Aktiivimalli on parasta kiertää kaukaa, sillä monelle se on viritetty ansa! Ilmeisesti niin on tarkoitettukin, mikä on jo joltisenkin törkeää omia kansalaisiamme kohtaan tässä mamujen ja muiden ulkomaalaisoleilijoiden luvatussa maassa:
"Osana työttömien aktivointia hallitus edellyttää, että työtön hankkii yrittäjänä tuloja noin 250 € kuussa. Tänään voimaan tulleen lain mukaan näin toimimisesta ei rangaista heti, mutta neljän kuukauden kuluttua se voi johtaa työttömyyskorvauksen menettämiseen kokonaan, jonka jälkeen on siis elettävä sillä 250 eurolla kuussa."
http://www.soininvaara.fi/2018/01/01/tyottoman-oikeudesta-sivutoimiseen-yrittamiseen-on-saadettava-yksiselitteisesti/
Ei todellakaan kannata riskeerata koko työttömyysturvaa 30 euron takia!
"Osana työttömien aktivointia hallitus edellyttää, että työtön hankkii yrittäjänä tuloja noin 250 € kuussa. Tänään voimaan tulleen lain mukaan näin toimimisesta ei rangaista heti, mutta neljän kuukauden kuluttua se voi johtaa työttömyyskorvauksen menettämiseen kokonaan, jonka jälkeen on siis elettävä sillä 250 eurolla kuussa."
http://www.soininvaara.fi/2018/01/01/tyottoman-oikeudesta-sivutoimiseen-yrittamiseen-on-saadettava-yksiselitteisesti/
Ei todellakaan kannata riskeerata koko työttömyysturvaa 30 euron takia!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eläkkeelle vaan! minäkin pääsin 50v terveenä!
piut paut toimistoille!
Nykyinen oikeisto-hallitus on työttömän pahin vitsaus vuosikymmeniin.
Tällaista ei ole ennen nähty mutta homma jatkuu, jos äänestät KOKOOMUSTA tai KEPUA, se on varmaa.
Saatoit siis itse tilata ansasi, Huomaa, myös äänestämättä jättäminen nostaa noiden konnien suhteellista kannatusta
Ja ketähän sitä äänestäisi kun jokainen ehdokas on elämästä vieraantunut rosvo, tai vähintään sellaiseksi muuttuu edustajaksi päästyään?
Tällä hetkellä ainoa vaihtoehto on hajottaa koko hallitus, mielellään kirjaimellisesti.
Minä en ole osallistunut pelleily-aktiivimalliin millään tapaa. Onneksi vihdoin älysivät jättää minut rauhaan, eikä ole mitään kuulunut sieltä suunnalta enää kuukausiin.
Turha juoksuttaminen, pilipalikurssit ja vuokratyöfirmojen valetyöpaikkojen haku kun ei sitä työllistymistä edistä millään tapaa.
Se työpaikka löytyy kun on löytyäkseen, ihan kuten aina tähänkin mennessä.
Vähintään kerran viikossa jossain keskustelussa.
Pyrkimys on selvästi jallittaa työtön sanomaan jotain mitä ei tarkoita. Vaikka jotain, millä voidaan perustella, että työttömällä on edellytykset ryhtyä yrittäjäksi. Tai että työttömällä on harastuksia, mitkä käyvät työstä, mikä estää työtöntä olemaan täysiaikaisesti työvoiman käytettävissä.
Niin, että jos vaikka auttelet iäkkäitä vanhempiasi päivittäin, pitää tuosta pitää suu supussa. Parempi hakea kaupungilta kotiapua vanhemmille ja unohtaa auttamiset. Kyläilyt pitää rajoittaa muutamaan kertaan vuodessa. Soitella voi ehkä muutaman kerran kuussa.
TE-toimisto ei todellakaan ole ME-toimisto! Onko hyvâ, jos opiskelet? Ei ole. Onko hyvâ, jos harrastat jotain? Ei ole. Onko hyvâ, jos harjoittelet työntekoa, joka voisi johtaa työllistymiseen? Ei ole. Onko hyvä, jos yrität? Ei ole. Onko hyvä, jos olet oma-aloitteinen? Ei ole. Kaikki nämä ja monta muuta yllärijutskaa ovat kiellettyjä työttömyyskorvauksen menettämisen uhalla, eikä merkitse mitään vaikka et saisi niistä mitään tuloa tai vaikka joutuisit maksamaan niistä! Mitään ei saa tehdä mitä ei ole määrätty ja kaikki mitä sanot voidaan kääntää sinua vastaan. Olkaa siis tekemättä juuri mitään ja pitäkää suut supussa.
TE:n toiminta on aivan avutonta. Asiakas ei tiedä edes, mistä numerosta soitetaan, että voisi kirjata kännykkään TE:n asiakaspalvelijan tiedot. Nyt joutuu tutkimaan, onko soittajan numeron alkuosa 0295, että uskaltaa vastata kaiken maailman huijarikauppiaiden joukosta TE-puheluun. Kaiken huipuksi kännykän näytössä näkyy Suomen suunta 358 ja vasta sen jälkeen TE:n vaihde 0295 ilman alkunollaa sekin.
TE: 358 295 xxx xxxx
Niin varokaa. Tämähän tiedetään työsyrjinteen rikoksista tehdyistä ilmoituksista, kun toimistoissa tykättäisiin vaan istuskella ja katsella työnantajain näennäisiä työpaikkoja. Lopetin valehtelun ennenkaikkea itsen vuoksi.
Tuo pieni päivärahojen alentaminen nyt on mitätön hinta siitä että jättävät sut sitten kohtuu rauhaan. Varmaan idean isät, eli vähä-älyiset ministeritkin ovat kummissaan miksi lähes kaikki työttämät valitsivat päivärahan alentamisen ihan mielellään.
Ei sinua suinkaan rauhaan jätetä, vaan typpiin.
Avrvasin että jotain ilkeää tässäkin takana on. Onhan kyse rehellisistä suomalaisista työttömistä eikä valehtelevista muslimipakoilijoista.
Työtön on toisten rahoilla loisiva jäte.
Työtön maahanmuuttaja on ulkomailta tänne tuotu loisiva jäte.
Hakekaa menetykset sossusta nykyisestä Kelasta ei ne voi kadullekkaan ajaa jos ei työn teko kiinnosta niin mitä sitten tukiaisia hakemaan ja diakonissalta loput kirkko on sitä varten...
Kela elättää kaikki - suomalaiset ja ulkolaiset!
poislukien valkoiset hetero suomalaiset =)