Pelko palasi...kuin elokuvasta

Bhhg

Mies on ollut aiemmin väkivaltainen. Saa raivareita tyhjästä ja syyttää keksittyjä. Hän juo päivittäin illasta alkaen keskimäärin 7 annosta. Kaipaan kovasti edes yhtä iltaa ihmisen kanssa.
Tänä yönä lähdettiin soutamaan merelle kuuta katsomaan. Mies vain souti ja souti kauemmas ja minua pelotti. Oikein todella pelotti siinä pimeydessä. Huomasin, että olikin ottanut aika paljon. Yritin olla ärsyttämättä, ettei vain kimpaantuisi mistään. Souti huterasti eikä suostunut rantaan päin menemään. Jouduin anelemaan kymmenisen kertaa, ennenkuin suostui hiukan kääntämään venettä oikeaan suuntaan. Mieleen tuli vahvasti elokuva, jossa mies vei vaimon soutelemaan tarkoituksena hukuttaa. Tuntui hyytävältä tajuta, että jos en myötäilisi kaikkea, elämäni voisi päättyä traagisesti.

4

1978

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menejuttelemaan

      Elä lähde enää!
      Ei kukaan voi pakottaa sinua. Miksi muka lähteä soutelemaan, näkee sen kuun maaltakin.

      Kun saa raivareita tyhjästä, niin ota selvää että mistä.
      Onko sairas, - hoitoon.
      Jos pahoinpitelee, voit ottaa eron. Ei ole mikään pakko jäädä pahoinpideltäväksi.

      Mene itse juttelemaan jonkun kanssa, siellä kerrotaan että miksi sinä pysyt kiinni pahoinpitelijässä.
      Ja auttavat tilanteessasi.

      Valitettavasti moni nainen oikeastaan itse aiheuttaa kuolemansa, kun ei osaa ajoissa toimia.
      Ihmettelen usein että kun on tullut ero ja muka "mennään sisälle kahvia juomaan", niin eikö naiset älyä että vaara vaanii?

    • Hei Bhhg,

      Hienoa, että olet uskaltanut kertoa kokemuksestasi. On ikävä kuulla, että olet joutunut pelkäämään miestä ja hän on ollut aiemmin väkivaltainen. Kenenkään ei tulisi joutua pelkäämään ja varomaan. Väkivalta harvoin loppuu itsestään ilman tilanteeseen puuttumista. Kerrot rohkeasti tilanteestasi ja voimakkaista peloistasi. Näihin pelon tunteisiin on hyvä suhtautua vakavasti, kuten itsekin olet havainnut. Tilanteeseen olisi hyvä hakea apua, esimerkiksi eri järjestöt tarjoavat matalankynnyksen apua lähisuhdeväkivaltaa kokeneille. Näitä toimijoita ovat esimerkiksi Ensi- ja turvakotien liitto https://ensijaturvakotienliitto.fi/ , Nollalinja www.nollalinja.fi/ tai Naistenlinja https://www.naistenlinja.fi/.

      Voit halutessasi tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19 osoitteessa www.riku.fi.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    • uijjui

      Mikään juttu ei ole niin vähäpätöinen, ettei sitä voisi pilata viinalla. 😁

    • järkee18

      Ei missään nimessä kannata lähteä tuosta ja olla onnellinen!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe