En ole varma näytinkö verokorttia työnantajalle työsopimuksen yhteydessä. Se oli kyllä mukanani mutta en muista että työnantajani olisi pyyyänyt nähdä sitä. Nyt ihmettelin kun tililleni oli hädin tuskin ilmestynyt satanen yli kuukauden töistä! Tämä toinen työpaikka ikinä missä olen työskennellyt joten oletin vain että turha antaa sitä työnantajalle jollei hän pyydä. En voinut tietää! Jäänkä nyt palkatta? Miksei työnantaja kysynyt että miksen ole näyttänyt verokorttia? Pitäisikö lopettaa työt huomenna jos kerran jään palkatta? Olen älyttömän vihainen ja pettynyt itseeni ja työnantajaani,auttakaa!
Jäänkö palkatta?
7
200
Vastaukset
- VastausLöytyyVasemmalta
Ethän ole jäänyt palkatta, saithan omien sanojesi mukaan "hädintuskin satasen".
Ensimmäisenä kannattaa tutustua siihen palkkalaskelmaan, ja ennenkaikkea onko siinä asiat oikein, tehdyt tunnit oikein ja tunti/kuukausipalkka oikea sekä mahdolliset lisät. Siitä palkkalaskelmasta saa laskettua millä veroprosentilla on ennakonpidätystä otettu. Jos et ole venyt verokorttia työantajalle otetaan oletuksena (muistaakseni) 60% ennakonpidätys jokaisesta palkasta mille et ole toimittanut verokorttia. Eli maanantaina viet verkokortin työnantajalle ja pyydät korjaamaan ennakonpidätystä seuraavaan tiliin.
Vaikka nyt suurin osa palkasta menisikin verottajan iloksi saat ne liikaa maksetut veroeurot korkoineen ensi vuonna takaisin, kunhan tämän vuoden verotus valmistuu ensi vuoden (2019) syksynä.- voieivoie
Työnantaja ei missään vaiheessa pyytänyt verokorttia. Tai edes huomauttanut että en ole sitä tuonut. Mikä on palkkalaskelma? Mistä löydän sen? Verkkopankistako?
- Dervy
voieivoie kirjoitti:
Työnantaja ei missään vaiheessa pyytänyt verokorttia. Tai edes huomauttanut että en ole sitä tuonut. Mikä on palkkalaskelma? Mistä löydän sen? Verkkopankistako?
Kysy työnantajalta, missä on palkkalaskelmasi. Tarkista myös työsopimuksesta, mitä olet sopinut palkasta.
Tältä voit saada neuvoja https://www.kesaduunari.fi - Voieivoie
Työsopimuksessa ei sanota palkasta juuri mitään enkä edes muista paljonkon sitä saan :( Muistan vain että palkka oli yli 11€/tunti. Saamani summa on siis silti liian vähäinen vaikka siitä olisikin 60% mennyt. Nyt kieltämättä alkaa huolestuttaa.
- VastausLöytyyVasemmalta
voieivoie kirjoitti:
Työnantaja ei missään vaiheessa pyytänyt verokorttia. Tai edes huomauttanut että en ole sitä tuonut. Mikä on palkkalaskelma? Mistä löydän sen? Verkkopankistako?
Palkkalaskelma tunnetaan myös tilinauhana, vaikka terminä tilinauha on jäänne aikojen alusta jolloin kyseinen dokumentti oli muutaman rivin korkuinen nauha.
Jos et ole saanut palkkalaskelmaa niin pyydä se ensi tilassa omalta pomolta, koska työnantajan on toimitettava dokumenttia siitä miten palkka on muodostunut, eli mitä on ollut tulopuolella ja miten on peritty eri maksuja kyseisestä tilistä sekä mille tilille on maksettu kuinka paljon. Kyseisen dokumentin toimittaminen ei ole pomon halusta kyse,koska se on toimitettava työntekijälle ennen palkanmaksua.
Verokorttia ei näytetä työnantajalle vaan se toimitetaan työnantajalle joka pitää sitä niin kauan kuin työsuhde kertää ja työsuhteen päätyttyä se annetaan takaisin työntekijälle. Sähköisesti toimitettu verokortti on asia erikseen, mutta tässä taisi kyseessä olla perinteinen paperinen versio.
Et kertonut tarkemmin millaisesta työstä on kyse, mutta voisiko palkan suuruudessa, tai sen pienuudessa olla kyse, että ensimmäinen palkka ei olisi kokovaista palkanmaksukautta vaan vain osa, jolloin palkka ei välttämättä ole odotetun suuruinen. Mutta asia selviää kysymällä asiasta omalta pomolta, jonko tehtävä on asia sevittää jollei osaa suoraan sanoa. Mutta sen takia ei voi olla pois töistä, kuten tuossa jo "uhkailit".
- Toimi
1. Soita palkanlaskijalle, jos tiedät, kuka se on, ja pyydä selittämään, mistä nettopalkkasi muodostuu.
2. Jos asia ei selviä, mene esimiehen/ työnantajan puheille ja pyydä selitystä pieneen palkkaan.
3. Jos kumpikaan ei tuota tulosta, soita kesäduunari-infoon, josta saat ammattiliitto asiantuntijan neuvot siitä, mitä seuraavaksi voi tehdä. https://www.kesaduunari.fi - Tässäsullepuhelinnumero
Numerossa 0295 016 620
Työsuojeluviranomaisten yhteinen valtakunnallinen puhelinneuvonta palvelee maanantaista perjantaihin klo 9:00–11:30 ja 12:30–15:00.
Neuvonta on jaettu neljään aihepiiriin:
Työsuhdeneuvonta
Neuvoo työsopimuksiin, palkkaukseen, työaikaan, vuosilomiin ja muihin työsuhteen ehtoihin liittyvissä kysymyksissä.
Jne.
http://www.tyosuojelu.fi/tietoa-meista/asiointi/puhelinneuvonta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833348
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442797Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742336- 612298
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512231Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162216Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202027Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212023- 621944
- 1051855