Diesel ei kuolekaan.

pitääPäästäPerilleAsti

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusiadieseleitä

      En itsekään usko dieselin kuolevan ainakaan toistaiseksi. KIA tuo markkinoille 48voltin kevythybridiautoja joiden polttomoottori toimii dieselillä. sellaisia valehybridejä joiden sähkömoottori toimii käynnistysmoottorina, generaattorina, pelkissä kiihdytyksissä polttomoottorin avustajana. Näin polttoaineenkulutusta saadaan KIAn omien väitteiden mukaan vähennettyä jopa 7% verran. Muuten ovat edelleen perus polttomoottoriautoja.

    • EiKuoleEnsimmäisenä

      Eihän vakavasti otettavia väitteitä dieselien kuolemisesta ole vielä esitettykään ainakaan julkisesti. Se, että öljypohjaisten polttomoottorien loppua on ennustettu, ei tarkoita dieselien kuolemaa ensimmäisenä.
      Johan nyt järkikin sanoo, että dieselien korvaaminen jollain muulla nykytiedossa ja -käytössä olevalla realistisella vaihtoehdolla on kertaluokkaa suurempi ongelma kuin bensiinimoottorin.
      Tosiasiassa järjestys ’poistumisen’ osalta on ensin bensiini ja sitten diesel. Jo pelkästään päästöjen vuoksikin näin tulee olemaan ja päästöt ovat tässä kovasti merkityksellisiä.

      • Diesel..Vääntävin

        Dieselin hyötysuhde on ylivoimainen.
        Vrt. kuorma-ja pakettiautot.
        Ja kokonaispäästöt vähimmät koko ketjulla.
        Uudet dieselit hiukkassuodattimineen ovat aivan eri kuin 20 vuotta sitten
        Biodiesel on tulevaisuuden ratkaisu kotitalouteen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      160
      10235
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      53
      2789
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      78
      2495
    4. 84
      2328
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2066
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1888
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1372
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1335
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe