Li Andersson vs. Jussi Halla-aho: Humanitäärinen..

humansimi.vs.järki

..maahanmuutto

MTV3 Huomenta Suomi - Puoluepäivässä Perussuomalaiset ja Vasemmistoliitto

Haastattelussa Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ja Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson.
https://www.katsomo.fi/sarja/huomenta-suomi-33001003008/puoluepaivassa-perussuomalaiset-ja-vasemmistoliitto-949759

Li Andersson tyrmää Halla-ahon kritiikin humanitääriseen maahanmuuttoon – ”perustavanlaatuinen arvokysymys”

MTV:n Huomenta Suomi ohjelmassa olivat puoluepäivässä vastakkain aseteltuna Perussuomalaisten Jussi Halla-aho ja Vasemmistoliiton Li Andersson.

Huomenta Suomen toimittaja Ivan Puopolo kysyi Halla-aholta, ”Miksi Perussuomalaiset vastustavat humanitääristä maahanmuuttoa?” ja vastaus oli Halla-aholaisen tyhjentävä:

Jussi Halla-aho:
"Humanitäärinen maahanmuutto, kun ottaa huomioon tätä reittiä tulevien ihmisten erittäin heikon integroitumisen työmarkkinoille ja ylipäätään länsimaiseen elämänmenoon niin Suomessa kuin kaikkialla muuallakin, niin tämänkaltainen maahanmuutto, sen pitää olla niin vähäistä kuin mahdollista. Meillä on siis yksiselitteisenä tavoitteena vähentää sitä, mitä me kutsumme haittamaahanmuutoksi. Sitten argumentti tätä vastaan on tietenkin aina se, ettei humanitäärisen maahanmuuton ole tarkoitustaan olla hyödyllistä tai edes neutraalia vastaanottavan yhteiskunnan kannalta, vaan tarkoitus on auttaa ihmisiä. Mutta humanitäärinen maahanmuutto on todella kustannustehoton tapa yrittää helpottaa maailman pakolaiskriisiä, koska suurin osa maailman yli 60 000 000 pakolaisesta on joka tapauksessa pakolaisleirillä ja kaikki ne resurssit jotka me käytämme pienen promillen tai prosentin elättämiseen länsimaissa, on pois siitä, miten me voisimme auttaa niitä ihmisiä, jotka joka tapauksessa jäävät pakolaisleireille, usein erittäin kurjiin olosuhteisiin."

Haastattelija: Ivan Puopolo Li Anderssonille ”Miksi tämä ei ole vakuuttava argumentti?”

Li Andersson:
"Tää ei ole vakuuttava argumentti siksi, että mennään aika perustavanlaatuisiin niinku arvokysymyksiin. Et se, mitä Jussi Halla-aho tässä sanoo, on se, että Perussuomalaiset haluu minimoida humanitääristä maahanmuuttoa, mikä tarkottaa, ettei auteta hädässä olevia ihmisiä. Sitähän se käytännössä tarkottaa, koska pakolaiskiintiö on se väline jolla pystytään suoraan myöskin auttamaan näitä pakolaisleireillä, kaikista kurjimmissa olosuhteissa olevia. Se mikä on mielenkiintosta jos tarkastelee Perussuomalaisten maahanmuuttopolitiikkaa kokonaisuutena on se, et mikään ei käy. Mikä on tehokkain tapa, miten Suomi voi esimerkiks edesauttaa sitä, että vastentahtosta siirtolaisuutta olis mahdollisimman vähän? Puuttua niinsanottuihin juurisyihin, mistä puhuttiin tässä puheenjohtajatentissä myöskin useampaan otteeseen. Miten niihin puututaan kunnianhimosella ilmastopolitiikalla, kunnianhimosella kehitysyhteistyöpolitiikalla, edistämällä tyttöjen ja naisten oikeuksia. Nää on kaikki sellasia toimenpiteitä joilla me voidaan estää ja ennaltaehkästä ettei ihmisten olisi pakko lähteä omista kodeistaan. No esimerkiksi kehitysyhteistyön leikkaaminen on ollu ikäänkuin Perussuomalainen keskeinen tavoite, kun lähti hallitusneuvotteluihin. Eli tavallaan jos mä saisin valita yhden puolueen Suomessa joka on ikäänku tehny eniten pakolaisten määrän lisäämiseksi maailmassa, ni se olisi kyllä Perussuomalaiset."

11

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisriistobisnes

      Lin kannattaisi ottaa huomioon myös järki tunteen lisäksi:

      Oxfordin yliopiston professori: Pakolaisten auttaminen heidän kotimaissaan on 135 kertaa tehokkaampaa kuin Eurooppaan tuominen
      https://www.kansalainen.fi/oxfordin-yliopiston-professori-pakolaisten-auttaminen-kotimaissa-135-kertaa-tehokkaampaa-kuin-eurooppaan-tuominen/

      ”Oxfordin yliopiston professorin mukaan länsimaat voisivat auttaa 135 pakolaista heidän omissa maissaan samalla rahamäärällä minkä yhden pakolaisen ylläpitäminen Euroopassa maksaa.
      Professori Paul Collier puhui Tanskan sosiaalidemokraattien konferenssissa Kööpenhaminassa viime viikolla ja torjui ajatuksen pakolaisten tuomisesta Eurooppaan.

      – Käytämme 135 dollaria jokaista tänne tulevaa kohden siinä missä käytämme yhden dollarin jokaista paikallisesti autettavaa kohden. Kotimaahansa jäävät ovat yleensä paljon heikompia kuin ne, joilla on voimavaroja lähteä Eurooppaan, Collier totesi.

      Professori kyseenalaisti myös pakolaisten Eurooppaan ottamisen motiivin.

      – Lähes kaikki saapuvat Eurooppaan maista, jotka ovat jo turvallisia … Ajatus siitä, että tämä väestöryhmä olisi valtavassa avun tarpeessa on yksinkertaisesti vastuuton ja älyllisen laiskuuden tuotosta, hän totesi.

      Paul Collier on Oxfordin yliopiston professori ja yksi maailman johtavista kehitysmaiden asiantuntijoista. Hän uskoo, että eliitti johtaa vastuutonta ja epäeettistä maahanmuuttopolitiikkaa, jossa autetaan vain muutamia monien kustannuksella. Hänen mukaansa EU:n tulisi sulkea rajat ja tehdä investointeja lähialueilleen.”

      Ja löytyy myös ihan valtamedian lehdistäkin ettei suvakkien tarvitse kuvitella että tämä on vain vastamedian valejuttu.

      HS:Oxfordin yliopiston professori palauttaisi pakolaisia leireihin
      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000002829831.html
      Kehityspolitiikan asiantuntija Paul Collier pitää EU:n toimintaa moraalittomana

      En todellakaan ymmärrä vasemmiston ja vihreiden humanismia haalia kaikki tulijat Eurooppaan ja EU-maihin aiheuttamaan hajaannusta, epävakautta ym. kun pakolaisten auttaminen heidän omassa kulttuuripiirissään olisi 135 kertaa tehokkaampaa kuin invaasion tuottaminen Euroopaan. Valkoisen miehen velkataakkaako tässä korjataan? Kaiken lisäksi Pohjois-Afrikan pakolaisleireille menisivät vain oikeat pakolaiset eivät puleeratut iphone-nuorukaiset joita näyttää olevan suurin osa mamuinvaasion Eurooppaan tulijoista. Näin leireillä autettaisiin oikeita pakolaisia ei elintasopakolaisia.

      Sen sijaan porvarihallituksen Orpon ja Mykkäsen kokoomuksen ja Sipilän kepun pakolaispolitiikan päästää tulijat Eurooppaan ymmärtää hyvin. Oikeiston pakolaisbisnes-suvakismi tuottaa bisneskarjaa näiden eturyhmille veronmaksajien rahoilla miljardien eurojen pakolaisbisnekseen. Tänne tuotettu arvotavara tuottaa 135 kertaa enemmän pakolaisbisnestuloja Mogadishu-Teslaväelle kuin pakolaisten auttaminen oman kulttuuripiirinsä pakolaisleireillä mm. Pohjois-Afrikassa. Suomi on samoilla linjoilla muiden EU:n oikeistolaisten uusliberalistihallitusten kanssa mm. Saksan ja Ranskan jotka toteuttavat Sorospolitiikkaa.

      Monet Euroopan ja EU-maat ovat ottaneet jo tolkun maahanmuuttolinjan mm. Puola, Tsekki, Slovakia, Unkari, Itävalta, Italia, Tanska, Norja ja ne haluavat pakolaiskeskukset EU-rajojen ulkopuolelle ja vähentää kuluja 135 osaan, jotta voidaan auttaa oikeita pakolaisia omassa kulttuuripiirissään paljon paremmin ja estää miljardien eurojen pakolaisbisneksen kautta rahan valuminen rahamafian taskuihin.

      • KokoomustaaIhmisbisnestä

        EU-eliitti huijasi taas Italian maahanmuuttovastaista hallitusta ottamaan tulijoita merestä lupaamalla muiden EU-maiden ottavan heidät hoitoonsa. EU haluaa jatkaa soros-suunnitelmaansa. Suurin osa EU-maista on kuitenkin ottanut jo tolkun linjan maahanmuuttopolitiikassa ja Saksalla sekä Ranskalla alkaa olla vaikeuksia mamuttaa EU:ta. No Sipilän ja Orpon sekä Mykkäsen Suomi ottaa tulijoista tietenkin kiltisti vastaan sen mitä Merkel ja Macron käskevät. Soros myhäilee Orpon ja muun kokoomuksen kanssa, jotka saavat uutta bisneskarjaa verovaroin pyöritettävään miljardien eurojen pakolaisbisnekseensä. Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Saksan väliaikaiset rajatarkastusluvat EU:lta ovatkin jo tämän arvotavaran siirtymistä rajoillemme liikaa vähentäneet. Oxfordin arvostettu maahanmuuttoprofessori kertoo että Eurooppaan mm. Suomeen tuotettu pakolainen tai iphone-nuorukainen maksaa 135 kertaa sen mitä oikeiden pakolaisten auttaminen oman kulttuuripiirinsä mm. Pohjois-Afrikan pakolaisleirillä. Puleeratut iphone-elintasopakolaiset eivät niihin edes mene. No tämä 135 kertainen kuluerä EU-mailta siirtyy pakolaisbisnestä pyörittävien eturyhmien taskuihin kun invaasio saadaan Eurooppaan. Ei siis ihme etteivät uusliberalistien hallussa olevat EU-maat mm. Suomi, Saksa ja Ranska halua rajoittaa bisnestä eturyhmilleen.


      • ihmiskauppa

        Kyllä tämä asia on myös Suomalaisten politikkojen tiedossa, mutta ne eivät halua muutosta nykyiseen systeemiin. Saattaisi oma hillotolppa vaarantua ja sukulaisten bisnekset VOK:ssa ja muissa pakolaisten siivellä rahastuksessa loppua tai ainakin käydä vähiin. Joku oli laskenut, että yhden pakolaisen elättämiseen tarvitaan 5-8 Suomalaisen veronmaksajan maksamat kaikki verot. Jokainen voi laske minkälainen rasitus Suomen taloudelle on ja tulee olemaan, jos pakolaisten määrä nousee vielä vaikka 200 000. Revi siitä sitten.


      • SolidaarisuusKortilla
        ihmiskauppa kirjoitti:

        Kyllä tämä asia on myös Suomalaisten politikkojen tiedossa, mutta ne eivät halua muutosta nykyiseen systeemiin. Saattaisi oma hillotolppa vaarantua ja sukulaisten bisnekset VOK:ssa ja muissa pakolaisten siivellä rahastuksessa loppua tai ainakin käydä vähiin. Joku oli laskenut, että yhden pakolaisen elättämiseen tarvitaan 5-8 Suomalaisen veronmaksajan maksamat kaikki verot. Jokainen voi laske minkälainen rasitus Suomen taloudelle on ja tulee olemaan, jos pakolaisten määrä nousee vielä vaikka 200 000. Revi siitä sitten.

        Jos kehitysapu saadaan menemään muualle, kuin korruptioon tai ylikansallisille yhtiöille, niin kehitysapua kannattaa maksaa. Näin tuskin tulee käymään.

        Ex-suurlähettiläs lyttää kehitysavun: Äärimmäinen köyhyys jopa lisääntynyt biljoonan dollarin avusta huolimatta
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000865704.html

        ..pitäisi melkein taas ottaa hallintaan nuo kehitysapumaat uudelleen, jotta apu saataisiin perille. Tai ei onnnaa sekään koska sitten sinne pesiytyisi länsimaiseen apuhallintoon heti ne pakolaisbisneksen ja hyväntekeväisyysbisneksen sekä kehitysapubisneksen roistot jotka kuitenkin kuppaisi rahat omiin taskuihinsa. Kuten Haitin maanjärjestyksen apu jota hyväntekeväisyysjärjestöt keräsivät miljardeja dollareita ja jonka rahat katosivat hyvänteleväisyysbisneksen pyörittäjien taskuihin:

        Hyväntekeväisyys nykyään kylmää bisnestä
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/13845817/hyvantekevaisyys-nykyaan-kylmaa-bisnesta
        "Kannatan hyväntekeväisyyttä, mutta nykyajan maailmassa ja SSSuomessa kaikki on mennyt bisnekseksi. Nälkäpäiväkeräyksessä kerätäänkin SPR:n johtajan 110.000 euron vuosipalkkaa ja Haitin maanjäristyksen lukemattomat miljardit eurot katosivat kuin pieru Saharaan. Mihin katosivat Haitin rahat? http://areena.yle.fi/1-1761934 ja http://yle.fi/vintti/yle.fi/tv1/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-mihin-katosivat-haitin-rahat.html . Haitissa oli lukematon määrä hyväntekeväisyysjärjestöjä, ja dokumentissa näytettiin miten avustustyöntekijät loikoilivat huippuhotelleissa uima-altaan vieressä juoden drinkkejä todennäköisesti hyväntekeväisyyden laskuun. Kukaan ei tiedä minne miljardit katosivat, kuten ei tiedetä muistakaan kohteista. Kehitysmaihin on syydetty ties paljonko rahaa, mutta mikään ei muutu kun hyväntekeväisyysjärjestöt ovat nykyään bisneskoneistoja. Haettiinhan sanomalehden työilmoitusosiossakin hyväntekeväisyysvarainhankkijaa 4.000 euron takuupalkalla. Paljonko menee oikeasti huono-osaisille sotien ja kriisien uhreille, ei paljonkaan.

        En luota yhteenkään ihmiseen, joka tienaa 100.000 euroa tai enemmän. Hyväntekeväisyys on näille oman edun tavoittelijoille vain bisnes.
        Moraali on kadonnut tyystin nykyajan "minä, minä, mulle, mulle" -kulttuurissa.
        Edesmennyt Veikko Hursti ja hänen poikansa Heikki Hursti ovat ainoat laupeudentyön tekijät joihin luotan, kaikki muu on enemmän tai vähemmän bluffia.
        Veikkaan että miljardien hyväntekeväisuustyön takana vaikuttaa syvän valtion organisaatiot, eli samat rahapiirit kuin globaalin riistokapitalismin kulisseissa. Siellä tahkotaan vuosittain miljardivoittoja ihmisten hyväntahtoisuudella ja toisten ihmisten hädällä."

        MOT: Suomen kehitysapu Sambiaan katosi korruptioon
        http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/10/13/suomen-kehitysapua-katosi-korruptioon-sambiassa

        Yhteiskunnat on niin rikastuneita narsistisilla omaneduntavoittelijoilla että lähes mikään apu ei enää mene suurelta osin perille, kun siinä on näitä välistävetäjiä jokaisen rahapinon kyljessä.


      • Kärsimysbisnes
        SolidaarisuusKortilla kirjoitti:

        Jos kehitysapu saadaan menemään muualle, kuin korruptioon tai ylikansallisille yhtiöille, niin kehitysapua kannattaa maksaa. Näin tuskin tulee käymään.

        Ex-suurlähettiläs lyttää kehitysavun: Äärimmäinen köyhyys jopa lisääntynyt biljoonan dollarin avusta huolimatta
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000865704.html

        ..pitäisi melkein taas ottaa hallintaan nuo kehitysapumaat uudelleen, jotta apu saataisiin perille. Tai ei onnnaa sekään koska sitten sinne pesiytyisi länsimaiseen apuhallintoon heti ne pakolaisbisneksen ja hyväntekeväisyysbisneksen sekä kehitysapubisneksen roistot jotka kuitenkin kuppaisi rahat omiin taskuihinsa. Kuten Haitin maanjärjestyksen apu jota hyväntekeväisyysjärjestöt keräsivät miljardeja dollareita ja jonka rahat katosivat hyvänteleväisyysbisneksen pyörittäjien taskuihin:

        Hyväntekeväisyys nykyään kylmää bisnestä
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/13845817/hyvantekevaisyys-nykyaan-kylmaa-bisnesta
        "Kannatan hyväntekeväisyyttä, mutta nykyajan maailmassa ja SSSuomessa kaikki on mennyt bisnekseksi. Nälkäpäiväkeräyksessä kerätäänkin SPR:n johtajan 110.000 euron vuosipalkkaa ja Haitin maanjäristyksen lukemattomat miljardit eurot katosivat kuin pieru Saharaan. Mihin katosivat Haitin rahat? http://areena.yle.fi/1-1761934 ja http://yle.fi/vintti/yle.fi/tv1/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-mihin-katosivat-haitin-rahat.html . Haitissa oli lukematon määrä hyväntekeväisyysjärjestöjä, ja dokumentissa näytettiin miten avustustyöntekijät loikoilivat huippuhotelleissa uima-altaan vieressä juoden drinkkejä todennäköisesti hyväntekeväisyyden laskuun. Kukaan ei tiedä minne miljardit katosivat, kuten ei tiedetä muistakaan kohteista. Kehitysmaihin on syydetty ties paljonko rahaa, mutta mikään ei muutu kun hyväntekeväisyysjärjestöt ovat nykyään bisneskoneistoja. Haettiinhan sanomalehden työilmoitusosiossakin hyväntekeväisyysvarainhankkijaa 4.000 euron takuupalkalla. Paljonko menee oikeasti huono-osaisille sotien ja kriisien uhreille, ei paljonkaan.

        En luota yhteenkään ihmiseen, joka tienaa 100.000 euroa tai enemmän. Hyväntekeväisyys on näille oman edun tavoittelijoille vain bisnes.
        Moraali on kadonnut tyystin nykyajan "minä, minä, mulle, mulle" -kulttuurissa.
        Edesmennyt Veikko Hursti ja hänen poikansa Heikki Hursti ovat ainoat laupeudentyön tekijät joihin luotan, kaikki muu on enemmän tai vähemmän bluffia.
        Veikkaan että miljardien hyväntekeväisuustyön takana vaikuttaa syvän valtion organisaatiot, eli samat rahapiirit kuin globaalin riistokapitalismin kulisseissa. Siellä tahkotaan vuosittain miljardivoittoja ihmisten hyväntahtoisuudella ja toisten ihmisten hädällä."

        MOT: Suomen kehitysapu Sambiaan katosi korruptioon
        http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/10/13/suomen-kehitysapua-katosi-korruptioon-sambiassa

        Yhteiskunnat on niin rikastuneita narsistisilla omaneduntavoittelijoilla että lähes mikään apu ei enää mene suurelta osin perille, kun siinä on näitä välistävetäjiä jokaisen rahapinon kyljessä.

        Ulkolinja: Mihin katosivat Haitin rahat?

        Mm. USA antoi miljardeja, missään ei näy. Mutta hölmölässä vaan kuvitellaan rahankärräysten "kehitysapuina" saavan kehityksiä aikaan,,,, Voi pyhä yksinkertaisuus, ihmisiltä näkyy olevan helppo rahastaa.


        Ulkolinja: Mihin katosivat Haitin rahat?
        http://yle.fi/vintti/yle.fi/tv1/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-mihin-katosivat-haitin-rahat.html
        "Kun maanjäristys iski Haitiin vuonna 2010, ihmiset avasivat kukkaronsa.

        Pelkästään Yhdysvalloissa joka toinen kotitalous lahjoitti rahaa Haitille. Presidentti Barack Obama vetosi kansaan kerätäkseen kriisijärjestöille varoja. Maahan virtasi miljardeja dollareita.

        Kriisijärjestöjä oli aiempien katastrofien jälkeen arvosteltu tehottomuudesta. Haitin piti olla malliesimerkki siitä, miten avustusrahoja käytetään oikeisiin asioihin ja nopeasti.

        Kymmenen kuukautta järistyksen jälkeen
        Rahoilla ei ole saatu aikaan paljoakaan. Kymmenen kuukautta katastrofin jälkeen maa oli yhä kuin pommin jäljiltä.

        Katastrofissa jäi kodittomaksi 1,5 miljoonaa haitilaista, mutta heistä moni elää edelleen aliravittuina itse kyhäämissään pressukatoksissa vailla perushygieniaa. Leireissä riehuu kolera, sillä puhdasta juomavettä ei ole saatavana.

        Dokumentti (Haiti, Where Did The Money Go?) kysyy, mihin rahat ovat huvenneet? Miten avun perillemenoa voisi parantaa?"

        Tuotanto: Film at 11, Yhdysvallat 2011.

        Pakkokatsottavaa niille jotka haluavat päästä jyvälle hyväntekeväisyysbisneksen, kriisiapubisneksen ja kehitysapubisneksen säännöistä, ja siitä miksei mikään muutu kehitysmaissa miljardien ja miljardien avustuksista huolimatta.


      • Ihmisriistobisnes
        Kärsimysbisnes kirjoitti:

        Ulkolinja: Mihin katosivat Haitin rahat?

        Mm. USA antoi miljardeja, missään ei näy. Mutta hölmölässä vaan kuvitellaan rahankärräysten "kehitysapuina" saavan kehityksiä aikaan,,,, Voi pyhä yksinkertaisuus, ihmisiltä näkyy olevan helppo rahastaa.


        Ulkolinja: Mihin katosivat Haitin rahat?
        http://yle.fi/vintti/yle.fi/tv1/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-mihin-katosivat-haitin-rahat.html
        "Kun maanjäristys iski Haitiin vuonna 2010, ihmiset avasivat kukkaronsa.

        Pelkästään Yhdysvalloissa joka toinen kotitalous lahjoitti rahaa Haitille. Presidentti Barack Obama vetosi kansaan kerätäkseen kriisijärjestöille varoja. Maahan virtasi miljardeja dollareita.

        Kriisijärjestöjä oli aiempien katastrofien jälkeen arvosteltu tehottomuudesta. Haitin piti olla malliesimerkki siitä, miten avustusrahoja käytetään oikeisiin asioihin ja nopeasti.

        Kymmenen kuukautta järistyksen jälkeen
        Rahoilla ei ole saatu aikaan paljoakaan. Kymmenen kuukautta katastrofin jälkeen maa oli yhä kuin pommin jäljiltä.

        Katastrofissa jäi kodittomaksi 1,5 miljoonaa haitilaista, mutta heistä moni elää edelleen aliravittuina itse kyhäämissään pressukatoksissa vailla perushygieniaa. Leireissä riehuu kolera, sillä puhdasta juomavettä ei ole saatavana.

        Dokumentti (Haiti, Where Did The Money Go?) kysyy, mihin rahat ovat huvenneet? Miten avun perillemenoa voisi parantaa?"

        Tuotanto: Film at 11, Yhdysvallat 2011.

        Pakkokatsottavaa niille jotka haluavat päästä jyvälle hyväntekeväisyysbisneksen, kriisiapubisneksen ja kehitysapubisneksen säännöistä, ja siitä miksei mikään muutu kehitysmaissa miljardien ja miljardien avustuksista huolimatta.

        Sitten joku keksi että pakolaisten tuottaminen tänne on vielä 135 kertaa tuottoisampaa bisnestä ja jopa vasemmistolle ja vihreille saatiin asia myytyä humanismilla ja valkoisen miehen taakalla. Rahamafiamiehet hieroivat kämmeniään ja sanoivat: "Hei me tienataan tällä".


      • KokomustaCoccare
        SolidaarisuusKortilla kirjoitti:

        Jos kehitysapu saadaan menemään muualle, kuin korruptioon tai ylikansallisille yhtiöille, niin kehitysapua kannattaa maksaa. Näin tuskin tulee käymään.

        Ex-suurlähettiläs lyttää kehitysavun: Äärimmäinen köyhyys jopa lisääntynyt biljoonan dollarin avusta huolimatta
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000865704.html

        ..pitäisi melkein taas ottaa hallintaan nuo kehitysapumaat uudelleen, jotta apu saataisiin perille. Tai ei onnnaa sekään koska sitten sinne pesiytyisi länsimaiseen apuhallintoon heti ne pakolaisbisneksen ja hyväntekeväisyysbisneksen sekä kehitysapubisneksen roistot jotka kuitenkin kuppaisi rahat omiin taskuihinsa. Kuten Haitin maanjärjestyksen apu jota hyväntekeväisyysjärjestöt keräsivät miljardeja dollareita ja jonka rahat katosivat hyvänteleväisyysbisneksen pyörittäjien taskuihin:

        Hyväntekeväisyys nykyään kylmää bisnestä
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/13845817/hyvantekevaisyys-nykyaan-kylmaa-bisnesta
        "Kannatan hyväntekeväisyyttä, mutta nykyajan maailmassa ja SSSuomessa kaikki on mennyt bisnekseksi. Nälkäpäiväkeräyksessä kerätäänkin SPR:n johtajan 110.000 euron vuosipalkkaa ja Haitin maanjäristyksen lukemattomat miljardit eurot katosivat kuin pieru Saharaan. Mihin katosivat Haitin rahat? http://areena.yle.fi/1-1761934 ja http://yle.fi/vintti/yle.fi/tv1/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-mihin-katosivat-haitin-rahat.html . Haitissa oli lukematon määrä hyväntekeväisyysjärjestöjä, ja dokumentissa näytettiin miten avustustyöntekijät loikoilivat huippuhotelleissa uima-altaan vieressä juoden drinkkejä todennäköisesti hyväntekeväisyyden laskuun. Kukaan ei tiedä minne miljardit katosivat, kuten ei tiedetä muistakaan kohteista. Kehitysmaihin on syydetty ties paljonko rahaa, mutta mikään ei muutu kun hyväntekeväisyysjärjestöt ovat nykyään bisneskoneistoja. Haettiinhan sanomalehden työilmoitusosiossakin hyväntekeväisyysvarainhankkijaa 4.000 euron takuupalkalla. Paljonko menee oikeasti huono-osaisille sotien ja kriisien uhreille, ei paljonkaan.

        En luota yhteenkään ihmiseen, joka tienaa 100.000 euroa tai enemmän. Hyväntekeväisyys on näille oman edun tavoittelijoille vain bisnes.
        Moraali on kadonnut tyystin nykyajan "minä, minä, mulle, mulle" -kulttuurissa.
        Edesmennyt Veikko Hursti ja hänen poikansa Heikki Hursti ovat ainoat laupeudentyön tekijät joihin luotan, kaikki muu on enemmän tai vähemmän bluffia.
        Veikkaan että miljardien hyväntekeväisuustyön takana vaikuttaa syvän valtion organisaatiot, eli samat rahapiirit kuin globaalin riistokapitalismin kulisseissa. Siellä tahkotaan vuosittain miljardivoittoja ihmisten hyväntahtoisuudella ja toisten ihmisten hädällä."

        MOT: Suomen kehitysapu Sambiaan katosi korruptioon
        http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/10/13/suomen-kehitysapua-katosi-korruptioon-sambiassa

        Yhteiskunnat on niin rikastuneita narsistisilla omaneduntavoittelijoilla että lähes mikään apu ei enää mene suurelta osin perille, kun siinä on näitä välistävetäjiä jokaisen rahapinon kyljessä.

        Sambian kokomusta coccare ja avustusbusiness


        MOT: Suomen kehitysapu Sambiaan katosi korruptioon
        http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/10/13/suomen-kehitysapua-katosi-korruptioon-sambiassa

        Suomen Lusakan suurlähettiläs Timo Olkkonen sai vuosi sitten nimettömän kirjeen. Kirjeessä kerrottiin että Suomen maksama kehitysapu Sambian maatalousjärjestölle (ZNFU) oli kadonnut järjestön toimitusjohtajan Ndambo Ndambon taskuihin.

        MOT ja Ruotsin TV:n tutkiva ohjelma Uppdrag Granskning on yhdessä selvittänyt mistä kehitysapuskandaalissa on kysymys. Sen perusteella käy ilmi, että järjestön toimitusjohtaja on käyttänyt kehitysapumiljoonia kuin omia rahojaan. Hän on nostanut 29 000 dollarin kuukausipalkkaa, jonka lisäksi pelkästään vuoden 2014 aikana järjestön tileiltä katosi kaksi miljoonaa euroa.

        Zambia National Farmer’s Unionin (ZNFU) toimitusjohtaja Ndambo Ndamboon palkka on 29 000 euroa kuukaudessa, että silleen. MOT:in mukaan koko Suomen ja Ruotsin heille antama kehitysapu lähes 3 miljoonaa euroa on mennyt herran taskuihin, ja todennäköisesti myös aiempien vuosien kehitysavut.

        --

        Suomen pitäisi hoitaa kehitysavun jakaminen suomalaisten toimijoiden kautta, jotka antaisivat tukea suoraan viljelijöille ym. tahoille, ei kohdemaiden korruptoituneille järjestöille ja virkamiehille sekä hallinnolle. Vielä erittäin tarkka kirjanpito ym. valvontatoimet jotta näiltä suomalaisilta kehitysaputoimijoilta saataisiin eurontarkat tiedot kenelle rahaa ym. on annettu.

        Haitin edellinen katastrofikin oli korruption malliesimerkki. Miljardeja annettiin kymmenille ellei peräti sadoille hyväntekeväisyys- ja apujärjestöille, mutta montakaan miljoonaa ei päätynyt hädänalaisille asti. Avustusjärjestöjen väki nautti luksushotellien uima-altaiden äärellä uikkareissa ja bikineissä cocktaileja ja kävi ökymaastureilla tutustumassa pikaisesti katastrofikohteisiin. Vähän kuin työpaikkojen kehittämispäivä-koulutusristeilyt ruotsinlaivoilla, tunti väkisin keksittyä asiaa ja loppuaika viihteellä.

        Kehitysyhteistyö- ja hyväntekeväisyysapu vaatisivat Veikko ja Heikki Hurstin tyylisiä omistautuneita ja moraalisesti oikeudentuntoisia ihmisiä hoitamaan avustusten kulkeutumista suoraan avuntarvitsijoille, ja kaikki korruptiovirkamiehet siitä välistä pois.

        Tosin Heikki Hurstin laupeudentyö on täällä Suomessakin hyväntekeväisyysbisneksen hampaissa koko ajan: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15340676/kuka-piru-sabotoi-heikki-hurstin-laupeudentyota#comment-94398737

        Kehitysapu ja hyväntekeväisyys on vähän niin kuin markkinatalous, kumpikaan ei toimi ilman valvontaa, vaan haaskalle tulee aina petoja.


      • aina.ne.samat.ruudussa

        "Oxfordin yliopiston professori: Pakolaisten auttaminen heidän kotimaissaan on 135 kertaa tehokkaampaa kuin Eurooppaan tuominen"

        Milloin kuullaan tämän tason asiantuntijoita YLE:lä?

        Ei koskaan niin kauan kun kansa maksaa valehtelun ja elättää näitä loisia niin on turha toivoa mitään parempaa.

        Agenda ei olekaan pakolaisten auttaminen, vaan kansallisvaltion tuhoaminen muslimien avulla NWO:n tieltä. Työläisten "Emme voi sulkea rajoja sulkeutumatta itse" presidentti ei ole kansan asialla, vaikka niin antaa ymmärtää, eikä ole myöskään hallitus eikä eduskunta. Tätä ei tulla koskaan kuulemaan YLE:ltä, sillä professorit pitää jättää elämään omaan kuplaansa.


      • ÄlykkyydenVerirahat
        SolidaarisuusKortilla kirjoitti:

        Jos kehitysapu saadaan menemään muualle, kuin korruptioon tai ylikansallisille yhtiöille, niin kehitysapua kannattaa maksaa. Näin tuskin tulee käymään.

        Ex-suurlähettiläs lyttää kehitysavun: Äärimmäinen köyhyys jopa lisääntynyt biljoonan dollarin avusta huolimatta
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000865704.html

        ..pitäisi melkein taas ottaa hallintaan nuo kehitysapumaat uudelleen, jotta apu saataisiin perille. Tai ei onnnaa sekään koska sitten sinne pesiytyisi länsimaiseen apuhallintoon heti ne pakolaisbisneksen ja hyväntekeväisyysbisneksen sekä kehitysapubisneksen roistot jotka kuitenkin kuppaisi rahat omiin taskuihinsa. Kuten Haitin maanjärjestyksen apu jota hyväntekeväisyysjärjestöt keräsivät miljardeja dollareita ja jonka rahat katosivat hyvänteleväisyysbisneksen pyörittäjien taskuihin:

        Hyväntekeväisyys nykyään kylmää bisnestä
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/13845817/hyvantekevaisyys-nykyaan-kylmaa-bisnesta
        "Kannatan hyväntekeväisyyttä, mutta nykyajan maailmassa ja SSSuomessa kaikki on mennyt bisnekseksi. Nälkäpäiväkeräyksessä kerätäänkin SPR:n johtajan 110.000 euron vuosipalkkaa ja Haitin maanjäristyksen lukemattomat miljardit eurot katosivat kuin pieru Saharaan. Mihin katosivat Haitin rahat? http://areena.yle.fi/1-1761934 ja http://yle.fi/vintti/yle.fi/tv1/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-mihin-katosivat-haitin-rahat.html . Haitissa oli lukematon määrä hyväntekeväisyysjärjestöjä, ja dokumentissa näytettiin miten avustustyöntekijät loikoilivat huippuhotelleissa uima-altaan vieressä juoden drinkkejä todennäköisesti hyväntekeväisyyden laskuun. Kukaan ei tiedä minne miljardit katosivat, kuten ei tiedetä muistakaan kohteista. Kehitysmaihin on syydetty ties paljonko rahaa, mutta mikään ei muutu kun hyväntekeväisyysjärjestöt ovat nykyään bisneskoneistoja. Haettiinhan sanomalehden työilmoitusosiossakin hyväntekeväisyysvarainhankkijaa 4.000 euron takuupalkalla. Paljonko menee oikeasti huono-osaisille sotien ja kriisien uhreille, ei paljonkaan.

        En luota yhteenkään ihmiseen, joka tienaa 100.000 euroa tai enemmän. Hyväntekeväisyys on näille oman edun tavoittelijoille vain bisnes.
        Moraali on kadonnut tyystin nykyajan "minä, minä, mulle, mulle" -kulttuurissa.
        Edesmennyt Veikko Hursti ja hänen poikansa Heikki Hursti ovat ainoat laupeudentyön tekijät joihin luotan, kaikki muu on enemmän tai vähemmän bluffia.
        Veikkaan että miljardien hyväntekeväisuustyön takana vaikuttaa syvän valtion organisaatiot, eli samat rahapiirit kuin globaalin riistokapitalismin kulisseissa. Siellä tahkotaan vuosittain miljardivoittoja ihmisten hyväntahtoisuudella ja toisten ihmisten hädällä."

        MOT: Suomen kehitysapu Sambiaan katosi korruptioon
        http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/10/13/suomen-kehitysapua-katosi-korruptioon-sambiassa

        Yhteiskunnat on niin rikastuneita narsistisilla omaneduntavoittelijoilla että lähes mikään apu ei enää mene suurelta osin perille, kun siinä on näitä välistävetäjiä jokaisen rahapinon kyljessä.

        Monisthan tällainen toiminta ja rikastuminen kärsimyksellä on älykkyyden merkki ja kannatettava tapa vaurastua. Matka ei ole tärkeä vaan päämäärä eli massit taskussa.


    • Uyytrrrrr

      Kaikki kähmintä, kuprut, korruptio jne. ,jotka liittyvät kehitysapuun ja pakoilaisbisnekseen täytyy ennen vaaleja läpivalaista ja kertoa kansalle selkokielellä. Kaikki kustannukset euron tarkkuudella esiin, jotta tiedetään tämän koko kauden hintalappu. Suomen kansalla on oikeus tietää totuus.

    • Vaihtoehdot

      Ainakin 40 miljoonaa pakolaista ja elintasosurffaria odottaa Eurooppaan pääsyä? Hoidetaanko heidän hakemuksensa EU-maissa vai EU-rajojen ulkopuolella esim. Pohjois-Afrikan pakolaiskeskuksissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe