Yli 50v saati 60v työnhakijat, mistä töitä?

Kyykytetty

Avoimia työpaikkoja on nyt tarjolla paljon, eli hakemuksia voi/pitäisi lähetellä... MUTTA, minun ikäisenä (60v) kaipaisin noihin avoimen työpaikan ilmoituksiin maininnan myös siitä, että myös iäkäs huomioidaan/ voi tulla valituksi, sillä nyt tuntuu todella turhauttavalta laittaa hakemuksia päivästä toiseen, eikä niihin edes vastata.

8

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en_keksi

      Ikävä tosiasia on se, että ikärasismia esiintyy rekrytoinnissa jatkuvasti. Eläkeiän nosto on täysin turhaa, sillä 50- ja 60-vuotiailla ei ole kysyntää työmarkkinoilla. Pitää olla nuori ja dynaaminen.

      Näin siitä huolimatta, että eräs saksalaistutkimus totesi joitain vuosia sitten, ettää viisikymppinen on erittäin hyvä työntekijäehdokas: on kokemusta ja elämäsen tuomaa viisautta. Lapsetkin ovat jo muuttaneet kotoa pois eli ei tule lasten sairastelun takia työpoissaoloja. Viisikymppinen on myös sitoutuvamaa sorttia kuin 20-30-vuotias: nuoret hakevat kokemuksia ja siirtyvät nopeasti työpaikasta toiseen. Viisikymppinen haluaa pysyvyyttä.

      Aloittajalle sanon kuitenkin, että yritä nyt vaan sinnikkäästi vielä jonkin aikaa hakea töitä. Käy, jos mahdollista, paikan päällä näyttäytymässä ja kysy töitä face-to-face. Voihan vaikka edes jokin lyhyt määräaikaisuuspätkä irrota. Tsemppiä!

      Ei tämä työnhaku nuorillakaan silti helppoa ole: pitäisi olla alle 30-vuotias viisikymppisen työkokemusmäärällä ja parilla tutkinnolla...

      • Hmph_

        Nuori=parikymppinen. Kolmikymppinen on jo ikäloppu, ei mitään asiaa enää työmarkkinoille. Lisäksi parikymppisen pitää jo olla hankkinut alan työkokemusta, mielellään jo 5 vuotta, ei ikinä mitään hanttihommia vaan pitää olla suhteilla päässyt jo suoraan mahdollisimman nuorena parempiin töihin. Jos ei ole suhteita, se on vähän voi voi. Lisäksi pitää olla mies ja hetero, autot ja muut kiiltävät kulissit, naisilla ei ole mitään asiaa työmarkkinoille.


    • paskaa.kaikille

      Suomi on paska maa ja erittäin paska suhtautuminen on yli 50 vuotiaille työnhakijoille.
      Ollaan mekin sitten paskoja ja letään työkkärin rahoilla eläkkeelle saakka ja haetaan vain ruoat kaupasta vaikka rahaa ei olisikaan.

    • EiKarenssia

      Yli 50 v työttömät pitäisi päästää eläkkeelle, jos haluavat.
      Ne jotka ovat työpaikkansa saaneet pitää olkoon töissä, jos haluavat ja homma sujuu.

      Yli 50 v työttömät pitäisi vapauttaa te-toimiston palveluksista, jos haluavat. Ei enää pakkoa osallistua kyykytys kursseille ja koulutuksiin. Saisivat hakea tuke te-toimistosta, jos haluavat.

      • Terveenä_eläkkeelle

        Olen kanssasi samaa mieltä... Muistaakseni mm. Ranskassa on yksi "eläkkeelle" pääsyn ehto 45-työvuotta... meilläkin lentäjät ja armeijan palveluksessa olleet pääsevät kait jo 25-palvelusvuoden jälkeen eläkkeelle... No, kansanedustajista ei tässäkään yhteydessä kannata mainita mitään... taitaa kaksi kautta 12-vuotta riittää


    • Järkeä_tähänkin

      Onko kukaan yli duunari 50v saanut työpaikkaa suomessa (Kansanedustajan "työtä" ei lasketa)? Eläkeikää pitää laskea ja "päästää" sitä kautta nuoria sorvin ääreen, heillä on elämä edessä ja paljon ostettavia asioita kuten: asunto/auto/vaatteita/kenkiä/jne., tosin asunto taitaa olla ainoa, joka tehdään "kotimaassa", joskin ulkolaisten rakennusmiesten voimin.

    • Oulun_mies_

      En ole vielä pahemmin hakenut töitä mutta aktiivimallin takia pitää yrittää.
      Jos ikäsyrjintä estää töihin pääsyn niin keskustelupalstoilla valittaminen ei paranna tilannetta.
      Annan itse yrityksille palautetta nettisivujen kautta ja jos tilanne ei yhtään muutu paremmaksi niin lopetan asioinnin kyseisessä yrityksessä.Pyrin myös käymään sellaisessa parturissa,kaupassa ja muussa liikkeessä jossa on enemmän vanhempia työntekijöitä.
      50-60 vuotiaat ovat suuria ikäluokkia joten meidän rahan käytöllä voi vaikuttaa asioihin.Kannattaa laittaa boikottiin ikäsyrjintää harjoittavat yritykset.
      Voisin aivan hyvin työllistää ikäisiäni jos vastaavasti minut työllistettäisiin.Aktiivimalli vaatii vähintään 18 tuntia työtä.
      Mielestäni työelämän ulkopuolelle jääneiden kannattaisi myös perustaa yrityksiä ja käyttää myös itse niiden palveluja.Tuskin taksi- tai muun yrityksen perustaminen on ylivoimaisen vaikeaa.

    • Miksi-ihmeessä

      Ikärasismia on myös se, että työnantaja joutuu maksamaan enemmän työnantajamaksuja yli 50 vuotiaasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      26
      3308
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      17
      2254
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1884
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1276
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1137
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1022
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      40
      931
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      801
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      741
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      725
    Aihe