Hei 17v. tyttö kaipaa apua! Olen ollut samassa parisuhteessa kaksi vuotta saman miehen kanssa. Riitoja riittää mutta hyviäkin hetkiä löytyy. Itse asun Tampereella ja poikaystäväni Helsingissä. Ystävystyin jonkin aikaa sitten mukavan lähellä asuvan pojan kanssa, mutta hänellä on lääkeriippuvuus. Olemme muutamia iltoja viettäneet yhdessä vedellen lääkkeitä joita minä olen hankkinut. En tiedä onko hän minun kanssani vain lääkkeiden saannin takia vai onko tunteita pelissä? Hän on osoittanut minulle kiinnostusta ja suudellut kaulaani. Lisäksi hän haluaa viettää kanssani paljon aikaa ilman mitään aineita kuin. Hän on fiksu ja huolehtivainen. Poikaystäväni kanssa oleminen on aika arkista ja saatan olla hieman kyllästynyt. Meillä on ennenkin ollut ryppyjä rakkaudessa ja olen ollut kiinnostunut muista pojista mutta mitään ei ole ennen tapahtunut. Mitä minun kannattaisi tehdä ja kumman kanssa kannattaisi olla?
Kummankaa?
Surullinennainen
3138
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jätäs likka pillerihumalassa seurustelut--pahempaa, kuin siiderikännissä seurustelut
ja tarkastele vähän enemmän, miten voi tulevaisuudessa tapahtua
Bahahaha, narkomaani saa sinulta lääkkeitä ilmaiseksi ja mietit, onko hän kanssasi sen takia? Nyt järki käteen. Jos lääkkeiden tulo loppuu, lähtee jätkä lätkimään. Tosin ei tuo sinunkaan elämäsi hyvältä vaikuta, jos vakavasti mietit narkkaria poikakaveriksi.
Hae apua.
Ei kummankaan,
Sinun kannattaa aloittaa puhtaalta pöydältä, jos enää voit. Ensiksi jätät miehen, jonka kanssa harrastat lääkkeitä. Jonkin ajan kuluttua sinulle selviää, oletko jo lääkekoukussa, ts. onko sinulla vieroitusoireita. Jos on, hoitoon. Kun olet päässyt eroon lääkkeistä ja lääkkeitä harrastavasta miehestä, hankkiudut eroon myös riitelevästä miehestä.
On tärkeää, että toimit tässä järjestyksessä. Jos hankkiudut ensin riitelevästä, juutut hyvin mahdollisesti lääkemieheen, joka vetää sinut todella alas.
Kun olet päässyt eroon lääkkeistä ja molemmista miehistä, voit aloittaa puhtaalta pöydältä. Yritä löytää uusi ystävä. Anna niin monelle miellyttävälle vittua, kunnes tärppää. Jos yrität pysyä kiinni jommassa kummassa nykyisessä miehessä, hukka sinut perii. Onnea sinulle ja pyrkimyksellesi päästä normaalielämään. Tsemppiä! :-)