EU-direktiivit ja hiilijalanjälki yms on meillä toteutettu niin upeesti, että ihmisillä jo tuskaista olla 29,5 sisällä 24h. Läpivetoa ei tyynellä synny, eikä auta kun ulkonakin 30C. Onko talojemme suunnittelussa jotain pahasti unohtunut? Miksi ei viilentimiä, asunnosta toiseen kierrätetään 29 ilmaa, hah! Tällaisia kesiä on jatkossa tiedossa. Niin, ja isoja ikkunoita uudistaloihinkin! Joopajoo.
EU määräsi meille kuumat talot!
Kärvistystä
20283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Joo eikö oo hiton hyvä tämä eu
Säästetään kuluissa nää on niitä energiaa säästäviä taloja.
ei sitten rahallakaan saa viileää taloa eu direktiiviin vaikka uuden talon hinta on tuplaannut 2000 luvulla,
Hintojenhan piti laskea, kun siirryttiin euroon, mutta toisin kävi. Lipposen hallitus toteutti valtiopetoksen (Salainen EMU-varauma) salaten mm. hinnannousun.
No jos kerrostaloista puhutaan, niin onhat monet ns. neukkukuutiot rakennettu jo 1970-luvulla. Silloin oli jossain EEC ja meillä YYA.
Kyllä nuo määräykset taitaa olla ihan kotikutoisia. Eiks jo -70 luvulla alettu rakentaa noita "pulloja", joita on hometaloina korjailtu varmaan kymmeniätuhansia? Ite hankin uuden rivariosakkeen 80-luvulla, kolmikerrosikkunat, koneellinen ilmastointi ja kuin "vakuumipakkaus". Jouduttiin ikkunoista leikkelemään pitkiä pätkiä tiivisteistä, ett saatiin korvausilmaa sisään. Että semmosia energiansäästötaloja. Sanoisinko perseestä, verrattuna esim. vanhoihin hengittäviin hirsitaloihin.
Tiivisteitä ei pidä leikellä. Tuuletusikkunaan on saatavilla korvausilmaventtiilejä.
Tehkää köyhät kivitaloja (alapohja, seinät, yläpohja) niin eivät ole vittumaisia asua kuten nykyajan teipatun muovikalvon ympäröimät materiaalisekamelskat joita jotkut puutaloiksi nimittävät.
Nuo pullotalot on halpa pitää ilmastoinnilla viileänä, toisin kuin meikäläisen 70 vuotta vanha harva hirsitalo. 29 lämmintä ja mitään ei voi.
Onko talossa rossipohja?
Mitä+siellä+Yliopistoissa+opetetaan+talonrakentamisesta.+Kaikki+-70+vuoden+jälkeen+tehdyt+talot,+jos+ne+on+rakennusmääräysten+mukaan+rakennettu,+ovat+joiltakin+osilta+susia.+Parhaita+pommeja+tietenkin+nuo+korjausrakennetut+-50+luvun+talot..+niin+jatietysti+nyt+nämä+passiivienergiatalot.
Minä+rakensin+1987+omakotitalon+ja+vähät+välitin+suunnittelija+insinöörin+ja+rakennustarkastaja+insinöörin+vaatimuksista.+Vaikka+välillä+uhkailtiin,+jos+jonkinlaisilla+sanktioilla.+Rakentaminen+tehtiin+jo+silloin+45+vuotta+taloja+rakentaneen+rakennusmiehen+ohjeiden+mukaisesti.+Hänen+toimestaan+ja+opastuksellaan.+Ei+ole+radonia,+ei+hometta,+ei+muitakaan+sisäilmaongelmia,+järkevää+ja+kokemukseen+perustuvaa+rakentamista+ja+noin+25+%+edullisempaa.+Pääsääntöisesti+tuttavillani+on+noissa+uudisrakennuksissa+jokin+ongelma,+miksi+?+No...+kun+ei+vain+osata+rakentaa+oikein+ja+kun+pakotetaan+rakentamaan+päin+persettä+suunnittelijoiden+ja+tarkastajien+toimesta.+Ja+kyllä+tuossa+on+EU-n+määräykset+osana,+höystettynä+noilla+kotikutoisilla.
Uudet talot on huonompia kuin 90-luvulla rakennetut.
Eivät kestä 50 vuotta kun halvalla on tehty paskaa laatua ala-arvoisilla materiaaleilla ja surkealla työvoimalla sekä suunnittelu on täysin perseestä.
media toimittaja kysyi toisen kerran samaa kun rakennus insinoori sanoi että tosiaan aivan uudet talot kestää noin 50 vuotta,
Olemme samaa mieltä. EU:n rakennusuudistukset ovat P:stä. Mitä uudempi direktiivi tai laki, sitä huonompi talo odotettavissa. 1800-luvun rossipohjaiset hirsitalot ilman muovia ovat parasta asumista! Vaikka talvella lattia on niissä kylmä, kesällä ei tarvitse valittaa hikeä ja kosteutta helteellä.
Vanhassa vara parempi.
Vanha keino parempi kuin pussillinen uusia.
Ekologinen on ekonomista.
Sain hankittua Biltemasta siirrettävän ilmastointilaitteen (269€) juuri ennen helteitä. Seuraavaksi tuli väsätä ulomman tuuletusikkunnan paikalle kovelevy (puuta pahvia) mihin leikkasin konesahalla aukon poistoilman letkua varten. Kone jäädyttää yhden huoneen hyvin 29 asteesta 24 asteeseen mikä riittää ihan hyvin sisällä oleiluun. Tehoa laite kuluttaa jäähdyttäessään 670W, joten kuukaudessa, 24 tuntia vuorokaudessa, koneen ottama sähkö maksaa siirtoineen ja veroineen noin 60 euroa. Ääni on kohtalaisen kova, mutta kun laittaa Bilsomin korvatulpat korviin, nukkuminen suorastaan tehostuu kun korviin kuuluu ainostaa pientä huminaa - nukuttaa hyvin. Hankala konetta oli käyttöönottaa kun en omista autoa. Takseihin paloikin rahaa n. 70 euroa kun toin koneen ja kovalevyn kotiin.
Varopas nyt sitten, että et viilennä liikaa ja aiheuta kämppääsi homeongelmaa. Jos asunnossasi on kylmempää kuin ulkona niin höyrynsulun pitäisi olla eristeen ulko- eikä sisäpinnassa kuen nyt.
Ei ole homeesta pelkoa jos kerran sadassa vuodessa tulee 1kk helle jonka aikana ilmastointilaite käy. Kunhan helteet hellittävät, laite sammutetaan ja ikkunat avataan tuulettamista ja kuivausta varten.
Mutta kun se vesi tiivistyy tuossa tapauksessa sinne höyrysulun ulkopuolelle, eli mineraalivillat ja puutolpat kastuu ja niitähän ei kuivaa millään.
TÄssä ilmastointilaitteessa on myös ilmankuivain. Laite välillä jäähdyttää ja sitten sekvenssi siirtyy kuivaamiseen ja taas jäädytetään. So simple.
Osta ilmastointi / ilmalämpöpumppu ja lopeta itkeminen