Ymmärrän naisia taas hiukan paremmin.

Pari seikka hiljattain tajunnut.

1. Mies voi aidosti kuvitella osaavansa puhua mistä vain, mutta nainen voi pitää keskusteluja hyvin epätyydyttävinä. Tämä johtuu siitä, että mies puhuu asiasta ja nainen tunteista. Eli jos vaikka naisesi kertoo tuttavien jälkilämpimästä vauvasta, mies saattaa ihmetellä pariskunnan korkeaa ikää tai vaikkapa sitä, mistä vauvalle löytyy tilaa. Sen sijaan mies voisi kysyä naiseltaan mikä fiilis hänellä on tuosta. Tekisikö itse mieli lasta? Onko se surullista, iloista vai hauskaa.

2. Aina välillä yöelämässä liikkuessaseuraani hakeutuu huomattavasti itseäni nuorempia naisia (20-30 vuotta nuorempia). Lähes kaikki kysyvät minun ikääni ja ovat olevinaan hyvin hämmästyneitä kuullessaan sen. Olen ajatellut, että se johtuu siitä, että a) olen nuoren näköinen ja tai siitä, b) että he haluavat imarrella minua.

Kuitenkin katsoessani itseäni peilistä, näen ihan mielestäni ikäiseni näköisen miehen. Tosin sporttisen ja jiuksensa säilyttäneen, mutta parrassa ja hiuksissa on jo harmaata ja silmäkulmissa ryppyjä.

Olenkin tullut suureen oivallukseen, että kyse ei ole välttämättä kummastakaan ainakaan kokonaan, vaan, että naiset myös selittävät epätavallisen suurta ikäeroa itselleen sillä, että mies näyttää ikäistään nuoremmalta. He eivät ole mitään epänormaaleja perverssejä Samalla tavalla puumat taas kertovat, että se nuori kloppi on ikäisiään kypsempi.

4

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsdfjhtjrtjjy

      Näin naisena voisin todeta, ettet kyllä ole tajunnut yhtään mitään, jos tuollaisia yleistyksiä teet.

    • a...................x

      Kakkonen meni tämän naisenlogiikan yli.

      Ykköstäkään en ihan allekirjoittaisi, voihan sitä jotkut yksilöt kaivata tuollaista kyselyä. Itse näen, että osaan itse ottaa asioita esiin, jos niistä kaipaan keskustelua enkä odota miehen kyselevän tuollaisia. Tuon esimerkin kaltaisia en edes kaipaisi. Toki sellaisia voi tulla, että esimerkiksi miten koet oliko oikein vai väärin, että varoja käytettiin siinä määrin Trump-Putiin vierailuun ja miksi. Mutta en minä hiljaa odottaisi vaan kysyisin itse. Ja jos mies osaa mielipiteensä sanoa (tai että ei tiedä mitä mieltä) ja malttaa kuunnella minunkin mielipiteen, niin se on ihan riittävän hyvällä tasolla.

      Kyllä sukupuolen yli taitaa ajaa ne yksilöiden logiikat eli en allekirjottaisi kumpaakaan. Mutta kukin valikoikoot millä tyylillä ympäristöään tulkitsee.

      • Mistä syystä sinun mielestäsi sitten nuoret naiset arvailevat ikääni ja vielä reilusti nuoremmaksi kuin olen, ellei noista kolmesta syystä?

        En todellakaan väitä, että KAIKKI naiset ajattelevat, kuten kohdassa 1.


    • Nainennyökkää

      Minusta tuossa oli ihan pointti. Erityisesti siinä, että mies puhuu asiasta nainen tunteista. Allekirjoitan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4323
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2776
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2658
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2455
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2424
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      628
      2014
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1776
    Aihe