuri sulla oikeastaan onkaan kun Bicky jr:n isä on toi Bicky, nytkin hoitaa teidän lomamatkan hankalimmat osuudet, jos sinä oisit oikee isä ei ois varmaan kukaan suostunu auttamaan ja loma ois ollu pilalla jo heti lähdössä.


      • mies_86__

        Jotenkin tuntuu että Bickyllä ja Janicalla luistaisi jokin muukin hyvin kuin pelkkä jutustelu.


    • nihhhhhhhhhhh

      Aika jännä, että sulla alkaa jo kesäloma nyt. Kaltaisesi jeesmiehet kun yleensä alistuvat työpaikoilla siihen, että kaikki muut pitävät lomansa kesä-heinäkuussa, ja itse suostuvat järkkäämään kesälomansa yleensä sinne syksyyn, kun kesäilmat ovat jo ohi. Tosin onhan tärkeä juttu sun kaltaisellesi perheelliselle miehelle, että voit pitää lomasi näin heinäkuussa, kun lapsillakin on lomaa koulusta.

      Voit joka tapauksessa lohduttautua sillä, ettei sillä Bickylläkään ole ihan kaikki kaket saramäessä, kun jaksaa vuodesta toiseen roikkua eksänsä ja tämän uuden perheen perseessä kiinni. Onkos Bickyllä muuten muita äpärälapsia kuin tämä Bicky jr?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3275
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1809
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1324
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      778
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      726
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      648
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      616
    Aihe