SINISESTÄ RUSKEAAN HIUKSET

Elikkäs siis mul on siniset keskipitkät hiukset. Oma väri on blondi ja sinisen alla tummansinisistä jäänyt vihreä väri ja nyt haluaisin värjätä ruskeiksi hiukseni? Mistä aloittaa?

3

2849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virhe

      Itse värjäsin ennen joulua pitkät hiukseni sinisiksi ja se oli virhe. Hiusväri ei meinannut lähteä millään irti (oli siis vain sävyte, mutta jämähti hirmu hyvin kiinni), kävin kampaajalla kysymässä, niin sanoi vain että sininen hiusväri ei lähde kunnolla irti/ jää todella vihreäksi ja on todella pitkä prosessi poistaa, sekä sinisiä hiusvärejä ei pitäisi edes myydä, joten ei ollut oiken apua. Itse sitten haalistin väriä mm. kotitekoisella värin poistajalla = sitruunasta mehut ja soodaa, tein tämän useampaan kertaan, mutta jo ekan kerran jälkeen oli lähtenyt väriä huomattavasti (tässä välissä myös pätkäisin lähes napaan ulottuvat hiukset polkka tukaksi) Sitten käytin lisäksi syväpuhdistavaa. Tämän jälkeen hiukset oli vieläkin todella vihertävät (oma väri on todella vaalea blondi), sitten hiuksia värjättiin vaalealla kolmisen kertaa ja nyt kesän alussa menin aurinkoon sitruuna mehua hiuksissa (joka kirkasti vaalean värin) ja loputkin vihreät katosivat. Tuohon kesti yhteensä yli puoli vuotta ja nyt hiukset olleet n. 2kk ton jälkeen ja värjäsin ruskeiksi... joka oli virhe ja vaaleseen ei ole enään paluuta = oman värin kasvattaminen hirveällä tyvikasvulla. Onnea!

      • kiitoss vinkeistä, pitää testata👍🏼👍🏼ja jep oon kans kuullu et tost vihreest ei helpol eroon pääse...


    • gfgdfgdgdsgds

      Jos käyttää kasvivärejä, niin sinisestä (indigo) ja punaisesta (henna) saa eri yhdistelmillä eri punertavan ja ruskean sävyjä syvään mustaan saakka. Indigossa myös värinpoisto tekee hiukset vihreiksi.

      Onnistuisikohan sama kemiallisilla väreillä? Eli värjäisit esim. punaisella ja hyvällä tuurilla lopputulos olisi jopa ruskea (tai ruskeanpunainen tai sitten musta... ehkei kuitenkaan musta). Tyveen ehkä joutuisi laittamaan eri väriä, jos siellä on juurikasvua. Kannattaako kuitenkaan tehdä useita hiuksia rasittavia värinpoistoja, jos pohjalla oleva sininen tai vihreä ei poistu?

      Tai sitten menet hyvälle ja kokeneelle kampaajalle, joka osaa ratkaista ongelman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      288
      45970
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      52
      11483
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      242
      11080
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9860
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8698
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      291
      6766
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      3
      3563
    8. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3450
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      33
      3197
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      3023
    Aihe