SINISESTÄ RUSKEAAN HIUKSET

Elikkäs siis mul on siniset keskipitkät hiukset. Oma väri on blondi ja sinisen alla tummansinisistä jäänyt vihreä väri ja nyt haluaisin värjätä ruskeiksi hiukseni? Mistä aloittaa?

3

2965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virhe

      Itse värjäsin ennen joulua pitkät hiukseni sinisiksi ja se oli virhe. Hiusväri ei meinannut lähteä millään irti (oli siis vain sävyte, mutta jämähti hirmu hyvin kiinni), kävin kampaajalla kysymässä, niin sanoi vain että sininen hiusväri ei lähde kunnolla irti/ jää todella vihreäksi ja on todella pitkä prosessi poistaa, sekä sinisiä hiusvärejä ei pitäisi edes myydä, joten ei ollut oiken apua. Itse sitten haalistin väriä mm. kotitekoisella värin poistajalla = sitruunasta mehut ja soodaa, tein tämän useampaan kertaan, mutta jo ekan kerran jälkeen oli lähtenyt väriä huomattavasti (tässä välissä myös pätkäisin lähes napaan ulottuvat hiukset polkka tukaksi) Sitten käytin lisäksi syväpuhdistavaa. Tämän jälkeen hiukset oli vieläkin todella vihertävät (oma väri on todella vaalea blondi), sitten hiuksia värjättiin vaalealla kolmisen kertaa ja nyt kesän alussa menin aurinkoon sitruuna mehua hiuksissa (joka kirkasti vaalean värin) ja loputkin vihreät katosivat. Tuohon kesti yhteensä yli puoli vuotta ja nyt hiukset olleet n. 2kk ton jälkeen ja värjäsin ruskeiksi... joka oli virhe ja vaaleseen ei ole enään paluuta = oman värin kasvattaminen hirveällä tyvikasvulla. Onnea!

      • kiitoss vinkeistä, pitää testata👍🏼👍🏼ja jep oon kans kuullu et tost vihreest ei helpol eroon pääse...


    • gfgdfgdgdsgds

      Jos käyttää kasvivärejä, niin sinisestä (indigo) ja punaisesta (henna) saa eri yhdistelmillä eri punertavan ja ruskean sävyjä syvään mustaan saakka. Indigossa myös värinpoisto tekee hiukset vihreiksi.

      Onnistuisikohan sama kemiallisilla väreillä? Eli värjäisit esim. punaisella ja hyvällä tuurilla lopputulos olisi jopa ruskea (tai ruskeanpunainen tai sitten musta... ehkei kuitenkaan musta). Tyveen ehkä joutuisi laittamaan eri väriä, jos siellä on juurikasvua. Kannattaako kuitenkaan tehdä useita hiuksia rasittavia värinpoistoja, jos pohjalla oleva sininen tai vihreä ei poistu?

      Tai sitten menet hyvälle ja kokeneelle kampaajalle, joka osaa ratkaista ongelman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11301
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      62
      9162
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5455
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3690
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3348
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      61
      2713
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2430
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      15
      2249
    Aihe