Miten saa sen kuuluisan suojatyöpaikan

työttömyys on perseestä, mutta eipä se kovin herkkua ole olla mukana työelämässäkään (ainakaan rividuunarina). Hyvät ja huonot puolet menevät omissa laskuissani fifty fifty. Prosentit tietenkin muuttuisivat työnteon kannalle jos onnistuisi saamaan sen kuuluisan suojatyöpaikan, jonka ainoa vaatimus on ilmestyä päivittäin työpaikalle juomaan kahvia ja piinaamaan muita.
5185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kunnalta voit saada työpaikan (ainakin puistopuolelta) tekemällä ensin töitä ilmaiseksi 10 kesää. Vaikka työpaikan joutuvat lain mukaan laittamaan kuntarekryyn on näihin paikkoihin käytännössä jo työntekijät katsottuna.

Äänestä

Kun viimeiset 10 vuotta olet hakenut muodollisesti pätevänä tai pätevimpänä työnhakijana monta sataa työhakemusta per vuosi aina jonkun mahdollisimman epäpätevän, laiskan ja ei niin työhaluisen tullessa valituksi voitkin sitten ryhtyä laatimaan virallista valitusta syrjinnästä työnhaussa vaikkapa sitten Aviin tms. Muista sitten mainita, että kunnat kannattavat tasa-arvoa, miksi sitten se ei juuri sinun kohdallasi tapahdu... Hae rahallista korvausta, kunta saa sakot työsyrjinnästä.

Toisekseen sinulla on jo duuni. Rividuuni. Moni ei edes saa rividuuniakaan, vaikka kuinka työhaluinen ja työkykyinen ja pätevä olisi, koska syrjintä, kateus, kiusaaminen, ennakkoluulot, nepotismi jne. Revi siitä ja ole tyytyväinen.

Äänestä

Ja aloittajalle vielä. Minä voin ottaa vaikkapa sinun rividuunisi (sillä ehdolla, että palkka riittää elämiseen ja laskujen maksuun), niin jää sinä vaikka työttömäksi ja asunnottomaksi ja mee vaikka persettä myymään kaduille hulluille jos rahaa joskus tarviit!

Moni voisi olla hyvin onnellinen ja tyytyväinen pelkkään rividuuniin. Kannattaa sinunkin irtisanoa itsensä ja jättäytyä työttömäksi, samalla avautuu työpaikka sellaiselle, joka oikeasti sitä työpaikkaa kipeimmin tarvitsee. Vaikka vain sitä rividuunia, jotka nekin yleensä menee vain omille sukulaisille tai reittä pitkin.

Äänestä
  • Lienetkö kokoomusbotti, kun asenteesi on hyvin tyypillinen "työtä tehdään, työn tekemisen ilosta".

    Palkalla, työolosuhteilla, oikeudenmukaisuudella, millään muulla ei ole mitään merkitystä, kunhan saa tehdä töitä ja olla töissä.

    Ei haittaa vaikka työpaikassa olisi viisi työntekijää, neljä pelaa taskubilistä päivät pitkät, ja sinä teet vuodesta toiseen kaikkien työt huonommalla palkalla. Ei haittaa, koska työn ominaisarvo menee kaiken edelle!

    Newsflash! Työnsankaruus ja kunnia, ei kelpaa maksuvälineenä kaupoissa.

    Äänestä

Maalaiskunnassa, hanki Kepun jäsenkirja, ilman sitä mitään toivoa ei ole.

Katsele sitten paikallisten kepu-mafisioitten tyttäristä tai pojista joku riittävän soma ja siitä reittä pitkin vävyksi tai miniäksi, ja kýllä se kepuli appi-ukko tai -akka sinusta huolta pitää, varsinkin kun olet toimelias eli aktiivinen ihmissuhteessasi ja pidät huolen siitä että pikku perheesi kasvaa ainakin yhdellä jälkeläisellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ottomar kirjoitti:

työttömyys on perseestä, mutta eipä se kovin herkkua ole olla mukana työelämässäkään (ainakaan rividuunarina). Hyvät ja huonot puolet menevät omissa laskuissani fifty fifty. Prosentit tietenkin muuttuisivat työnteon kannalle jos onnistuisi saamaan sen kuuluisan suojatyöpaikan, jonka ainoa vaatimus on ilmestyä päivittäin työpaikalle juomaan kahvia ja piinaamaan muita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu