Stallari: "Työväki ei todellakaan noussut kapinaan laillista hallitusta vastaan vaan kyseessä oli kansannnousu Suojeluskuntia vastaan."
Punakaartit nousivat kapinaan Svinhufvudin laillista hallitusta vastaan bolsevikkien ja venäläisen sotaväen tuella.
Kansa nousi kapinaa vastustamaan.
" Se että Vaasan senaatti liittoutui osaksi Suojeluskuntia ei muuta tätä tosiasiaa. Hallistus joka liittoutuu jonkun laittoman järjestön kanssa ja se osaksi ei ole laillinen."
Vaasan senaatti julisti suojeluskunnat hallituksen joukoiksi 25.1. 18 ja kehoitti kaikkia viranomaisia niitä tukemaan.Punakaartit olivat laiton asejoukko.
" Kun vielä tiedetään se, että Suojeluskunnilla oli tavoitteenaan työväen järjestäymisen murskaaminen."
Suojeluskuntien tavoitteena oli laillisen järjestyksen sekä kansalaisten hengen ja omaisuuden suojaaminen punaisia terroristeja vastaan.
" Jokain tiesi, että sotanhan siitä tulee mutta sehän oli Suojeluskuntien tarkoituskin."
Sotaan omaa kansaa vastaan ryhtyivät punikit bolsevikkien tuella. Heitä tuki vain noin 100 000 punarosvoa yli kolmen miljoonan kansasta.
Punakaartit nousivat kapinaan Svinhufvudin laillista hallitusta vastaan bolsevikkien ja venäläisen sotaväen tuella.
Kansa nousi kapinaa vastustamaan.
" Se että Vaasan senaatti liittoutui osaksi Suojeluskuntia ei muuta tätä tosiasiaa. Hallistus joka liittoutuu jonkun laittoman järjestön kanssa ja se osaksi ei ole laillinen."
Vaasan senaatti julisti suojeluskunnat hallituksen joukoiksi 25.1. 18 ja kehoitti kaikkia viranomaisia niitä tukemaan.Punakaartit olivat laiton asejoukko.
" Kun vielä tiedetään se, että Suojeluskunnilla oli tavoitteenaan työväen järjestäymisen murskaaminen."
Suojeluskuntien tavoitteena oli laillisen järjestyksen sekä kansalaisten hengen ja omaisuuden suojaaminen punaisia terroristeja vastaan.
" Jokain tiesi, että sotanhan siitä tulee mutta sehän oli Suojeluskuntien tarkoituskin."
Sotaan omaa kansaa vastaan ryhtyivät punikit bolsevikkien tuella. Heitä tuki vain noin 100 000 punarosvoa yli kolmen miljoonan kansasta.
Vastaukset 26
Vanhimmat
punikeille vuosi 1918!
Onneksi valehteluun riittää aina voimia!
Nyt kyllä melkein itkettää itseäkin.
Punakapina onnistunut liiankin hyvin, kun tämänpäivän "oikeistolaisetkin" ovat sitä henkeä täynnä.
Euvostoliittoa ja muita kulttuurimarxistisia sotakyhäelmiä rakennellaan kiihkolla, joka jättää NL:nkin varjoonsa mennetullen.
on tosiaan, kun tuollaisia kyhäelmiä lukee.
EU on vapaaehtoinen valtioliitto, jolla ei edes ole omia sotavoimia.
Kulttuurimarxismia taas on vain EU-vihaajien mielikuvituksessa.
Tietysti kun elää jossain 50-60- luvun satallarikuplassa, sitä käsittää asiat sillä tavalla.
Mutta valitettavasti sen ajan käsityksistä kiinni pitäminen sokeuttaa näkemästä ympäröivän todellisuuden. Näinollen uudet harhaopit pääsevät yhteisöihin aina ikäänkuin takaovesta sisään tunkeutuen liian syvälle, enää vapaaehtoisesti poistuakseen näyttämöltä.
tuollaisen hölypölyn esittäminen on.
Stallarikuplassa elävärt vain palstan harvalukuiset, mutta sitä innokkaamat Stalinin palvojat ja NL/Venäjän ylistäjät.
http://rauta-aika.blogspot.com/2012/04/frankfurtin-koulukunnan.html
On selvää stallarikuplassa eläville, ettei voi käsittää kulttuurimarxismin ajatusta, jos ei ole todellisuus-käsitteistöä käytössä. Pitäytyminen 50-60-luvun käsitteissä näet vie vääjämättä harhaan, kuten nytkin on käynyt. Valtaan on pääsemässä samat jumalattomat ajatukset, joita vastaan sata vuotta sitten esi-isämme sanoin ja teoin taistelivat.
Kulttuurimarxismin takana ovat sellaiset jumalattomat älyköt, ettei ns. oikeistoa edustava keskivertopolitiikko suomessa koskaan tule käsittämään palvelevansa samoja valheen voimia, kuin millä punakapinaa sata vuotta sitten käynnistettiin.
Ylität jo palstan stallarit pötypuheissa.
Saavutus sekin, mutta pitäähän jokin pohja olla mamukauhuiselle valehtelijallekin.
Heh, älä luulekaan...sulle nyt sanoja tuhlaisi.
Kirjoitus tarkoitettu ajatteleville ihmisille.
64321. keskustelunaloitus aiheesta ”stallarit sitä, stallarit tätä”.
Palstan otsikko on ”historia”, mutta oikeampi otsikko olisi ”stallarit”.
ja kuitenkin valtaosa näistä on korjauksia Ketaleen loputtomiin/idioottimaisiin : lahtarit, porvarit, suojeluskuntalaiset , mannerheim sitä ja tätä blaa blaa vollotuksiin...
Helsingin poliisi oli solutettu Leninistien toimesta ja Svinhufvudin senaatti oli tarkoitus pidättää, kansanvaltuuskunta olisi onnistunut, mikäli Svinhufvud ei olisi lähtenyt tai se olisi toiminut bolsevistisella koleerisuudella..
toimintakyvytön. Punikit eivät kyenneet organisoimaan senaattorien pidätystä. Neljä ehti Vaasaan.
Svinhufvud piileskeli kuukausikaupalla Helsingissä ja lähialueella.
100 vuotta kulunut ja olisi pikkuhiljaa taas aika lähteä barrikaadeille. Tulevaisuudenkin takia. Muuten tänne syntyy uuslukutaidottomien ja oudolla tavalla eriytyneiden ja syrjäytyneiden joukkoja.
"Muuten tänne syntyy uuslukutaidottomien ja oudolla tavalla eriytyneiden ja syrjäytyneiden joukkoja"
Ei tartte paniikkinappulaa painaa muutaman hassun kommarireliikin takia. Luonto karsii ne kyllä :)
Punakapina ei missään nimessä ollut turha. Se oli sankarillinen, isänmaallinen ja kansakunnan hyväksi tehty. Joskin amatöörimäinen ja ilman rahallista tukea. Tännehän rantautui saksalaisia sotajoukkoja ja heidän kasvattamiaan suomalaisia ja ruotsalaisia jääkäreitä tukahduttamaan nälkäänäkevän köyhän kansan tahtoa.
Punakapina oli Suomen tuhoon pyrkinyt yritys.
Onneksi isänmaalliset voimat torjuivat sen saaden apua myös ulkomailta.
Niin varmistettiin perustus Suomen länsimaiselle sivistykselle stallarien ikuiseksi kiukuksi.
"Se oli sankarillinen, isänmaallinen ja kansakunnan hyväksi tehty."
Jos pitäisi kolme termiä valita, mitkä kuvaavat punakapinaa mahdollisimman huonosti, ne olisivat nuo :)
Kuten monessa muussakin ketjussa , myös tässä on aloittajalla klappia korvien välissä
1917 Suomessa ei ollut laillista hallitusta
> mitään kapinaa ei voinut olla , sen sijaan Pohjanmaalaiset öykkärit aloittivat sisällis-sodan .
Ns jääkärit lähtivät saksalaisten rosvojoukkoihin jo 1914 ennenkuin Mannerheim lähti rintamakarkuriksi
Suomessa oli marraskuusta 11917 eduskunnan enemmistön lujottamusta nauttiva senaatti eli hallitus.
Pohjanmaalla aloitettiin venäläisten joukkojen aseriisunta 28.1. 18. Samana päivänä punakaarti aloitti kapinan.
Jääkärit lähtivät hakemaan sotilaskoulutusta Venäjän vallasta vapautumiseksi.
Kärkijoukko meni helmikuussa 1915 ja pääosa 1916 loppuun mennessä.
Mannerheim vapautettiin Venäjän väliaikaisen hallituksen armeijasta syyskuussa 1917 siirrettynä reserviin.Joulukuussa 1917 hän kävi erikseen Venäjän yleisesikunnassa ilmoittautumassa suomalaiseksi ja Venäjän armeijasta eronneeksi.
Punakapina oli oikeutettu sikäli että se suuntautui oikeistodiktatuuria vastaan joka Suomessakin vallitsi ja osittain on voimassa edelleen,jota esim.nykyinen työttömien äärimmäinen ja osittain myös maanviljelijöiden äärimmäinen mollaaminen osoittaa.
Punaiset vain oli heikompia V.17-18 ja tulivat lyödyksi mutta tulevaisuudessa voi olla vielä ehkä toisin jos aiheesta alkaa maailmanpalo.
Punakapina suuntautui Suomen demokratiaa vastaan tavoitteena kommunistidiktatuuri..
Se epäonnistui, koska ei ollut kansan kannatusta.
Uudesta on turha haaveilla.
”Punakapina oli oikeutettu sikäli että se suuntautui oikeistodiktatuuria vastaan joka Suomessakin vallitsi ”
Valetta! Demareilla oli suurin puolue Eduskunnassa!
”osittain on voimassa edelleen”
Porvarienemmistö syntyy vaaleissa eikä mitään diktatuuria ole!
”jota esim.nykyinen työttömien äärimmäinen ja osittain myös maanviljelijöiden äärimmäinen mollaaminen osoittaa.”
Arvostuksen tai sen puutteen osoittaa se, että suomalainen eläke on seitsenkertainen Venäjään nähden ja työttömyyskorvaus on monikymmsnkertainen!
”Punaiset vain oli heikompia V.17-18 ja tulivat lyödyksi mutta tulevaisuudessa voi olla vielä ehkä toisin jos aiheesta alkaa maailmanpalo.”
Tulevaisuudessa kaikki punaiset mahtuu kerralla yhteen mustaan maijaan! Aatteenne on kuollut pystyyn!
Kommunismi ja sosialismi ei kuole ikinä eikä koskaan ja sekös oikeistopelleä rassaa. Tuntuu ottavan oikein lujaa,hyvä vaan,vasemmisto on loppupeleissä aina voimakkaampi kuin oikeistokusetukset. Vuoden-18 ottelu oli vain yksi tuhansista eikä ratkaissut lopullisesti vielä mitään ,kunnon törmäykset on vasta edessäpäin. Joko puntti tutisee porvarilla uudestaan? Syytä olisi.
”Kommunismi ja sosialismi ei kuole ikinä eikä koskaan ja sekös oikeistopelleä rassaa. ”
Ei rassaa laisinkaan! Aate on joko kadonnut kokonaan (Venäjä) tai laimentunut tyystin (Kiina, Vietnam).
Jos on pystyssä niin tulos on hirveä! Kukapa haluaisi itse asua P-Koreassa.
”Tuntuu ottavan oikein lujaa,hyvä vaan,vasemmisto on loppupeleissä aina voimakkaampi kuin oikeistokusetukset. ”
Niinpä. Äärivasemmisto on sodanjälkeisestä kannatuksesta ’edennyt’ nykyiseen vaaleissa saatuun 0,3:n prosentin kannatukseen:-D
”Vuoden-18 ottelu oli vain yksi tuhansista eikä ratkaissut lopullisesti vielä mitään ,kunnon törmäykset on vasta edessäpäin.”
Kyllä ne on tukevasti takanapäin!
” Joko puntti tutisee porvarilla uudestaan? Syytä olisi.”
Ei ole! Porvari nukkuu tänä päivänä todella hyvin!
Kyllä on stallareilla kipeät tarinat. Onko oikeutettua mennä porukalla hakkaamaan talon isäntä ja sitten vielä tappaa. Sen jälkeen viedään tavarat. Onko tämä demarin haave edelleenkin?
Olen innostunut tämän "Suomen sisällissodan" juhlavuoden melskeissä spekuloimaan. Kun aina taivastellaan" lahtarien" julmuuksia, niin onko kukaan koskaan laskeskellut, mitä olisi tapahtunut jos punaiset olisivat voittaneet. Kuinka moni olisi menettänyt henkensä, ensiksi kaikki "kansanviholliset", jotka eivät olisi ehtineet paeta länsimaihin ja vangitut sittemmin Stalinin puhdistuksissa ensimmäisinä. Olisiko miljoona kuolonuhria hyvä lähtökohta. Ja Suomi olisi jäänyt osaksi Neuvostoliittoa. Olisiko ollut Baltian maiden tie edessä vai jotain pahempaa, suomalaisen kansan olemassaolon lakkaaminen ja kuljettaminen Siperiaan hytisemään muiden ugrilaisten kansojen kanssa.